Özel okul parası nasıl ve hangi durumlarda alınabilir?

Özel okul parası nasıl ve hangi durumlarda alınabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl başlattığı ve çocuğunu anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede özel okulda okutmak isteyen velilere verilen ‘devlet desteğinden yararlanma şartlarını’ değiştirdi. Buna göre destekten yararlanmak için başvurular Ağustos ayında yapılacak. Sonuçlar Eylül ayında açıklanacak. Sağlık veya başka nedenle nakil yaptırmak isteyenler destekten yararlanma hakkını kaybedecek. Milli Eğitim Bakanlığı personeli olan veliler, ilave 70 puan kazanacak. Okul notlarındaki başarı ilave puan getirmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Hürriyet’te yeralan habere göre bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle; eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen okullar ve öğrenciler, Ağustos ayı içinde MEBBİS ve e-Okul üzerinden başvuruda bulunacak. Geçen yıl başvurular Ağustos’un ilk haftasında yapılmıştı.

Yedek öğrenci yok

Bakanlık, daha önce destek verilecek öğrencileri Eylül ayının ilk iş gününe kadar açıklarken; bu kez Eylül ayı içinde tespit edip açıklayacak. Ancak geçen yıl destek verilecek asil öğrenciler ile bunların yüzde 10’u kadar yedek öğrenci tespit edilerek ilan edilmişti. Bu yıl ise sadece asil öğrenciler açıklanacak. Yedek öğrenci olmayacak.

Zorunlu nedenle nakil olamayacak

Destek almaya hak kazanan öğrenciler, eski yönetmelikte ile ayrılan eğitim ve öğretim desteği alacak öğrenci sayısının tamamının kullanılmaması durumunda, ailesi sağlık veya zorunlu bir nedenle nakil olan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlandırılabiliyordu. Yeni değişiklikle bu olanak ortadan kalktı. “Eylül ayı içinde başka bir okula nakil olmaları halinde eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybederler” hükmü getirildi.

Burslu öğrenci de destekten yararlanabilecek

Eski yönetmelikte burslu okutulan öğrencilere eğitim-öğretim desteği verilemeyeceği hükmü bulunuyordu. Yapılan değişiklikle; özel okullarda yüzde 51’in altında burslu okuyan öğrencilerin de devlet desteğinden yararlanmalarının önü açıldı.

Destekten kimler yararlanacak?

Bakanlık, destekten yararlananları belirlemek üzere kullandığı ‘tespit formunda’ da değişiklik yaptı. Formda yer alan kriterlere göre en fazla puan toplayanlar özel okul desteğinden yararlanacak. Buna göre olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil eden; Türkiye geneli ve il genelinde yapılan yarışmalarda birinci, ikinci ve üçüncülük alan çocukların puanı artırıldı.

2 çocuk kriteri 3 olarak değişti

Ailede öğrenim gören çocuk sayısı, 2 çocuğa kadar puan getirirken; yeni değişiklikle çocuk sayısı 3’e çıkarıldı. Ayrıca açık öğretim veya askeri okul öğrencisi kardeşler de puanlama sistemine dahil edildi.

MEB personeline ayrıcalık

Anne veya babası Milli Eğitim Bakanlığında çalışan çocuklara 70 puan ilave verilmesi yönünde değişiklik yapıldı.

167 bin öğrenci yararlandı

Geçen yıl başlatılan özel okul desteği için 250 bin kontenjan ayrılmış ancak bunun8 167 bini kullanılmıştı. Okul öncesi eğitim kurumuna gidenlere 2500; ilkokula gidenlere 3000; ortaokula gidenlere 3500 ve liseye gidenlere okul türüne göre 3 bin ila 3500 lira destek verilmişti.

350 bin destek talebi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, Maliye Bakanlığı’ndan bu yıl özel okul desteklerinden yararlandırılacak öğrenci sayısının 350 bine çıkarılması talebinde bulunduklarını açıklamıştı.

Puanlama cetveli

Para, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanı. Para sözcüğü ile genellikle madenî para ve banknotlar kastedilmekle birlikte; ekonomide , vadesiz mevduatlar ve kredi kartları da parayı meydana getiren unsurlardan sayılır. Vadeli mevduat , devlet tahvili gibi değişim araçları ise para benzeri olarak değerlendirilir.

Para değer denkliğinin bir göstergesi olarak değer ölçütü, değişim ve saklama aracı olarak kullanılır. Bu gösterge maddi ya da nominal değerde karşılıklar bulabilir. Maddî nitelikte paraya örnek olarak madeni para , banka teminat belgeleri ya da banknot , çek ya da senetler örnek verilebilir. Nominal nitelikte paraya ise banka hesabındaki para ya da kredi onayı örnek verilebilir. Para gündelik yaşamda takas aracı olarak kullanılır. Doğrudan doğruya takas yapan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamasının yanında diğer takaslar için geçerli olması, parayı diğer takas araçlarından ayıran önemli bir özelliktir.

Günümüzde kullanılan borca dayalı para sistemi ile işleyen ekonomilerde sanıldığının aksine parayı devletler üretmez. Bu sistemde para, borç demektir. Para bankalar tarafından müşterilerin borçlanmasıyla üretilir. Mevcut paraların tamamına yakını itibari para olduğu için nakit paranın altın ya da döviz rezervleriyle değişimi olanaksızdır. Günümüzde kullanılan nakit para miktarı, her devlette para basmaya yetkili özel bir banka olan merkez bankası tarafından kontrol edilmekte ve ticari bankalar aracılığı ile piyasaya sürülmektedir. Ticari bankalar Merkez bankalarından alınan paraların karşılığından fazla elektronik ortamda para yaratarak müşterilerine verebilirler.

  • Ana Sayfa Egitim Özel okul parası nasıl ve hangi durumlarda alınabilir ?  Formda yer alan kriterlere göre en fazla puan toplayanlar özel okul desteğinden yararlanacak.
  • Ana Sayfa Yaşam Özel okul parası nasıl ve hangi durumlarda alınabilir ?   Formda yer alan kriterlere göre en fazla puan toplayanlar özel okul desteğinden yararlanacak.
  • Eğitim öğretim desteği almaya hak kazanan öğrenciler hangi durumlarda destekten  Gözde içerik.
  • Özel okul teşvik hesaplama.
  • 2. Özel Okulların MEBBİS üzerinden başvuruları hangi tarihlerde yapılacaktır?  3.
  • Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan’a göre, bu okullara ödenen ücretleri geri almak için başvuru yapılabilir ancak geri almak kolay olmayacak.
  • almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ve öğretim destek bedeli nasıl ödenecektir?  Okula Kayıt Parası Varmı ? Özel Okul Teşvik Başvuru Sonuçları 2016 2017.
  • Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait olduğu gerekçesiyle kapatılan özel okullardan paralarını almak isteyen velilerin merakla beklediği yol haritası belli oldu.
  • İşte özel okul teşvik başvurularıyla ilgili detaylar..  27.
  • Milli Eğitim Bakanlığı özel okul Teşviklerinde yeni düzenlemeye gitti.MEB Özel Okul Parasında destek vereceği öğrencileri belirlerken yeni kriterler uygulayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir