OPEC Üretimi Azalttı!

OPEC, petrol taleplerinin artmasına rağmen varil satışlarında düşüş yaşadığını belirtmesi dünya basınında geniş yer buldu. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)’in günlük petrol üretimi, şubatta bir önceki aya göre 175 bin varil düşüş yaşadığı kayıtlara geçti.

OPEC’in şubat ayına ait “Petrol Piyasası Raporu”na göre, bu yıl için küresel petrol isteği geçen seneye göre günlük 1,25 milyon varil artışla, günlük 94,23 milyon varil olacak. Geçen yılki küresel petrol talebi, günlük 92,98 milyon varil olarak gerçekleşmişti.

Ham petrol üretimi ise, şubatta bir önceki aya nazaran günlük 175 bin düşüşle 32,28 milyon varil olarak gerçekleştiği belirtildi. Ortalama OPEC ham petrol talebi bu sene, geçen seneye göre günlük 1,8 milyon varil farkla 31,5 milyon varil olacağı açıklandı. OPEC dışındaki ülkelerin bu seneki petrol arzı ise günlük 700 bin varil düşüşle 56,39 milyon varil olarak belirlendi.

Irak’ın petrol üretimi günlük 4,15 milyona geriledi. Bu demek oluyor ki en çok Irak etkilendi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise 2,85 milyon, Nijerya’da ise 1,75 milyon varile düştüğü rakamlarla tespit edildi. Suudi Arabistan’ın petrol üretimi ise 10,14 milyon varile çıktı. Bu rakamın artma sebebi henüz açıklanmadı. İran’da üretim günlük 3,13 milyona, Kuveyt’te ise 2,77 milyona ulaştığı gelen haberler arasında.

Şubat ayında küresel petrol arzı bir önceki aya nazaran günlük 210 bin farkla 95,73 milyon varile geriledi. Bu düşüşün sebebi olarak OPEC üyesi ülkelerin petrol arzında yaşanan gerilemeden kaynaklandığı ileri sürüldü. Böylece küresel petrol üretiminde OPEC’in payı, yüzde 33,7’ye gerilemiş oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir