Mübarek Üç aylar ne zaman başlıyor?

Regaip Kandili ile birlikte Üç aylar da başlıyor. Recep, Şaban ve Ramazan ayına verilen dini aylardır. Peki Üç aylar ne zaman başlayacak?


Üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarına denir. Bütün müslümanlar heyecanla bekledikleri Üç aylara kavuşmanın heyecanını yaşıyorlar. Üç ayların ne zaman başlayacağına dair merak edilen soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz…

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üç aylar kameri ayların yedincisi olan Recep ayı ile başlar. Şaban ayıyla devam eder ve sonunda on bir ayın sultanı Ramazan ayı ile son bulur. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan üç aylara 7 Nisan Perşembe gecesi Regaip kandili ile birlikte gireceğiz.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” diye buyurmuştur.

Bu kutlu zaman dilimlerinde; Dini duygular yoğunluk kazanır. Merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hisleri de doruk noktaya ulaşır.

Üç aylar içerisinde yapılan ibadetler makbul olur. Bu aylar, tövbe etmenin affın, manevi arınmanın ve kendini yenilemenin habercisi olan Regaib, Miraç, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı gibi mübarek gün ve geceleriyle bereketli bir maneviyat mevsimidir.

REGAİB NEDİR?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı budur.

Üç aylar veya Mubarek üç aylar, Hicri takvim ‘de mukaddes olan Recep , Şaban ve Ramazan aylarıdır. Faziletli sayıldığı için ibadetler artırılır, günahlardan en azından saygıdan dolayı sakınılır ve Ramazan ayına hazırlık yapılır. Hadise göre Recep Allah ‘ın ayıdır, Şaban Peygamber Muhammed ‘in ayıdır, Ramazan da ümmeti ‘nin ayıdır. Ayrıca, Recep Regaib Kandili ve Mirac Kandilini , Şaban Beraat Kandilini ve Ramazan Kadir Gecesini barındırır.

  • 2017 Üç aylar ne zaman başlıyor yani 2017 Üç aylar başlangıcı ne zaman ?  " üç aylar " diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak kabul edilirler.
  • Mübarek üç ayların gelişiyle tüm müminlerde Allah’a itaat ve ibadet hususunda gayret belirmektedir.
  • 2017 yılına girmeye günler kala Recep ayı, Şaban ayı ve Ramazan ayı ne zaman başlayacak ?  2017 Üç ayların başlangıcı. Mübarek Gecelerde Namaz Kılmak.
  • Büyük muhaddis Buhari tarafından rivayet edilen bir hadiste mübarek üç aylar hakkında Peygamber efendimiz Hz.
  • İslam aleminde mübarek sayılan üç aylar 2017 Yılında nezaman başlıyor ?   Osmanlı padişahlardından II.
  • Mübarek Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak ? Kamuajans 2017 Yılı Dini Günler Takvimi belli oldu. Buna göre Üç Ayların başlangıç tarihi de belli olmuş oldu.
  • 29 Mart Çarşamba günü ise Üç Aylar başlıyor .  Recep ayı girdiğinde de, “Allah’ım, bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” (Keşfu’l Hafa) diye dua etmiştir.
  • önem taşıyan ve " üç aylar " diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak kabul edilirler.  2015 üç aylar ne zaman başlıyor ? ÖNE ÇIKANLAR.
  • Ana Sayfa Yasam Mübarek Üç aylar ne zaman başlıyor ?  Regaip Kandili ile birlikte Üç aylar da başlıyor . Recep, Şaban ve Ramazan ayına verilen dini aylardır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir