Pokemon Go Türkiye Rehberi! Nerelere gitmeli, Nasıl oynamalı?

Pokemon Go çılgınlığı sonunda Türkiye’ye de sıçradı. Binlerce oyuncu bayram tatilini de fırsat bilip sokaklara döküldü. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de büyük ilgi gören bu mobil oyunla ilgili sosyal medyada paylaşılan ipuçlarını sizler için derledik.

Pokemon Go rehberini sizler için hazırladık. Bu rehber sayesinde Türkiye’deki pokemonların izini sürebilirsiniz.

Bu arada şunu da belirtelim Pokemon Go’nun üreticisi Niantic şirketi Türkiye’deki oyunculara kötü bir haber verdi.

Oyunu sadece ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da resmi olarak kullanıma açan şirket, Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında Pokemon hayranlarının oyunu türlü hileler yaparak cep telefonlarına indirmesi üzerine sunucularında sorun yaşadı.

Sorunun çözülememesi ve oyunun sık sık hata vermeye başlaması üzerine Pokemon Go’nun tüm dünyada kullanıma açılması ertelendi.

İşte Türkiye’deki pokemon rehberi…

 

 1. ABD ve Avustralya’da çok sayıda kullanıcı, kiliselerde bol bol Pokemon bulunduğunu bildirmiş, bu durum esprilere de neden olmuştu. Türkiye’de de camilerde bol bol Pokemon var. Hatta bir sosyal medya kullanıcısı “Gitmişken cumayı da kıldım” diye yazdı:)
 2. Pokemon Go veritabanının, Ingress oyunuyla aynı olduğu söyleniyor. Bu nedenle camilerin yanı sıra şehirlerin ünlü her noktasında (meşhur caddeler, heykeller, AVM’ler, vv.) bolca Pokemon bulunabilir.
 3. Şehirlerde meşhur caddeler, heykeller, AVM’ler, vb. unutulmamalı.
 4. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de otobüs, metrobüs ve metro duraklarında birçok gym ve Pokestop var.
 5. Ankara’da Dikmen tarafında fazla pokemon yok, Gençlik Parkı’nda 3 gym ve birçok Pokestop bulunabilir. Kızılay tarafında Pikaçu bolluğu yaşanıyor.
 6. Türkiye’nin diğer şehirlerinden de birçok “ihbar” geliyor: İzmir Balçova’da ‘yakınlardaki pokemon’lar içinde Zapdos tespit edildi. Bozcaada’da Ryhorn bulundu. Konya’da su pokemonu az çıkıyor.
 7. Türkiye’nin her yerindeki Pokestop ve gym’lerin konumları oyuncular tarafından şu adreste toplanıyor: http://tiny.cc/pokemonbul
 8. Ekşi Sözlük’te paylaşılan diğer ipuçları ise şöyle: gymleri ele geçirirken leveli kaç ise o sayı kadar rakibi dövmeniz lazım. mesela gym level 3 diyorsa karşı tarafı 3 kere yeniyorsunuz o zaman gym liderliği sıfırlanıyor. sıfırlanınca kendi pokemonunuzu koyuyorsunuz.
 9. Pokemon’u power up yapmanın bir sınırı var ve bu o pokemon türündeki her pokemon için aynı. mesela bir zubat en fazla 180 cp olabiliyor gibi. bir pokemon’u yüksek cp ile yakalamanın tek artı noktası size onu geliştirmek için fazladan item harcatmayacak olması. bunun dışında bir artısı olmuyor. mesela bir pokemonu power up yapıp sonra evolve ettiğinizde pokemon ne kadar güçlüyse o kadar evolve oluyor ama düşük cp ile evolve olduğundada tekrar aynı seviyeye yükselebiliyor. herhangi bir kazanç ya da kayıp olmuyor.

Pokemon Go Türkiye Rehberi! Nerelere gitmeli, Nasıl oynamalı?

Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu. Pokemon Go oyunu, beraberinde Nintendo tarafından geliştirilen , ve yakınlarda Pokémon tespit edildiğinde Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılara uyarı veren Pokémon Go Plus isimli giyilebilir teknoloji ürünü ile beraber çıkacak. Pokémon Go ile birlikte kullanıcılar, akıllı cihazları ile gerçek dünyada Pokémon yakalayabilir, birbirleri ile savaştırabilir ve birbirleri arasında ticaretini yapabilecekler. Oyun ücretsiz bir şekilde ve uygulama içi satın alma opsiyonu ile yayınlanacak.

Şu an için sadece iOS ve Android tabanlı cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilen Pokémon GO ile kullanıcılar kendi mahallesinde, sokağında, evinde ve gittiği her yerde pokemon yakalayabiliyor, yakaladığı pokemonları geliştirebiliyor ve diğer kullanıcılarla savaşlar yapabiliyor.

Artırılmış gerçeklik ile Pokémon Go oyunu Nintendo ekibinden Satoru Iwata ve The Pokémon Company ekibinden Tsunekazu Ishihara fikri olarak ortaya çıktı. 2015 yılı içerisinde, Ishihara oyunun açıklanma tarihi olarak 10 Eylül olarak karar verdi. 9 Eylül tarihinde büyük yankı uyandıran tanıtım videosu yayınlandı. Fakat Iwata açıklamadan yaklaşık 2 ay once vefat etti.

Japon oyun devi Nintendo oyunu nedense ABD’de CIA için istihbarat araştırmaları yapan Niantic adlı firmaya yaptırdı. CIA’in oyunu ucuza ajanlık için kullandığı, CIA’in insanları bu oyun ile istediği bölgeye gönderdiği iddalar arasında. Oyun sunuculara kamera, konum ve ses kaydı iletiyor.

Oyun ile ilgili çıkış yaptığından itibaren çeşitli güncellemeler ile daha da heyecan verici bir hal aldı. Pokémon Buddy özelliği eklenerek favori pokemon seçilmekte ve bu özellik doğrultusunda oyun içindeki seçilen pokemon için yürüme mesafesine bağlı olarak değişen candy adlı eşya verilmektedir.

Pokemon Go Türkiye Rehberi! Nerelere Gitmeli, Nasıl Oynamalı? Özet Bilgiler

 • Türkiye ’de de camilerde bol bol Pokemon var.  Pokemon Go veritabanının, Ingress oyunuyla aynı olduğu söyleniyor.
 • Pokemon Go çılgınlığı Türkiye 'ye de sıçradı.  Başlığı GörBaşlığı GizlePokemon Go Türkiye rehberi : Nerelere gitmeli , nasıl oynamalı .
 • Ana Sayfa Teknoloji Pokemon Go Türkiye Rehberi ! Nerelere gitmeli , Nasıl oynamalı ?  Bu rehber sayesinde Türkiye ’deki pokemonların izini sürebilirsiniz.
 • Ana Sayfa / Teknoloji / Pokemon Go Türkiye rehberi : Nerelere gitmeli , nasıl oynamalı .  Pokemon Go veritabanının, Ingress oyunuyla aynı olduğu söyleniyor.
 • Büyük ilgi gören bu mobil oyunla ilgili sosyal medyada paylaşılan ipuçlarını derledik. Anasayfa Teknoloji Pokemon Go Türkiye rehberi : Nerelere gitmeli , nasıl oynamalı .
 • Pokemon Go çılgınlığı Türkiye ’ye de sıçradı.  Pokemon Go rehberini , soldaki galeriyi tıklayarak veya burayı tıklayarak adım adım okuyabilirsiniz.
 • Pokemon Go nedir, nasıl oynanır sizler için inceledik.
 • Pokemon Go çılgınlığı Türkiye ’ye de sıçradı. Binlerce oyuncu bayram tatilini de fırsat bilip sokaklara döküldü.
 • rehberi : Nerelere gitmeli , nasıl oynamalı , Pokemon Go çılgınlığı Türkiye 'ye de sıçradı.  dakika haberleri"> Pokemon Go nun tüm dünyada kullanıma açılması ertelendi.
 • Pokemon Go Türkiye rehberi : Nerelere gitmeli , nasıl oynamalı ? Pokemon Go 'nun üreticisi Niantic şirketi oyunu Yeni Zelanda, ABD ve Japonya'da çıkardı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir