Obezitede Rekora Gittik: Dünya İkincisiyiz!

Uluslararası araştırma şirketi Interpress’in açıkladığı rakamlara göre Türkiye obezite kategorisinde dünyada 2. sırada görünüyor. Arabistan’dan sonra en şişman nüfusa sahip Türkiye yüzde 65 ile zirveyi zorluyor. İşte obezite hakkında dünya çapında bilgiler..

Uluslararası ve bağımsız bir araştırma şirketi olan Interpress dünya ülkelerinde obezite rakamlarını belirleyerek sıralama yaptı. Türkiye’nin de bu sıralamada olduğu hatta 2. sırada olması herkesi şok etti. Dünya obezite sıralamasında 2. sırada Türkiye’nin olması araştırma şirketinin de beklemediği bir durumdu.

Son yıllarda araştırma şirketleri şişman ve obez sayılarının dünya çağında arttığı öngörüsüne başvurarak geniş çaplı araştırma yaptı. Araştırmalar neticesinde dünya sıralamasında Suudi Arabistan yüzde 71 ile 1. sırayı alırken, Türkiye yüzde 65 ile 2. sırada yer aldı. Türkiye’nin hemen ardından da yüzde 57 ile Rusya yer alıyor.

Yine Interpress’in araştırmaları ışığında Asya ülkelerinden Hindistan, Japonya ve Çin’in şişman oranı yüzde 28’in altında çıkması da şaşırtan başka bir sonuç.

Asya ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada insanlar zayıflamak adına birçok farklı yönteme başvuruyor. Araştırma şirketi Interpress’in dünya çapında 2 binin üzerinde dergi, ulusal ve yerel gazeteler üzerinde yaptığı geniş araştırma sonucunda fazla kilolarından şikayetçi insanlarla ilgili yazılı vev görsel basında 4 binin üzerinde haber yapıldığı tespit edildi. Beslenme ve diyet ile ilgili haberlerin sayısı da Ocak ayından bu yana 16 binin üzerinde olduğu keşfedildi. Araştırma şirketi obezite hususunda yönelinen farklı zayıflama yöntemleriyle ilgili bilinçli ve danışmanlar ışığında yapılması gerektiğini savunuyor.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir