Ördek mi Yoksa Tavşan mı?

Resimde hangi hayvanı görüyorsunuz? İlk olarak dikkatinizi hangisi çekti? Tavşan mı yoksa ördek mi? İnsan zekasına dair bilgi veren bu resim sosyal medyanın da gündemi oldu. Peki sizin cevabınız ne?

Aslında bu fotoğraf ilk olarak 1892’de bir Alman dergisinde yayınlanmıştı. Yedi yıl sonra ise ABD’li psikolog Joseph Jastrow tarafından meşhur edilen çizim, beyninizin ne kadar hızlı çalıştığına dair çok şey söylüyor.

Resme baktığınızda ilk olarak ördek ya da tavşan görebilirsiniz. Burada asıl mesele ikinci hayvanı ne kadar hızlı algıladığınız.

Resimde ilk olarak hangi hayvanı gördünüz?

Jastrow, bu illüzyonu gözlerimizin yanı sıra beynimizle de gördüğümüze vurgu yapmak için kullandı.

Araştırmaya göre; zeki insanlar, iki hayvan imajı arasında diğer insanlara göre daha hızlı geçiş yapabiliyor.

Pentalagus
Bunolagus
Nesolagus
Romerolagus
Brachylagus
Sylvilagus
Oryctolagus
Poelagus
Caprolagus
Pronolagus
Lepus

Tavşan, tavşangiller familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adıdır. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakımları çok azdır. 7 gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakır.

Tavşangiller familyası yaklaşık 50 türü içine alır. Kuyrukları uzun kıllarla örtülüdür. Kulaklar ve arka bacaklar uzamıştır. Bir kısmı toprak altında oyuklarda yaşar. Familya üyelerine tavşan veya ada tavşanı adı verilir. Tavşangiller, Ochotonidae familyasını oluşturan pikalardan tüylü küçük kuyrukları, uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır.

Lepus harici cinslerin tüm üyeleri genel olarak ada tavşanı olarak adlandırılır. Ada tavşanları başka hayvanların yuvalarında veya kendi kazdıkları yuvalarda barınırken, tavşanlar uzun ot ve çalıklarda yaşar. Tavşanlar arasında en çarpıcı özelliklere sahip olan beyaz tüylü sera tavşanı 21. yüzyıla damgasını vurmuştur.

Ayrıca, bazı türlerin kulakları oldukça iyi duymaktadır. Her türlü sese şaşkınlıkla tepki vermektedirler. Bu yüzden kendi türünden ya da başka canlıların yaklaşması durumunda yabanî tavşanlar irkilirler.

Okyanusya hariç tüm yeryüzünde yerlidir. Okyanusya’ya gelişleri yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturur.

  • Tavşan mı yoksa ördek mi ? İlk olarak 1892’de bir Alman dergisinde yayınlanan fakat yedi yıl sonra ABD’li psikolog  Resme baktığınızda ilk olarak ördek ya da tavşan görebilirsiniz.
  • Aşağıdaki resme baktığınızda hangi hayvanı görüyorsunuz? Ördek mi ? Tavşan mı ?  Biraz dikkatimi yoğunlaştırdığımda ördeği de görüyorum ama sonra yine tavşan beliriyor.
  • Tavşan mı Ördek mi ? Klasik bir göz yanılsaması gerçek oldu? Ördeğin gagasının tavşanın kulakları gibi gözüktüğü göz yanılsaması oldukça bilinen eski bir ilizyondur.
  • Tavşan mı yoksa ördek mi ? Sosyal medya, insan zekasına dair ciddi ipuçları barındıran bu cevabı tartışıyor… Bir quiz ile sorunun yanıtını arıyoruz.
  • Tavşan mı yoksa ördek mi ? Sosyal medya, insan zekasına dair ciddi ipuçları barındıran bu cevabı tartışıyor   Resme baktığınızda ilk olarak ördek ya da tavşan görebilirsiniz.
  • Ne görüyorsunuz? Ördek mi ? Tavşan mı ? Yoksa her ikisini de mi ?  Bazıları resimde bir ördek , bazıları tavşan ve bazıları da her ikisini aynı anda görüyor.
  • Tavşan mı yoksa ördek mi ? Sosyal medya, insan zekasına dair ciddi ipuçları barındıran bu cevabı tartışıyor   Resme baktığınızda ilk olarak ördek ya da tavşan görebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir