PKK’nın kaçırdığı Gazeteciler Serbest Kaldı

PKK’nın kaçırdığı gazeteciler serbest bırakıldı. Teröristlerin iki gün önce Mardin’in Nusaybin ilçesinde kaçırdığı Anadolu Ajansı muhabirlerinin sağlık durumu iyi. Fotoğraf makineleri ve kameraları teslim edilmeyen gazeteciler, bilgilerine başvurulmak üzere Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Anadolu Ajası’nın deneyimli muhabir ve kameramanları Rauf Maltaş, Onur Çoban ve Kenan Yeşilyurt, bir hafta önce haber için Mardin’in Nusaybin’e gitmişti. Savaş muhabirliği eğitimi de almış gazeteciler bir haftadır bölgedeki gelişmeleri izleyen gazeteciler, geçen gün çekim yaparken Yenişehir Mahallesi’nde PKK’lı teröristler tarafından kaçırıldı.

İki Gündür Haber Yoktu

“Çekim yaparken PKK’dan izin almadıkları” kaçırılan gazeteciler, iki gündür bilinmeyen bir yerde tutuluyordu. 2 günlük gergin bekleyişin ardından güzel haber bugün öğle saatlerinde geldi.  Teröristler, gazetecileri HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, HDP İlçe Başkanı Ferhat Kut ve beraberindeki heyetin bulunduğu bölgede serbest bıraktı. Teröristler, gazetecileirn fotoğraf makineleri ve kameralarına el koydu. Onları geri teslim etmedi.  Serbest kalan gazeteciler ise bilgilerine başvurulmak üzere Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Böylesiyok.com olarak telefonla ulaştığımız gazeteciler, durumlarının iyi olduğunu ve arayıp soran herkese teşekkür ettiklerini ilettiler…

İşte O Gazeteciler

Kenan Yeşilyurt

1983 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde doğdu. Anadolu Ajansı’nda 2007 yılından beri kameraman olarak görev yapıyor. Yeşilyurt, Suriye, Gazze, Mısır, Somali, Libya, Filipinler, Japonya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki sıcak gelişmelere kamerası ile tanıklık etti. Suriye’de kaydettiği görüntü ile 2012 yılında Haber Kameramanları Derneği’nin Zoom Ödülleri Yarışmasında birincilik kazandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarında bir binanın yıkılma anını görüntüledi. Mısır’da Rabiatül Adeviye’deki ilk katliamı görüntüleyen tek kameraman oldu. Yeşilyurt, evli ve bir çocuk babası.

Onur Çoban

1980 yılında Muş’ta doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. 2006-2011 yılları arasında Zaman gazetesinde foto muhabiri olarak çalıştı. 2012 yılından bu yana Anadolu Ajansı’nda çalışıyor. Darfur, Afganistan, Somali, Libya, Tunus, Yemen, Ukrayna ve Haiyan tayfununun yaşandığı Filipinler başta olmak üzere pek çok yerde foto muhabiri olarak gazetecilik yaptı. Libya’da çektiği fotoğraflarla 2012 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği yarışmada foto-röportaj dalında birincilik ödülünün sahibi olan Çoban, evli.

Rauf Maltaş


1985 yılında Malatya Akçadağ’da doğdu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 2008 yılında mezun olduktan sonra Konya’da yerel bir televizyonda gazetecilik mesleğine adım attı. 2009 yılında Anadolu Ajansı Şanlıurfa Bürosu’nda göreve başladı. Maltaş, Suriye’deki iç savaş başta olmak üzere Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis sınırlarındaki gelişmeleri izledi. Özellikle terör örgütü DAEŞ’in Kobani’ye saldırısının ardından zaman zaman Kobani’ye giden Maltaş, Suriyeli Kürtlerin yaşadığı sıkıntıları yaptığı haberlerle dünya kamuoyuna aktardı. Maltaş, 6 aylık evli.

Kürdistan İşçi Partisi veya Kürtçe isminin kısaltmasıyla PKK, Türkiye ‘nin doğu ve güneydoğusu , Irak ‘ın kuzeyi , Suriye ‘nin kuzeydoğusu ve İran ‘ın kuzeybatısını kapsayan bölgede devlet kurmayı amaçlayan ve bu amaçla söz konusu toprakların Türkiye sınırları dahilinde kalan kısmına sahip olabilmek için askeri hedeflere, köy korucularına ve sivillere karşı stratejik ve sansasyonel eylem yapan yasa dışı bölücü silahlı örgüt. KADEK ve Kongra-Gel isimlerini de kullanmıştır. PKK, “Kuzey Kürdistan kurtarıldığında, Kürdistan’ın diğer parçalarının da kurtarılacağına” inandığını ve hedefinde hâlâ bağımsız bir Kürdistan fikrinin olduğunu açıklamıştır. 1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK’nın ideolojisi , 1990 yılına kadar Marksizm-Leninizm , ardından Demokratik Konfederalizm üzerine kurulu olmuştur.

Bazı politikacı ve yazarlara göre, PKK, geçmiş dönemde eylemleri için bazı Marksist-Leninist örgütler ile işbirliği yapmıştır. Nitekim örgüt, 12 Mart 2016 tarihinde Halkların Birleşik Devrim Hareketi bileşenleri ile birleşerek Türkiye’de faaliyet yürüten bazı komünist ve Marksist-Leninist silahlı örgütlerle ortak bir cephe oluşturmuştur. Bununla birlikte PKK’nın bazı ülkelerden maddi, manevi ve politik destek gördüğü öne sürülmektedir. Türkiye’deki eylemlerinin finansmanının büyük bir kısmı Türkiye dışından sağlanmaktadır.

PKK; Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri , NATO ve bölgedeki Türkiye, Suriye, Irak, İran ile birlikte birçok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır. Birleşmiş Milletler , Rusya , Çin Halk Cumhuriyeti , Hindistan , İsviçre ise PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmeyen ülke ve kuruluşlardan bazılarıdır.

  • Ana Sayfa Türkiye PKK ’ nın kaçırdığı Gazeteciler Serbest Kaldı .  izleyen gazeteciler , geçen gün çekim yaparken Yenişehir Mahallesi’nde PKK ’lı teröristler tarafından kaçırıldı .
  • anadolu ajansı,muhabir, Kaçırılma , PKK terör örgütü.  gerekçesiyle fotoğraf makineleri ve kameralarına da el konulan gazeteciler 48 saat sonra serbest bırakılmışlardır.
  • Hürriyet>Haberler>Gündem> PKK ' nın kaçırdığı 3 muhabir serbest kaldı .  Kaçırılan gazetecilerle ilgili sevindiren haber bugün 12.30 sıralarında geldi.
  • ilgili, "Mardin'de PKK ' nın 3 Anadolu Ajansı muhabirini kaçırması alçakça bir eylem.  ve kameralarına da el konulan gazeteciler 48 saat sonra serbest bırakılmışlardır.
  • Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde akraba ziyaretinde bulunmak için gittiği köyünden PKK 'lılar tarafından kaçırılan İlke Haber Ajanı Muhabiri Ali Adiyaman serbest bırakıldı.
  • PKK 'lı teröristlerin iki gün önce Mardin'in Nusaybin ilçesinde kaçırdığı 3 Anadolu Ajansı (AA) muhabiri serbest   İşte o gazeteciler . Onur Çoban:1980 yılında Muş'ta doğdu.
  • PKK 'lılar tarafından kaçırılan Anadolu Ajansı'na bağlı 3 gazeteci serbest bırakıldı.  Çelik, "Mardin'de PKK ' nın 3 Anadolu Ajansı muhabirini kaçırması alçakça bir eylem.
  • Mardin'in Nusaybin ilçesi Yenişehir Mahallesi'nde hendek ve barikatları çektikleri sırada PKK 'lılar tarafından kaçırılan 3 gazeteci serbest bırakıldı.
  • İLKHA muhabirinin kaçırılmasından sonra gelen sert tepkiler üzerine PKK kaçırdığı gazeteciyi serbest bırakmak zorunda kaldı .
  • PKK ’ nın kaçırdığı gazeteciler serbest . 2016 02 21 14:38:28 tarihinde eklendi.  hendek ve barikatları çektikleri sırada PKK ’lılar tarafından kaçırılan 3 gazeteci serbest bırakıldı.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir