Nüfusun yoğunlaştığı ilk 5 ülke

Çoğumuz, geniş bir açık alanda ve birkaç komşusu olan ülkelerde yaşayacak kadar şanslıyız. Fakat çok yoğun nüfuslu bazı ülkeler var. Bu, dünyanın en yoğun nüfuslu 5 ülkesinin listesi.

 

1.Monaco


Monako, dünyanın en yoğun nüfuslu ve ikinci en küçük bağımsız ülkesidir; Sadece 32.410 nüfusu var ve 1.96 kilometre karelik (485 dönümlük) bir alana sahip olan Monako, dünyanın en küçük Fransızca konuşan ülkesidir.

2.Singapur


Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda yer alan oldukça Nüfuslu bir ada ülkesidir.Hem turizm hemde ticaret için popüler yer olan Singapur, gelişmiş ekonomosi ile dünyanın en zengin Ülker’i arasında yer alıyor. Singapur dünya genelin de turizm tatil sevenler için en çok tercih edilenler arasında. Ayrıca Singapur da onbinlerce yabancı işçi çalışmaktadır. Kilometre başına 6300 üzerinde olan Singapur  toplam Nüfus yoğunluğu ile dünya’ da 2. sırada yer almaktadır.

3.Vatikan


İtalya’nın Roma kentinde yaklaşık 44 hektar (108.7 hektar) ile kurulan Vatikan, dünyanın en küçük bağımsız devletidir. Katolik roma kilisesi merkezine küçücük şehir devleti sadece 821 vatandaşı bulunuyor ancak küçük alan nedeniyle nüfus yoğunluğunun 3. sırada yer alıyor.

4.Maldivler


Maldivler, Hint Okyanusunda bulunan atollardan oluşan bir adadır. Maldivler’in yirmi altı atolü, 1,192 adacık içine almıştır, yaklaşık iki yüze aşkın yerel toplulukların yaşadığı bir alanı kapsıyor. 2006 nüfus sayımına göre, sadece 298 kilometre karelik bir alanda Toplam yaşayan 298.842 bir nüfus var.

5.Nauru

Nauru, sadece 21 kilometre karelik bir alanı kapsayan, dünyanın en küçük ada ülkesi, en küçük bağımsız cumhuriyet ve resmi sermaye olmadan dünyadaki tek cumhuriyetçi devlet olan Mikronezya Fedaral Devletleri Güney Pasifik’teki bir ada ülkesidir. Bu küçücük adada yaşayan toplam olarak yaklaşık 13.048 nüfus var.

 

Nüfusun yoğunlaştığı ilk 5 ülke

Başlığın diğer anlamları için Ankara sayfasına bakınız.

Ankara, Türkiye ‘nin bir ili , başkenti ve en kalabalık ikinci şehri . Nüfusu 2015 itibarıyla 5.270.575 kişidir. Coğrafi olarak Türkiye’nin merkezine yakın bir konumda bulunur ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi ‘nde yer alır. Yüz ölçümü olarak ülkenin üçüncü büyük ilidir. Etrafı Bolu , Çankırı , Kırıkkale , Kırşehir , Aksaray , Konya ve Eskişehir illeri ile çevrilidir.

Ankara’nın başkent ilan edilmesinin ardından şehir hızla gelişmiş ve günümüzde Türkiye’nin ikinci en kalabalık ili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilin topraklarının yarısı hâlâ tarım amaçlı kullanılmaktadır. Ekonomik etkinlik büyük oranda ticaret ve sanayiye dayalıdır. Tarım ve hayvancılığın ağırlığı ise giderek azalmaktadır. Ankara ve civarındaki gerek kamu sektörü gerek özel sektör yatırımları, başka illerden büyük bir nüfus göçünü teşvik etmiştir. Cumhuriyetin kuruluşu ndan günümüze, nüfusu ülke nüfusunun iki katı hızda artmıştır. Nüfusun yaklaşık dörtte üçü hizmet sektörü olarak tanımlanabilecek memuriyet, ulaşım, haberleşme ve ticaret benzeri işlerde, dörtte biri sanayide, %2’si ise tarım alanında çalışır. Sanayi, özellikle tekstil , gıda ve inşaat sektörlerinde yoğunlaşmıştır. Günümüzde ise en çok savunma, metal ve motor sektörlerinde yatırım yapılmaktadır. Türkiye’nin en çok sayıda üniversite ye sahip ili olan Ankara’da ayrıca, üniversite diplomalı kişi oranı ülke ortalamasının iki katıdır. Bu eğitimli nüfus, teknoloji ağırlıklı yatırımların gereksinim duyduğu iş gücünü oluşturur. Ankara’dan otoyollar , demir yolu ve hava yoluyla Türkiye’nin diğer şehirlerine ulaşılır.

Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine, Eski Taş Çağı ‘na ulaşan Ankara, tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır. Hititler , Frigyalılar , Lidyalılar , Persler , Galatlar , Romalılar , Bizanslılar , Selçuklular , Osmanlılar ve nihayet Türkiye Cumhuriyeti , il topraklarını kontrolleri altında tutmuştur. Tektosaglar ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara şehri ve Frigyalıların başkenti Gordion , il sınırları içinde yer alır. Yıldırım Bayezid’in Timurlenk’e yenik düştüğü Ankara Muharebesi Çubuk yakınlarında ve Kurtuluş Savaşı ‘nın dönüm noktası olan Sakarya Muharebesi Polatlı yakınlarında yapılmıştır.

İlin Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan kuzey kesimleri haricindeki büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır ve kara iklimine sahiptir. Şehirler dışındaki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur. İlin çeşitli yerlerindeki doğal güzellikler korumaya alınmış, dinlenme ve eğlence amaçlı kullanıma sunulmuştur. İlin adını taşıyan tavşanı , keçisi ve kedisi dünya çapında bilinir, armudu , çiğdemi , yerel yemeklerden Ankara tavası ve Kızılcahamam ve Beypazarı’nın maden suyu ise ülke çapında tanınır.

dünya nüfus sıralaması 2016, hindistan nüfusu 2016, fransa nüfusu 2016, türkiye nüfusu, rusya nüfusu, ingiltere nüfusu, japonya nüfusu, iran nüfusu

Nüfusun Yoğunlaştığı Ilk 5 Ülke Özet Bilgiler

  • 1 İKLİM: Ülkemizde nüfus , ılıman iklimin görüldüğü kıyı bölgelerimizde yoğunlaşır .  Bir ülke veya bölgedeki toplam nüfusun o ülke veya  Ülkemizde ilk nüfus sayımı 1927
  • yoğunlaştığı , maden ve enerji kaynakları bakımından zengin olan alanlar nüfusun ve  Türkiye’de ilk düzenli nüfus sayımı 1927’de, ikinci nüfus sayımı ise 1935’te yapılmıştır.
  • Bu amaçla Osmanlı Devleti’nde ilk nüfus sayımı II.  eğitilmiş insan sayısının fazlalığı o ülke için önemli bir güç kaynağıdır.  Soldaki fotoğrafta görüldüğü gibi trafik yoğunlaşır .
  • Bu nüfusun yüzde ellisinden fazlasını topraklarında barındıran ülkelerin bazıları geniş topraklara sahip.  Nüfusu en fazla olan ülke olsa da nüfus artış oranı çok yüksek değildir.
  • 7 milyarlık dünya nufusunun en kalabalık ülkesi bilindiği gibi Çin Halk Cumhuriyeti.  Türkiye 72. milyona varan nufusuyla ilk 20 ülke arasına 18. sıradan giriyor.
  • Ekime, dikime, yerleşmeye ve ulaşıma elverişli alanlar, nüfusun yoğunlaştığı yerlerdir.  Akdeniz Bölgesi’nde nüfusun yoğunlaştığı yerler, daha çok kıyı kesimindeki ovalardır.
  • bölgesinde Özbek nüfusunun yoğunlaştığı görülmektedir.  ülke dışına çok az göç verilmiş, bu sayede de nüfusun   Cumhuriyeti’nin ilk sırada yer alabileceği görülmektedir.
  • nüfusunun büyük bölümü tarımda çalışan ülkelerdir Yoksul ülkelerdir Ülke nüfusun büyük  nüfus kırda yoğunlaştığı için doğum oranları fazladır 9 Sağlık hizmetleri yetersiz
  • Belirli bir zamanda bir ülke ya da ülkenin belirli bir alan?nda  Rusya’da ilk sayım 1879’da yapılmıştır.  Adana çevresi sanayinin ve bağlantılı olarak nüfusun yoğunlaştığı yerlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir