NATO’dan Suriye Sınırı Açıklaması!

NATO’nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Komisyon Başkanı’nı ziyaret etti. Ziyareti sırasında da Türkiye-Suriye sınırı hakkında yapılacak olan hamlelerden bahsetti. Suriye sınırıyla ilgili tedbirlerin artırılmasını belirten Jens Stoltenberg ve görüşmenin detayları…

Genel Sekreter Jens Stoltenberg, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Türkiye, Yunanistan ve Almanya’nın isteği üzerine, Ege Denizi’nde sığınmacı krizine karşı başladıkları görevle ilgili bilgiler verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sığınmacı kriziyle mücadele sırasında Ege Denizi’nde görev yapan ittifak gemilerinin sayısının ilerleyen günlerde artırılacağını belirtti ve ekledi: ‘Operasyonel olduğumuz alanı genişlettik. Yunan adası Midilli etrafına yoğunlaşmaya başladık ve önümüzdeki gün ile haftalarda daha güneye hareket etmeyi planlıyoruz” sözlerine yer verdi.

NATO’nun Ege Denizi’nde bulunan gemilerin sayısını artırmaya yönünde karar verdiklerini anlatan Stoltenberg, “Bölgede şimdi 5 gemi var. Önümüzdeki günlerde daha fazla gemi olacak. Ayrıca çoğu gemide helikopter de var. NATO’nun modern teknolojilerle donatılmış gemi varlığını artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Türkiye-Suriye sınırıyla ilgili şu ifadelere yer verdi: ‘Türkiye için halihazırda bazı güvence önlemlerimiz var. Bunlar da erken uyarı uçakları AWACS, donanma ve Türkiye’ye güvence sunan diğer imkanlar demek. Örneğin Türkiye’nin hava savunmasını güçlendiren patriot füze bataryaları var. Tüm bunlar bize bilgi ve bölgede durumu izleme imkanı da sunuyor. Türkiye ile sınırda gözetleme faaliyetlerini artırma ve yoğunlaştırmaya karar verdik. Bunu en iyi şekilde gerçekleştirecek yöntemlerle ilgili olarak Türkiye ile mutabakata varma sürecindeyiz.’

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir