Orografik Yağış (Relief, Yamaç) Nedir?

Orografik Yağış (Relief, yamaç) Nedir?


Hava kütlelerinin yerşekillerine bağlı olarak bir yamaçta yükselmesi sırasında adyabatik (kendiliğinden) soğuması sonucu bünyesindeki nem miktarı yeterliyse rüzgârın geldiği yöndeki yamaçlara nemini yağmur ya da kar biçiminde bırakması durumudur. Diğer yamaçta hava kütlesinin adyabatik olarak ısınması yağış bırakma olasılığını büyük oranda ortadan kaldırır. Bu yağış tipi Muson iklimlerinde çok yaygın olarak görülmektedir. Yurdumuzda da Kuzey Anadolu dağlarının kuzey yamaçlarında özellikle Doğu Karadeniz Bölümü’nde ve Toros dağlarının güney yamaçlarında sıkça gördüğümüz yağışlardır.

Yağış, hava kütlelerinin soğuk bir hava tabakası ile karşılaşarak, soğuk bir yerden geçerek ya da yükselerek soğuması sonucunda içerisindeki su buharının yoğuşarak sıvı veya katı halde yeryüzüne inmesi olayıdır. Plüvyometre adı verilen bir âletle ölçülür. Yıllık yağış miktarı mm, cm ve m olarak, günlük yağış miktarı ise kg/m² ile ifade edilir. Yıllık toplam yağış miktarının bir alanda oluşturduğu yükseklik baz alındığı için uzunluk birimleriyle ifade edilir. Birçok farklı formda meydana gelebilir, bunlar yağmur , kar , graupel , dolu ve sulusepkendir .

  • Orografik Yağış ( Relief , yamaç ) Nedir ? Hava kütlelerinin yerşekillerine bağlı olarak bir yamaçta yükselmesi  Bu yağış tipi Muson iklimlerinde çok yaygın olarak görülmektedir.
  • orografik yağış nedir. ülkemizde dünyada nerelerde yaygın olarak görülür.  Yükselmeye bağlı olarak bu kütleler soğur, yoğunlukları artar ve bu yamaçlara yağış bırakır.
  • orografik yağışlar : nemli hava kütlelerinin bir dağ yamacına çarparak yükselmesi sonucunda oluşan yağışlardır .  Orografik yağışlar ile ilgili diğer yazılar..
  • UYARI : Egemen rüzgar yönüne dük uzanan dağ yamaçları orografik yağışları alır.
  • Orografik Yağış ( Yamaç Yağışlar ). Nemli hava kütlelerinin bir dağ yamacına çarparak yükselmesi sonucunda oluşan yağışlardır .
  • Yamaç ( orografik ) yağışları . Posted by: Ne Nedir 11 Ağustos 2010 Yorum Yaz. Bir yamaç boyunca yükselen nemli hava kütlesinin soğuyarak yoğuşması sonucu oluşan yağışlardır .
  • View Comments. Orografik Yağışlar : Bir dağ yamacını izleyerek yükselen nemli hava kitleleri soğuyarak, içlerindeki nemi yağış halinde bırakırlar.
  • Yamaç Yağışı ( Orografik Yağış ) bir yamaç boyunca yükselen havanın oluşturduğu yağış şeklidir.  Dağların kıyıya paralel uzandığı yerlerde bu tür yağışlar yaygındır.
  • Yağış Miktarı Yıl içerisinde birim alana düşen toplam yağış miktarına denir .  Bu yağışlara kırkikindi yağmurları denir . Yamaç ( Orografik ) Yağışları .
  • Orografik yağış nedir. Cevap : 0. Durum : Açık.  orografik yağışlar : nemli hava kütlelerinin bir dağ yamacına çarparak yükselmesi sonucunda oluşan yağışlardır .

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir