Pasaportlar Yeniden Değişiyor!

Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Naci Koru, yeni çıkan pasaportlar için açıklama yaptı. Naci Koru, yeni pasaportlar için ihaleye çıkılacağını belirtirken Shengen uyumlu pasaportlar için çalışılan proje için önemli adımlar atıldığını vurguladı.

Dışişleri bakan Yardımcısı Naci Koru, yeni pasaportlar ile ilgili yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin AB ile Schengen uyumlu yeni pasaportlar konusunda bir proje hazırlamış olduğunu ve bu projenin uygulamasının şu an itibariyle devam ettiğini, yakın bir zamanda ise yeni pasaportlar için ihaleye çıkılacağını vatandaşlar için anlattı.

Naci Koru, yeni pasaport için ‘çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport’ ifadelerini kullanırken soruların soruları da yanıtsız bırakmadı.

Bazın mensuplarından ‘ Beş sene önce de AB uyumlu pasaport denmişti’ ve ‘ ‘Neden tekrardan pasaport değiştiriliyor’ sorularına yanıt veren Koru; ‘ O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden ile daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız’ cevabını verdi.

VATANDAŞLARIN YÜZDE 10’U PASAPORTLU

Özellikle diplomatik kaynaklı bazı kaynaklar, T.C vatandaşlarının sadece yüzde 10’unun pasaportlu olduğunu ve yurtdışı seyahatine çıkabildiklerini belirtti. Bu diplomatların dikkat çektiği bir başka nokta da, vize muafiyeti ve AB’ye hızlı ve kolaylıkla seyahat yapmaya imkan sağlanmış olacak derken AB diplomatlarından biri ‘“Türk vatandaşlarına vize muafiyeti, en çok vize için hali hazırda başvuran, belge sunan, gerektiğinde kuyruk bekleyen pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının işini kolaylaştıracak. Vatandaşlar, Avrupa ülkelerine kısa süreli turistik ya da iş bağlantısı yapma seyahatlerinde, vizesiz yolculuk yapabilecekler.” sözlerine yer verdi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir