Potasyum Kullanım Alanları

Potasyum; Simgesi K (Arapça: al qalija → Latince: kalium)Atom numarası 19 olan Potasyum Potas olarak da bilinir.

Potasyum klorür, sülfat veya karbonat gübrelerde kullanılır.
Potasyum hidroksit endüstride kuvvetli baz olarak kullanılır.
Potasyum nitrat barut yapımında kullanılır.
Potasyum karbonat, potas, cam yapımında kullanılır.
Potasyumla işlenen cam normal camdan daha kuvvetlidir.
Potasyum buharı manyetikmetrelerde kullanılır.
NaK, oda sıcaklığında sıvı olan bir sodyum-potasyum alaşımı, ısı iletimi için kullanılır. Ayrıca hava içermeyen kuru çözücü üretiminde kurutucu olarak kullanılır.
Potasyum bitkilerin büyümesi için toprakta bulunması gereken bir maddedir.
Potasyum iyonları hayvan hücrelerinde hayati öneme sahiptirler (Na-K pompası).
Potasyum klorür sofra tuzu -NaCl- yerine ve ya kalbi durdurmak için kullanılır (kalp ameliyatları ve ya iğneyle idam).
Superoksit KO2 taşınabilir oksijen kaynağı ve ya karbondioksit tutucu olarak kullanılır.
Potasyum bisülfit gıda katkısı olarak kullanılır.
Potasyum bromür (KBr)fotografik film ve kabartmalarda kullanılır.
Potasyum kromat (K2CrO4) havai fişek, patlayıcı, kibrit, deri işlemede renk verici (parlak sarı-kırmızı renk) olarak kullanılır.
Potasyum florosilikat (K2SiF6) özel cam ve seramik yapımında, ve böcek öldürücü olarak kullanılır.
Potasyum pirofosfat (K2P207) sabun ve deterjanlarda kullanılır.
Potasyum sodyum tartarat, Rochelle tuzu, (KNaC4H4O6)kabartma tozu, ilaç ve ayna yapımında kullanılır.
Oldukça önemli Potasyum tuzları: potasyum bromür, potasyum karbonat, potasyum klorat, potasyum kromat, potasyum siyanür, potasyum bikromat, potasyum iyodür, potasyum nitrat, potasyum sulfat…

Potasyum

Potasyum, bir kimyasal elementtir . Simgesi K ve atom numarası 19 dur. Potasyum adını izole edildiği Potas olarak da bilinen potasyum karbonattan almıştır. Potasyum yumuşak, gümüş-beyaz renkli alkali bir metaldir. Doğada deniz suyunda ve pek çok mineralde diğer elementlere bağlı olarak bulunur. Havada hızla oksitlenir ve suya karşı da çok aktiftir. Potasyumun pek çok açıdan sodyuma kimyasal olarak benzese de yaşayan organizmalarda, özellikle de hayvan hücrelerinde, sodyumdan farklı muamele görür. Kandaki seviyesinin düşük olmasına hipokalemi , yüksek olmasına hiperkalemi denir.

  • Potasyum elementi ve kullanım alanları .  BİLGİ : Potasyum (K) periyodik cetvelin IA grubunda yer alan gümüş beyazı renkte alkali metal element.
  • Potasyum klorür, sülfat veya karbonat gübrelerde kullanılır. Potasyum hidroksit endüstride kuvvetli baz olarak kullanılır. Potasyum nitrat barut yapımında kullanılır.
  • Potasyumun kullanım alanları Potasyum klorür sülfaj ta kullanılır. Potasyum hidroksit endüstride kuvvetli baz olarak kullanılır. Potasyum nitrat barut yapımında kullanılır.
  • Potasyum Elementi ve Kullanım Alanları . Bu element kimyasal bir elementtir.  Potasyum adını izole edildiği Potas olarak da bilinen potasyum karbonattan almıştır.
  • Potasyumun Kullanım Alanları . Potasyum klorür, sülfaj ta kullanılır.  NaK, oda sıcaklığında sıvı olan bir sodyum potasyum alaşımı, ısı iletimi için kullanılır.
  • Potasyumun Kullanım Alanları ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.  Potasyumun Kullanım Alanları . Potasyum klorür, sülfaj ta kullanılır.
  • Kullanım Alanları : Alkali metaller grubunun üçüncü üyesi olan potasyum , öteki alkali metalleri gibi suyla hidrojen çıkararak tepkimeye girer.
  • Potasyum Nedir, Potasyum Kullanım Alanları . Periyodik cetvelde dördüncü periyodun I A grubunda bulunan alkali metaller. Potasyum , bir kimyasal elementtir.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir