Putin’e Ağır Eleştiriler!

Rusya’da muhalefet olarak bilinen siyasetçi Kasparov: “Putin’in asıl hedefi Avrupa’yı bölmektir. Artık bu arzusunu gizlemiyor bile” sözlerini kullanınca ortalık karıştı. Kasparov’un Putin’i eleştirmesi tüm dünyada yankı buldu. İşte detaylar..

13. Dünya Satranç Şampiyonu olarak da tanınan muhalif siyasetçi Garry Kasparov, “Putin’in asıl hedefi Avrupa’yı bölmektir. Artık bu arzusunu gizlemiyor bile” dedi. Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen “Özgür Rusya Forumu”na eşlik eden ve burda konuşma yapan Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yürüttüğü siyaseti eleştirerek dikkatleri üzerine çekti.

Garry Kasparov eleştirilerine şöyle devam etti: ‘Putin’in asıl hedefi Avrupa’yı bölmektir. Artık bu arzusunu gizlemekten çekinmiyor bile” ifadelerini kullandıktan sonra Kasparov, Yunanistan sınırındaki sığınmacı krizine neden olan göç dalgasını, Suriye’deki rejim ve Rusya’nın hava saldırılarının tetiklediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Kasparov : ‘Rusya’nın NATO ülkelerine karşı savaş açma ihtimali düşük. Çünkü Moskova, bunun NATO’dan askeri bir karşılık bulacağını biliyor’ demesi konuşmasındaki en dikkat çeken noktaydı.

Rus siyasetçi Boris Nemtsov’un hayatını kaybetmesiyle Rusya’daki son muhalif liderin de kalmadığını belirtti. Rusya devletinin resmen faşist bir diktatörlükle yönetildiğinin altını çizen Garry Kasparov, ‘Bugün Rusya’da Putin’i eleştiremezsiniz. Bu kesinlikle mümkün değil. Nemtsov, son dakikasına kadar bunun mümkün olduğuna inanıyordu ve karşılığında büyük bir bedel ödedi” ifadelerine yer verdi.

Garry Kasparov Kimdir?

1963 yılında Azerbeycan’ın Başkenti Bakü’de dünyaya geldi. Babası Yahudi ve annesi Ermeni olan Kasparov, 1985-2000 yılları arasında dünya satranç şampiyonluğu yaşayan satranç ustasıdır. Tarihte gelmiş geçmiş en iyi oyuncular arasında gösterilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir