Prefabrik Ev Nedir? ? Prefabrik Evin Avantajları Neler?

Prefabrik ev nedir? Profabrik ev nasıl kurulur? Avantajları neler? Günümüzde deprem güvenliği ve kolay kurulumu ile dikkat çeken prefabrike vler ile ilgili her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Prefabrik ev nedir?

Prefabrik ev ömrü 40 ile 70 yıl arasında değişmektedir. Ülkemizde 1999 depremi sonrasında kullanılmaya başlayan prefabrik evler günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Prefabrik ev malzemeleri çelik, çimento yongalı levhalar ve ses/ısı yalıtımıdır.

Prefabrik; Türkçe’ye İngilizce’den geçmiştir. Ön anlamında kullanılan “pre” ve yapı anlamına gelen “fabric” kelimelerinin birleşimi sonucu ortaya çıkmıştır. Portatif, küçük ev olan prefabrik ev, adını bundan dolayı almıştır. Duvar, kapı, pencere ve diğer fabrikasyon üretimleri de yapılan prefabrik ev, beton platform üzerine inşa edilir. Fabrikalarda üretilen prefabrik ev, 1600’lerde İngiltere’den Amerika’ya gönderilerek hayatımıza girmiştir. 1906’da Amerika’da hazır ev satan Alaaddin’in ürettiği prefabrik ev 1908 ve 1940 yılları arasında 100 bin adet satılmış olup, insanların dikkatini çekmiştir.

1976 yılında U.S. Konut ve Kentsel Gelişim Departmanı ( Department of Housing and Urban Development ) daha çok HUD kodu olarak bilinen ve prefabrik evlerin ısıtma, elektrik ve su tesisatları ile tasarım özelliklerine belli şartlara bağlayan standartları getirdi. İnşaat, yangın güvenliği ve enerji verimliliği göz önüne alınmıştı. HUD kodu olarak bilinen standartlar 1994 yılında güncellendi.

Prefabrik evin avantajları neler?

 1. Prefabrik yapılar modüler olmasından dol ayı daha önceden planlanarak ve ihtiyaçlara göre üretilebilir.
 2. Prefabrik yapılar diğer yapılara göre çok daha pratik olup çok daha kısa sürede teslim edilebilir.
 3. Prefabrike yapılar diğer yapılara göre daha esnektir ve depreme, zemin kaymalarına dayanıklıdır.
 4. Prefabrike yapılar her isteye cevap verebilecek niteliktedir.
 5. Prefabrikte odalar, balkonlar, banyolar istenilen yerlere yerleştirilebilir.
 6. Prefabrik yapıların ısı ve ses yalıtımı diğer yapılara göre çok daha fazladır.
 7. Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilmesi isteğe göre değişebilen görünüm seçeneklerinin olması istenmeyen ya da değiştirilmesi gereken bölümlerin çıkarılabilir veya değiştirilebilir.
 8. Çevreyi kirletmeden ve etrafa rahatsızlık vermeden oluşturulur.
 9. Temel gerektirmeden, tek katlı yapılar için zemine atılan grobeton üzerine kurulumu ve çok katlı yapılar için zemine atılan rayde temel üzerine kurulum imkanı vardır.
 10. Prefabrike yapının isteğe göre çatı kaplama malzemesinin ve duvar kaplama malzemesinin ham madde özelliğinden rengine kadar, birbirinden zengin olanakların tanınması imkanı sağlar.
 11. Prefabrikte; trapez saç, single ve kiremit çeşitleri kullanılabilir.
 12. Prefabrik yapıların iç ve dış duvarlarında fibercement, PVC, yalı baskı, sıvalı mantolama ve bisküit tuğla gibi çeşitlilik sağlayabilir.

Prefabrik Ev Nedir? ? Prefabrik Evin Avantajları Neler?

Prefabrik Ev Nedir? ? Prefabrik Evin Avantajları Neler? Özet Bilgiler

 • Prefabrik Evlerin Avantajları Aşağıda Maddeler Halinde Sıralanmıştır.  Normal bir evin ise inşa süresi aylar almaktadır. Hem işçilikten hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz.
 • Avantajları neler ? Günümüzde deprem güvenliği ve kolay kurulumu ile dikkat çeken prefabrike vler ile ilgili her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.
 • DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA. ForumBu Bölümde Ara.
 • Biz de sizler için prefabrik evlerin avantajlarını ve dezavantajlarını derledik.  binalara ortalama 50 60 yıl ömür biçilirken, iyi yapılmış bir prefabrik evin ömrü ortalama 50 yıldır.
 • Son yıllarda ise kolay ve pratik yapımıyla ortaya çıkan prefabrik evler , klasik ev yapımına alternatif olmaya başladı.  Peki bu evlerin avantajları nelerdir ? Bir göz atalım.
 • prefabrik evin avantajları neler . Hazır evlere ilgi artıyor. Ancak hazır evler ne kadar sağlam?  İlk etapta 3 adet tek katlı ve bir adet çift katlı evin kurulumu gerçekleştirildi.
 • Home > Genel konular > Prefabrik Ev Nedir ?  Prefabrik evler istenilirse tek katlı, istenilirse de bir kaç katlı olarak monte edilip hazırlanabilmektedir.
 • Detaylı Arama için ENTER. Prefabrik evlerin avantaj ve dezavantajları nelerdir?  Çatı kısmı dikkatle yapılmalıdır çünkü küçük bir olumsuzlukta yağmur evin içine girer.
 • yapı malzemeleri ile inşa edilen yapılara prefabrik yapı adı verilmektedir.  Prefabrik Yapıların Avantajları Nelerdir ?  sağlam ve güzel ama normal evin yerini tutmaz tabi.
 • Mobilya, Dekorasyon, Mutfak, Banyo Ürünlerinde Uygun Fiyatlar Evidea' da.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir