Okul Ortalamasını Yükseltmek İçin Altın Tavsiyeler!

Okul Ortalaması yükseltmek için altın tavsiyeler! Öğrenciler olarak bir eğitim-öğretim sezonunun daha sonuna geldiniz. Okul ortalaması hesaplama nasıl olur? Çok çalıştınız, başarılı sonuçlar almak için uğraştınız ve son düzlüğe girdiniz. Artık son 1,5… Son sınavlardan da yüksek sonuçlar almalısınız. Bunun için size faydalı olacağını düşündüğümüz tavsiyeler listesi hazırladık. Sonuna kadar okuyup uygulamanızda yarar var.

2015- 2016 öğretim yılının bitmesine 1,5 ay gibi bir süre kaldı. Milyonlarca öğrencinin sabırsızlıkla beklediği yaz tatiline girmeden önce onları hazırlanılması gereken son sınavlar bekliyor. Isınan havalar ve baharın ilk demleri, öğrencilere bahar yorgunluğu ve beraberinde rehavet getirirken; okul ortalamasını etkileyen bu sınavlara hazırlanmak öğrenciler üzerinde ayrıca stres unsuru yaratabiliyor. Karneleri almadan önce öğrencilerin önünde notları yükseltmek ya da başarılarını garantilemek için bir fırsat olarak bekleyen son sınavlardan istenen sonuçların alınması için bogaziciders.com öğretmenlerinin çeşitli önerilerine göz atmakta fayda var.

 

Günlük Ders Tekrarı Yapın


Öncelikli olarak, sınavlarda başarıyı getiren şeyin düzenli ve verimli çalışmak olduğunu ve sınavdan bir gün önce telaş ve panikle hazırlanmanın öğrencinin kapasitesinin altında başarı getireceğini hatırlatmalıyız. Bu sebeple günlük ders tekrarı yapmak, derste öğrenilen bilgilerin pekişmesini sağlayarak sınav döneminde yapılması gereken çalışmayı hafifletecektir. Günlük tekrarlar öğrencilere daha az yorgunluk ve daha yüksek başarı oranı getirecektir.

Önceliklendirmeye Önem Verin


Her öğrencinin daha fazla hâkim olduğu ve daha iyi olduğu bir ders vardır. Kısıtlı süre içinde öğrencilerin daha çok çaba göstermeleri gereken dersleri belirlemeleri ve bunlara daha fazla zaman ayırmaları, okul ortalamasını yükseltmek isteyen öğrencilerin faydasına olacaktır. Aynı şekilde, belirli bir dersin sınavına hazırlanırken daha az hakim oldukları ve daha fazla çalışmaları gereken alanları belirleyip bu kısımlara daha çok vakit ayırmaları sınava daha verimli çalışmalarını sağlayacaktır.

Genel Tekrarla Başlayın


Sınavda sorumlu olduğunuz tüm konuları sınav tarihinden 1 hafta önce çalışmaya başlayın. Çalışmanızı tüm konuları sırasıyla tekrar edecek biçimde planlayın. Ve bir konunun diğeriyle olan ilişkisini bütüncül olarak anlamaya çalışın. Anlayamadığınız kısımların olması olağandır. Bu kısımlara daha sonra yeniden vakit ayırın. Genel tekrarda önemli olan sınavda sorumlu olduğunuz ders konularına bütüncül biçimde hâkim olmak, bu konularda yorum yapabilecek bilgiye sahip olmaktır.

Anlaşılmayan Kısımlara Vakit Ayırın


Bir sınava hazırlanırken anlaşılmayan kısımların olması hemen hemen her öğrencinin karşılaştığı bir durumdur. Sınavdan önce bu kısımlara daha fazla vakit ayırmak ve çalışmak sınav notunuzu yükseltecektir. Zorlandığınız konulara çalışırken daha detaylı okumalar yapmak, daha fazla soru çözmek ya da çözümlü örnek sorulardan yararlanmak faydalı olacaktır. Öğrencinin baş edemediği konuların olması muhtemeldir. Bu tür durumlarda okula ek olarak bir öğretmenle birebir çalışmak öğrencinin okul notunu yükseltirken öğrenciyi psikolojik olarak da rahatlatacaktır. Birebir çalışma öğrencinin kalabalık sınıflarda anlamaması olağan olan konuları daha rahat biçimde kavramasına yardımcı olurken hem başarı hem de kendine güven sağlamaktadır.

Sınava Hazırlanmayı Son Güne Bırakmayın


Tüm sınav konularını sınavdan bir gün önceye bırakarak bir gecede hazırlanmak pek çok öğrencinin başvurduğu bir yoldur. Ancak okul ortalamasının resmi bir başarı ölçütü olarak görüldüğü şu günlerde son sınavlara bu şekilde çalışmak öğrenci için oldukça verimsiz olacaktır. Tüm konuların bir anda anlaşılması mümkün olmadığından ve beynin öğrenilen bilgileri özümsemesi için zamana ihtiyacı olduğundan bu şekilde çalışmak öğrenciyi gereksiz yere fazlasıyla yoracaktır. Genel tekrar ve eksik olan kısımlara vakit ayırdıktan sonra, sınavdan bir önceki gün sadece bilgiler gözden geçirilmelidir. Böylece beyin daha öncesinden öğrendiği bilgileri özümseyecek ve öğrenci sınava kendinden daha emin ve daha az yorgun girecektir.

Sosyal Medyadan Uzak Durun!


Sosyal medyaya sınav döneminde mümkün olduğu kadar az zaman ayırmak hatta sosyal medyadan bu dönemde uzak durmak öğrencilerimizin okul başarısını olumlu yönde etkileyecektir. Arkadaşlarla telefon ya da internet aracılığıyla sohbet etmek, facebook, twitter gibi sosyal medya alanlarında vakit geçirmek sanılandan çok daha fazla zaman alırken bir yandan da dikkati ders konularından uzaklaştırır. Yeniden derse odaklanmak için ekstra çaba harcamak sınav döneminde fazlasıyla vakit alarak öğrencinin hem sınav motivasyonunu düşürecek hem de yorulmasına yol açacaktır. Bu nedenle sınav dönemlerinde sosyal medya ve internet gibi mecralarda asgari zaman geçirmek öğrencilerin faydasına olacaktır.

Çalışma Ortamınızı Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Arındırın


Sınavlara hazırlanırken çalışma alanının dikkat dağıtıcı unsurlardan(poster, gürültü, telefon, bilgisayar…vb) temizlenmesi öğrencinin başarısı için oldukça önemlidir. Zihnin dağılması sınavlara hazırlanan pek çok öğrencinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Dağılan zihnin yeniden derse odaklanması hem emek hem de zaman götüreceği için dikkatin dağılmayacağı sessiz, yeterince ışık ve hava alan bir ortamda sınava hazırlanılması geçirilen zamandan daha fazla verim alınmasını sağlayacaktır.


Yaz tatiline iple çekerken önünüzdeki son sınavları kurtulunması gereken bir yükten çok, okul ortalamasını yükseltmek için bir fırsat olarak görmek sizleri bu sınavlara hazırlanırken motive edecek bir bakış açısı olacaktır. bogaziciders.com ekibi olarak tüm öğrencilere başarılar dileriz.

Kaynak: www.bogaziciders.com

Küresel ısınma, başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. İklim sistemi, içsel ve insani etkiler, Güneş’in periyodik aktiviteleri ve sera gazları, vb. nedenlerden etkilenmektedir. Günümüzde iklimbilimciler küresel ısınma konusunda hemfikirdirler.

 • Okul Ortalaması yükseltmek için altın tavsiyeler ! Öğrenciler olarak bir eğitim öğretim sezonunun daha sonuna geldiniz.
 • Okul Ortalaması yükseltmek için altın tavsiyeler !  Okul ortalaması hesaplama nasıl olur? Çok çalıştınız, başarılı sonuçlar almak için uğraştınız ve son düzlüğe girdiniz.
 • Okul Ortalaması yükseltmek için altın tavsiyeler !   Bekir Gürsoy öğrencilerine 61saat /…lere onemli tavsiyeler h370025.html.
 • “ Okul ”, ortaöğretim kurumunu  öğrenciler için , yıl sonu başarı ortalamalarını yükseltmek veya  okutulan en fazla üç dersten ortala ma yükseltme sınavına girebilirler.
 • E Okul Lise ortak sınavları ne zaman yapılacak?  Not ortalaması 50'nin altında olan lise öğrencilerine zorunlu sınav.
 • 50’nin altında olan öğrencilere ‘ortak sınav’ uygulanacak.  Notu 50’nin üzerinde olan ve ortalamasını yükseltmek   Türk imzasıyla 29 Aralık’ta okullara gönderilmeye başlandı.
 • her iki yarıyıl ağırlıklı not ortalaması (YANO) 2,00’ın altında olan  ortalama sorununuz olmasa bile ortalama yükseltmek için alabilirsiniz.  Yaz okulu varmı bizde ya.
 • Ortalama yükseltmek için okulu uzatmak mı bir an önce bitirip mezun olmak mı?  dersleri tekrar alıp yüksek geçebilirsin ama bunu iyi bir hocadan tavsiyeler alarak yap.
 • İşte buyurun TEOG’a hazırlık tavsiyelerine .  tüm soruları okulda işlenen konulardan sormaktadır.  sınavlarından yüksek puan almanız için 10 altın kural, tavsiye verdik.
 • ortalaması 1.83 idi, yani tam sınırda. biraz yükseltmek için yaz okulunda   düşürmekle beraber dersin notunu ortalaması da 1.8'in altına düştü ve bir üst sınıfa geçemedi.
 • Peşin Fiyatına 4 Taksitle Satın Al.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir