Prof. Dr. Canan Karatay’a Şok! 15 Gün Meslekten Men Cezası Onaylandı

Prof. Dr. Canan Karatay şeker testleriyle ilgili açıklamaları sebebi ile 15 gün meslekten men cezası almıştı. Karatay, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin şikayeti üzerine verilen cezaya itiraz etti. Ancak Türk Tabipler Birliği verilen 15 gün meslekten men cezasını onayladı. Karatay’ın dava açma hakkı var ancak karar kesinleşirse Karatay, 15 gün hekimlik yapamayacak.

Yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay, son yıllarda adından en çok bahsedilen isim.

Karatay, gebelikte şeker yükleme testinin zararlı olduğunu ve çok mecbur kalınmadıkça yaptırılmaması gerektiğini söylemişti. Bu szölerin üzerine Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği harekete geçti ve Prof. Dr. Canan Karatay hakkında, “uzmanlık dışı bir konuda tıbbi değerlendirme yapmak, bilimsel olmayan açıklamalarla halk sağlığına zarar vermek, açıklamalarla reklam yapmak, tıbbi bir konu ile ilgili ihtilafında kendisi ile farklı düşünen hekimlerle etik olmayan bir biçimde tartışma yöntemi kullandığı” gerekçesiyle 5 Ocak 2015 tarihinde Türk Tabipler Birliğine şikayette bulundu.

15 GÜN MESLEKTEN MEN CEZASI ALDI

TTB, Prof. Karatay’ın iç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı olarak çalıştığını ve şikayete konu yaptığı açıklamalarla hekimlik Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 06.10.2015 tarihinde 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezası verdi. Men kararı Karatay’a tebliğ edildi. Bu kez da Karatay, men cezasının kesin ve gerçek olmadığını, kimsenin kendisini meslekten men edemeyeceğini belirterek karara itiraz etti.

Karatay ayrıca geçen yıl TJOD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir ve üyeleri hakkında men cezası kesinleşmeden derneğin internet sitesinde yayınladıkları ve ceza almış gibi izlenim yarattıkları gerekçesiyle de şikayetçi oldu.

Ancak şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Prof. Cansun Demir ve üyeler hakkında takipsizlik kararı verildi.

TTB CEZAYI ONADI

Bu sırada Karatay’ın itirazını inceleyen Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu, Meslek Etiği Kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 06. 10. 2015 tarihinde verilen 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezasının hukuka uygun olduğunu belirterek, kararı kesinleştirdi.

KARATAY’IN DAVA AÇMA HAKKI VAR

Prof. Dr. Karatay’ın 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açma hakkı bulunuyor. TTB kararını Sağlık Bakanlığı’na bildirecek. Bakanlık da İstanbul teşkilatına uygulatacak. Karatay tebliğin ulaşmasından itibaren 15 gün boyunca hasta muayene ve tedavi edemeyecek, reçete yazamayacak.

Canan Efendigil Karatay , Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü, İstanbul Bilim Üniversitesi eski rektörü ve İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanı .

Lise eğitimini 1961 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi ‘nde tamamlayan Karatay, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘nden mezun oldu. 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı. 1972-1974 yılları arasında kazandığı İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı. Karatay, görevini Grup Florence Nightingale Hastanesi’nde sürdürmektedir. Canan Efendigil Karatay Türkiye’de ilk kez uyluk atar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan hekimdir. .

İlk kitabı Nisan 2011’de “Karatay Diyeti” ismiyle çıkmıştır. Bu en çok konuşulan kitabı da olmuştur . Daha sonra Kasım 2011 “Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık”, Mayıs 2012 “Karatay Mutfağı”, Şubat 2013 “Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var!” ve son olarak Ekim 2013’de “Karatay Diyetiyle Beslenme Tuzaklarından Kurtuluş Rehberi” isimli kitapları yayınlanmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü kurucularından olan ve halen Onursal Öğretim Üyesi sıfatıyla ders vermekte olan Ali Karatay’la evlidir.

Karatay’ın ortaya koyduğu gebelikte şeker yüklemesi testinin zararlı olduğu , D vitamininin diyabet hastalığından koruduğu, çocuklara Türk kahvesi içilmesinin yararlı olduğu gibi tıbbi tavsiyeler medyada tartışma konusu olmuş , Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği şeker yüklemesi ile ilgili beyanatları nedeniyle Karatay hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile İstanbul Tabipler Odası’na tıbbi deontolojli ve hekimlik meslek etiğini ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etmiştir . Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bu konularda açıklama yaparak Karatay’ın beyanatlarının aksini savunmuştur . Suçlamalar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verilmiştir .

Prof. Dr. Canan Karatay’A Şok! 15 Gün Meslekten Men Cezası Onaylandı Özet Bilgiler

  • Prof . Dr . Canan Karatay şeker testleriyle ilgili açıklamaları sebebi ile 15 gün meslekten men cezası almıştı.  ve Obstetrik Derneği’nin şikayeti üzerine verilen cezaya itiraz etti.
  • Prof . Dr .
  • Türk Tabipleri Birliği, Prof . Dr . Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı.  Etiketler: Canan Karatay Karar Ceza .
  • Dr . Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı.  Canan Karatay ' a Büyük Şok ! Türk Tabipleri Birliği, Prof .
  • Dr . Canan Karatay 15 gün meslekten men edildi.  küçük düşürdüğü gerekçesiyle iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof . Dr . Canan Karatay 'ı İTO'ya şikâyet etmişti.
  • Türk Tabipleri Birliği, Prof . Dr . Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı.  Dr . Canan Karatay ’ı İTO’ya şikâyet etmişti.
  • Dr . Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı.  Canan Karatay ' a Büyük Şok ! Türk Tabipleri Birliği, Prof .
  • Canan Karatay 'ın cezası onaylandıTürk Tabipleri Birliği, Prof . Dr . Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı.
  • Dr . Canan Karatay için verdiği, 15 gün meslekten men edilme cezası onandı.  Karatay 'ın 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açma hakkı bulunuyor.
  • Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası'nın vermiş olduğu 15 gün meslekten men cezasını onayladı . |  Dr . Canan Karatay 'ı İTO'ya şikâyet etmişti.  Kurul kararında Prof .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir