Özdemir Asaf Yalnızlık Şiiri

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri de Özdemir Asaf’tır. Asaf’ın şiirleri günümüzde en çok okunan şiirler arasında yer alıyor. İşte o şiirlerden biri;

Yalnızlık

Yalnız kaldınız sanırsınız,
Biliyorum.
Yalnız bırakılmışsınız,
Biliyorum.
Ötesi yok.

Ötesi var:
Yalnızlık
Müziğin bile seni dinlemesidir.
Yalnızlık
İnsanin kendine mektup yazması
Ve dönüp-dönüp onu okuması
Yalnızlığın da ötesidir.

Özdemir ASAF

Özdemir Asaf Kimdir?

 

(11 Haziran 1923; Ankara – 28 Ocak 1981; İstanbul), Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir.

11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. Babası Mehmet Asaf Şura-yı Devlet’in kurucularındandır. Babasının öldüğü yıl, 1930, Galatasaray Lisesi’nin ilk kısmına girdi. 1941 yılında 11. sınıfta, bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesi’ne geçip 1942 yılında mezun oldu. Hukuk Fakültesi’ne, İktisat Fakültesi’ne (3. sınıfa kadar) ve bir yıl Gazetecilik Fakültesi’ne devam etti. Bu arada Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı ve çeviriler yaptı.

İlk yazısı Servet-i Fünun, Uyanış dergisinde çıktı. 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurdu ve kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımladı. 1962’de Mehmet Ali Aybar öncülüğünde kurulan Temel Hakları Yaşatma Derneği’nin kurucularından oldu.[1]

28 Ocak 1981’de hayata veda eden Özdemir Asaf’ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın’dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran’dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.

Özdemir Asaf , Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir .

11 Haziran 1923 tarihinde Ankara ‘da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun’dur. Babası Mehmet Asaf Şura-yı Devlet ‘in kurucularındandır. Babasının öldüğü yıl, 1930, Galatasaray Lisesi ‘nin ilk kısmına girdi. 1941 yılında 11. sınıfta, bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesi ‘ne geçip 1942 yılında mezun oldu. Hukuk Fakültesi’ne, İktisat Fakültesi’ne ve bir yıl Gazetecilik Fakültesi’ne devam etti. Bu arada Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı ve çeviriler yaptı.

İlk yazısı Servet-i Fünun , Uyanış dergisinde çıktı. 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurdu ve kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımladı. 1962’de Mehmet Ali Aybar öncülüğünde kurulan Temel Hakları Yaşatma Derneği’nin kurucularından oldu.

28 Ocak 1981’de hayata veda eden Özdemir Asaf’ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın’dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran ‘dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.

  • Şair Özdemir Asaf 'e ait Yalnızlık adlı şiiri okumak için tıklayınız.  Yalnızlık İnsanin kendine mektup yazması Ve dönüp dönüp onu okuması Yalnızlığın da ötesidir.
  • Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri de Özdemir Asaf ’tır. Asaf ’ın şiirleri günümüzde en çok okunan şiirler arasında yer alıyor. İşte o şiirlerden biri; Yalnızlık .
  • Özdemir Asaf 'ın Yalnızlık Üzerine Şiirleri .  Yalnızlık İnsanin kendine mektup yazması Ve dönüp dönüp onu okuması Yalnızlığın da ötesidir.
  • Yalnızlık Şiirleri Özdemir Asaf . Yalnızlık I Yalniz kaldınız sanırsınız, Biliyorum.  Bir düşün’de beni sana ayıran Yalnızlık paylaşılmaz Paylaşılsa yalnızlık olmaz.
  • Özdemir Asafın Yalnızlık Şiiri Yalnızlık I Yalniz kaldınız sanırsınız, Biliyorum.  Yalnızlık İnsanın kendine mektup yazması Ve dönüp dönüp onu okuması Yalnızlığın da ötesidir.
  • Yalnızlık şiiri Özdemir Asaf . Yalnızlık I Yalniz kaldınız sanırsınız, Biliyorum.  Yalnızlık İnsanın kendine mektup yazması Ve dönüp dönüp onu okuması Yalnızlığın da ötesidir.
  • Facebook'ta Paylaş. Tweetle. Özdemir Asaf şiirleri . Yalnızlık .  Yalnızlık . İnsanın kendine mektup yazması. Ve dönüp dönüp onu okuması.
  • Özdemir Asaf Şiirleri Yalnızlık : I Yalniz kaldınız sanırsınız, Biliyorum.  II Ötesi var: Yalnızlık Müziğin bile seni dinlemesidir.
  • Asaf halet celebı yalnızlık paylaşılmaz şiirı özdemir asafın yalnızlık ile ilgili sözleri.  Özdemir Asaf Yalnızlık Paylaşılmaz Yalnızlık , yaşamda bir an, Hep yeniden başlayan..
  • Yalnızlık İnsanin kendine mektup yazması Ve donup donup onu okuması Yalnızlığın da ötesidir. Bu şiir 442483 defa okunmuştur. Diğer: ÖZDEMİR ASAF Şiirleri .

Oezdemir Asaf Kısa Aşk Sözleri
Oezdemir Asaf Siirleri
Özdemir Asaf Aşk Şiirleri
Özdemir Asaf Şiir Kitapları
Özdemir Asaf Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir