Osmanlı Devleti’nden Günümüze Sağlık ve Şifa Sırları!

Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar gelen sağlık sırrı! Osmanlı Devleti’nde tedavi amaçlı kullanılan sağlık ve şifa formülleri günümüzde de uygulanıyor. İşta Evliya Çelebi’nin notlarından şifa sırları…

Osmanlı Devleti’nde dalgınlığa karşı zencefil ve karabiber kokusu kullanılırdı.

Osmanlı’daki tedavi yöntemlerinin günümüze aktarıldığı sağlık Müzesinde koku ile ilgili tedavi bölümünde bitki kokuları ve çiçeklerle ilgili tedavi yöntemleri de anlatılıyor.

 

Çiçek ve bitki kokuları ile ruhsal direncin desteklenmesi, konsantrasyon arttırılması ve dalgınlığın önlenmesi anlatılıyor.

 

Sultan II. Bayezid tarafından 1488 yılında yaptırılan su, müzik ve koku ile psikolojik hastalıkların da tedavi edildiği ve şimdi müze olarak devrin tedavi yöntemlerinin anlatıldığı sağlık müzesi, tıp tarihine ışık tutmaya devam ediyor.

Manken ve duvar bilgilendirme notları ile geçmişin tedavi yöntemlerinin anlatıldığı müzede, Evliya Çelebi’nin notlarından da bazı bölümler aktarılıyor.

 

Evliya Çelebi’nin 1653 yılında Edirne Seyahatinde kaydettiği notların yer aldığı bilgilendirmede psikolojik rahatsızlıkların nasıl tedavi edildikleri anlatılıyor.


Seyahat notlarında, Darüşşifa’da günün belirli saatlerinde hastalara çiçek koklatıldığını belirten Evliya Çelebi, limon, fesleğen, okaliptus, kişniş, ladenin konsantrasyon bozukluğu için portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil ve ıtırın mutluluk, lavanta, bergamotun kızgınlığa karşı, zebcefil, biberiye, fesleğen, limoni greyfurt, kişnişin unutkanlığa karşı, zencefil, karabiber, ve biberiyenin dalgınlığa karşı kokularının kullanıldığını notlarına kaydetmiş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir