Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Nesli tükenmekte olan hayvan türleri;

Kutup Ayısı


2006 yılında hassas türlerden tehlike altındaki türler listesine geçiş yapan kutup ayıları(ursus maritimus), küresel ısınmanın belki de en büyük kanıtı. Küresel ısınmayla birlikte buzulların erimesi, bu türü yok olma tehlikesiyle baş başa bırakıyor. Yaşayan en büyük kara etoburu olarak geçen kutup ayıları; karada, buzda, suda ve denizde rahatça avlanabilmekteler. İlginç olan ise, çevresinde av bulamadıkları zamanlarda yüzen buz parçalarına binip kilometrelerce yol giderek av araması….

Asya Kaplanı


Süper yırtıcı olarak geçen kaplanların gece görüş kabiliyetleri insanların altı katı kadar gelişmiştir ve bu nedenle avlanmalarını gece boyunca yaparlar. Kemikleri ve tüm vücut parçaları Asya tıp biliminde ağrı kesici ve afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Derileri ve organları için kaçak olarak avlanmakta oldukları için, sayıları son on yılda neredeyse yarı yarıya azalmıştır….

Panda


Oldukça sevimli görünüşleriyle dikkat çeken pandalar, hayvanlar aleminin en şefkatli anne sıfatına sahiptirler. Aynı zamanda hayvanlar aleminin en tembel üyelerinden olan pandalar günün büyük bir kısmını uyuyarak, arta kalan zamanı ise bambu yiyerek geçirirler. Hatta alışkanlıklarına o derece düşkündür ki; avlanma tehlikesiyle karşı karşıyayken bile kurtulur kurtulmaz tekrar ya bambu yerler, ya da uyumaya devam ederler. Sadece bambuyla beslenmesinden ötürü sık sık bambu pandası olarak anılmaktadırlar. Çin’deki bambu ormanlarında yaşayan pandaların nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için büyük önlemlerle korunmaktadırlar. Belki inanmayacaksınız ama, Çin’de panda avlamanın cezası …

Penguenler


En irileri imparator penguen olarak geçen penguenlerin boyları sıcak bölgelere gidildikçe küçülür. Tüyleri, derilerinin altında bulunan büyük yağ tabakası ve besinlerden elde ettikleri enerji ile soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan tür, kuluçka döneminde bir araya gelerek kuluçka kolonisi oluşturur. İmparator penguen ve kral penguenler diğer penguenlerin aksine yuva yapmazlar. Dişi, yaklaşık 450 gram ağırlığındaki yumurtayı bırakır ve kuluçka kolonisini besin aramak amacıyla terk eder. Bu noktadan sonra yumurtaya oturma ve yumurtayı soğuktan koruma görevi erkektedir. Penguenler insanlardan kaçmadıkları için, avcılar için oldukça kolay bir av olmaktadır ve bu nedenle sayıları her geçen gün az…

Akdeniz Foku


Üremek için karayı tercih eden ve bu dönemlerde mağara gibi üreme ortamlarında uzaklaşmayan Akdeniz Foku, yaklaşık on aylık bir hamilelik dönemi geçirmektedir. Üreme hızları düşük olduğu için çoğalamayan tür, buna bir de bilinçsiz avlanma eklenince yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Akdeniz kıyılarında yaşamlarını sürdürdükleri için Türkiye ve Yunanistan’ın Akdeniz Foku’nun korunması üzerinde önemli bir rolü bulunmaktadır….

Goriller


Sadece Afrika bölgesinde yaşamakta olan goriller, insanlara DNA olarak en yakın canlı türlerinden biridir ve yaşayan en büyük insansı primattır. Genelde küçük aile grupları şeklinde yaşayan gorillerden erkek olanlar, zaman zaman otoritelerini belli etmek için iki ayağı üzerine dikilerek kızgın bir şekilde göğsünü yumruklar. Erkeklerinin tamamının sırtı gümüş beyazı, geri kalan kısımları siyahtır. Bu sebeple erkek gorilleri tanımlamak için ‘gümüş sırt’ sözcüğü de kullanılabilir. Tehlikeli bir hayvan olarak görülse de oldukça sakin bir yapısı vardır ve otlarla beslenir. Tek doğal düşmanı leopardır….

Sumatra Kaplanları

Yaşadıkları tek alan olan Endonezya’daki Sumatra Adaları’nın gitgide yok edilmesiyle türü tehlikeye giren sumatra kaplanları, kedigiller familyasındaki en küçük kaplan alt türüdür. Çizgileri de diğer kaplanlardan daha ince ve basık olan bu tür, balık kuş gibi küçük hayvanların yanı sıra orangutan gibi büyük hayvanlarla da beslenmektedir. Sayıları 400′ün altına düşmüştür ve bu durumun en büyük sebebi, yaşadığı Sumatra Adası’nın son yıllarda yarı yarıya yok edilmesidir. İnsanoğlu her yerde olduğu gibi Sumatra Adası’nda da doğayı tahrip ederek bu muhteşem hayvanların yaşam alanlarını bitirmiştir. Son çalışmalarla soyları kurtarılmaya çalışılsa da, durum hiç de iç açıcı değil…

Caretta Caretta Kamlumbağaları


Koruma altına alınan bir başka canlı olan Caretta Caretta, bir deniz kaplumbağası türüdür. Yumurtlamak dışında karada hiç bulunmayan türün bir kerede 100’den fazla yumurta bırakabildiği tespit edilmiştir. Yavrular iki aylık kuluçka döneminden sonra denize girerek yaşamlarına devam ederler. Akdeniz sahillerine yayılmış olan türün en büyük yumurtlama alanlarından biri de Türkiye’dir….

Komodo Ejderi


Nesli tükenmekte olan canlılar arasında en korkuncu olan Komodo Ejderi, bilinen en büyük kertenkele türüdür. 3 metreyi aşkın boyuyla gerçekten de korkulmaya değer olan Komodo Ejderi, adını yaygın olarak bulunduğu Komodo Adası’ndan almaktadır.tür, aynı zamanda . Beslenme konusunda hiç seçici olmayan Komodo Ejderi, büyük küçük demeden birçok hayvan türünü yiyebilmektedir. Tür aynı zamanda adada fare kalmamasının en büyük sorumlusudur….

Cam Kurbağaları


Oldukça ilgi çekici bi görüntüye sahip olan cam kurbağalar görenleri şaşkına çeviriyor. Lakin bu şaşkınlık çok uzun süreceğe benzemiyor çünkü tür, maalesef büyük bir risk altında….

Nesli tükenen türler, nesli tamamen yok olmuş canlı türleridir. Bazı türler doğal afetlerle, bazıları ise insanoğlunun dünyada var oluşundan çok önce yok olmuş bazıları da insanoğlunun aşırı avlanması, nüfus artışı ve şehirleşmeyle doğal yaşam alanları tahrip olduğundan dünya üzerinden tamamen yok olmuştur.

Senckenberg Müzesindeki T-Rex maketi

 • Dinozorlar  : Yüzlerce türü vardı. İnsanoğlunun dünyada bulunuşundan çok önce doğal sebeplerle yok oldular.
 • Mamut  : Fil benzeri bir hayvandır.
 • Moa  : Yeni Zelanda’da yaşamış en büyük kuş türü. İnsanlar tarafından yok edildi.
 • Tazmanya Kaplanı veya Tazmanya kurdu  : 1930’lara kadar yaşadı. Tazmanya hükümeti ve çiftçilerin desteğiyle sürdürülen avlarla soyu tüketildi. 1936’dan bu yana türün varlığına dair hiçbir kanıt bulunmamıştır.

Anadolu coğrafi konumuyla çeşitli hayvan ve bitki türlerini içinde barındırmıştır. Günümüzde ismi çoğu kimse tarafından dahi bilinmeyen Aşağıda nesli tümüyle yok olmuş bazı türler yer almaktadır.

 • Hazar kaplanı : İran, Afganistan, Türkiye, Irak ve Moğolistan bölgelerinde yaşamaktaydı. En son 1970 yılında Rusya’daki türün son üyesinin ölümüyle yok oldu.
 • Beta Kobrası : Sklansky felaketinden sonra varlığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır.
 • Anadolu Aslanı : En son 1890 yılında vurulmuştur.
 • Anadolu Kaplanı : Son Kaplan 1970 yılında öldürülmüştür.
 • Çizgili Sırtlanlar : Bir çeşit sırtlan türüydü.
 • koruma altına alınmış, avlanma veya doğal sebeplerle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanları derledik. İşte nesli tükenmekte olan 10 hayvan .
 • Dünyada koruma altına alınan nesli tükenmesin diye türlü tekniklerle çoğaltılmaya çalışılan nesli tükenmek üzere olan 10 hayvan türü araştırılmıştır.
 • İşte nesli tükenme sınırında olan 10 hayvan : Javan Gergedanı.  Durumu: Kıtanın tek yerli gelincikleri ve nesli tükenmekte olan memelilerden biridir.
 • Yabanarısı yarasası, en küçük memeli hayvandır .  Nesli tehlike altında olan memeliler arasındadır.  WWF verilerine göre yaşayan 10 .000 birey kalmıştır.
 • İşte nesli tükenme sınırında olan 10 hayvan : Javan Gergedanı  Durumu: Kıtanın tek yerli gelincikleri ve nesli tükenmekte olan memelilerden biridir.
 • Anadolu’da ise nesli tamamen tükenmiştir. Orman Horozu. En son olarak İzmir’in dağlık alanlarında görülen uçabilen kümes hayvanlarından birisidir.
 • Her an yok olma tehlikesi altındaki bu pembe balığın dört ayağı olduğu için yürüyen balık adıyla anılıyor. listemiste / nesli tukenmekte olan 10 hayvan .html.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir