ÖZEL İSİM Nedir, Hakkında Bilgi

ÖZEL İSİM Nedir, Hakkında Bilgi

Bir tek varlığa özel olarak verilmiş, tanıtıcı sözcük ya da sözcüklere özel isim denir.. Örneğin; Ankara, Orhan, Kızılırmak, Afrika, Türkiye, Milliyet, Çorum Öğretmen Okulu …vb.

Özel adlar tür açısından çok çeşitlidir:

Kişi adları: Atatürk, İsmet İnönü, Emin Özdemir, Veli Can…

Takma adlar: Mehmet Ali Sel (Orhan Veli Kanık), Yaşar Kemal (Kemal Sadık Göğceli), Kirpi (Refik Halit Karay) …vb.

Hayvan adları: Pamuk, Tekir, Karabaş, Sarıkız, Karakaçan …vb.

Ulus adları: Türk, Alman, İngiliz, Rus, Yunan, Japon …vb.

Dil ve lehçe adları: Türkçe, Rumca, Kazakça, Fransızca, Arapça …vb.

Devlet adları: Türkiye, Bulgaristan, Özbekistan, Kore …vb.
Din ve mezhep adları: Müslümanlık, Hristiyanlık, Bektaşîlik, Katolik, Protestan, Mevlevî …vb.

Gezegen ve yıldız adları: Güneş, Ay, Kutup Yıldızı, Dünya, Mars, Jüpiter …vb.

Yer adları (ova, dağ, nehir, yayla, göl, kent, köy, kasaba, ülke, kıt’a, bölge, sokak, mahalle … vb.): Asya, Avrupa, Amerika, Doğu Anadolu, Ege Bölgesi, Konya Ovası, Bozok Yaylası, Tuz Gölü, Ağrı Dağı, Çorum, Amasya, Bahçelievler, Asmalımescit, Cebeci, Ziya Gökalp Caddesi, Yunus Emre Mahallesi, Kadıköy, Zafer Meydanı, Galata köprüsü, Çankaya Köşkü, Horozlu Han, Alanya Kalesi …vb.

Kurum ve kuruluş adları: Millî Eğitim Bakanlığı, Türk Dil Kurumu, Atatürk Orman Çiftliği, Bakanlar Kurulu …vb.

Kitap, dergi, gazete adları: Gülibik, Yeşil Bayır, Bir Dinozorun Anıları; Milliyet, Sabah, Akşam; Varlık, Gösteri, Yaşasın Edebiyat, Öğretmen Dünyası …vb.

Ulusal ve dinsel bayramların, belirli gün ve haftaların, toplantıların adları: Cumhuriyet Bayramı, Kurban Bayramı, Öğretmenler Günü, Tıp Bayramı, Uluslar Arası Türk Dil Kurultayı, Türkiye’nin Ekonomik Sorunları Toplantısı …vb.

İsimler veya adlar; özel-genel , canlı-cansız, somut-soyut tüm varlık, kavram ve olayları karşılayan sözcükler . Sıfat, zarf, zamir gibi sözcük grupları isim soylu sözcükler olarak kabul edilir. Türkçede isimler genel olarak kabul edilen dört farklı şekilde sınıflandırılır:

 • Oluşlarına göre
 • Verilişlerine göre
 • Sözcük yapısına göre
 • Sayılarına göre

 • NOT: Dağ ova, yayla gibi özel isimlere eklenen bazı kelimeler büyük bazıları küçük olur.
 • Özel İsim Nedir Kâinatta tek olan, tam bir benzeri bulunmayan varlıkları karşılayan kelimelere denir .  Peri Bacaları Hakkında Bilgi . Kan Bağışının Önemi.
 • Özel isim yalnızca, o varlığı tanıyanlarca bilinen bir addır. Özel isimleri şu başlıklar altında toplayabiliriz  Nevşehir Peri Bacaları Hakkında Bilgi için Cıklfdhkldjgf.
 • Aralarında Türkçenin de bulunduğu pek çok dilde özel isimlerin ilk harfi büyük yazılır.
 • nedir , özel isim ne demek, özel isim anlamı, özel isim hakkında bilgi bulunduran  2. Özel isimlerden sonra gelen çekim ekleri "çoğunlukla" kesme işareti (') ile ayırılırlar.
 • Bazı cins isimlerin özel isim olarak kullanıldığı görülür: tırmık: bir ziraat aleti.  Adınız : E Posta: Yorumunuz : Yorum Gönder. Bilgi Paylaşım Sitesi 2011.
 • ÖZEL İSİM Nedir , Hakkında Bilgi . Bir tek varlığa özel olarak verilmiş, tanıtıcı sözcük ya da sözcüklere özel isim denir ..
 • Kısa Bilgiler Kısa Bilgiler . Ana Sayfa. Soru Cevap.  İsim Nedir Özel İsim Örnekleri Kâinatta tek olan, tam bir benzeri bulunmayan varlıkları karşılayan kelimelere denir .
 • Resim Hakkında Bilgi . Gönder.  Özel İsim Ek Bilgileri . Bu yazıya sende yeni bilgi ekleyerek gelişmesine yardımcı olabilirsin..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir