Mitolojik Giresun Adası’na ilgi yoğunluğu

Mitolojik Giresun Adası'na ilgi yoğunluğu

Amazon kadınlarının yaşadığı ve Herkül’ün altın postu aramak için adaya geldiği gibi mitolojik öyküleri ile ön plana çıkan Giresun Adası‘nı ziyaret edenler, sunulan gösterilerle âdeta zamanda yolculuğa çıkıyor.

Adaya tur düzenleyen özel işletme tarafından temsili Herkül ve Amazon kadınının gösterilerinin yanı sıra talep olması durumunda Yunanlı gemiciler Argonotlar ile Saka Türkleri’nin karşılaşması canlandırılıyor.

Bir süredir arkeolojik kazı çalışmaları yapılan adada tarihi kalıntılar da ziyaretçilere gezdiriliyor. Ziyaretçiler Bizans mezarları, tarihi surlar, manastır harabesi, şapel gibi kalıntıları görme şansı elde ediyor.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları yaptığı açıklamada, Giresun Adası’nın milattan öncelere uzanan tarihi geçmişi olduğunu ifade etti.

Giresun Adası gibi tarihi değerlere sahip çıkarak turizmi daha ileri noktalara taşımanın bir vazife olduğunu belirten Sarıfakıoğulları, adanın turizmin odak noktalarından biri olduğunu ifade etti.

Sarıfakıoğulları, yerli ve yabancı turistlerin adaya gösterdiği ilginin her geçen sene arttığına işaret ederek, “Ziyaretçiler Kara Deniz’de hayat olan tek adayı gezmiş olacaklar. Adadaki Bizans mezarları, tarihi surlar, manastır harabesi, şapel gibi kalıntıları görme olanağına sahip olacaklar.” dedi.

Adanın kuşların göç alanı üstünde bulunan bir nokta olduğuna dikkati çeken Sarıfakıoğulları, adanın çeşitli kuş türlerinin uğrak noktası olduğunu kaydetti.

Sarıfakıoğulları, Giresun Adası’nın mitolojik bir geçmişi olduğunu ifade ederek, “Ziyaretçilere temsili Herkül ve Amazon kadınları gösteri sunuyor. Yine adada arkeolojik çalışmalar da yapıldı, bu sene da inşallah yapılacak. Tarihle iç içe olmayı arzu eden tüm misafirlerimizi Giresun Adası’na bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Altın Post hikayesi

Adada zamanda yolculuk etkinlikleri düzenleyen Hakan Adanır ise Giresun Adası’nın Yunanistan ve Gürcistan arasında bir ticaret güzergahı içinde yer aldığını aktardı.

Adanın Herkül’ün altın post efsanesinin güzergahı arasında bulunduğunu anlatan Adanır, mitolojide Herkül’ün Giresun Adası’nda kuşlarla savaşmış olduğunu anlattı.

Adaya gelen turizmcilere mitolojik öykülerin içinde zamanda yolculuk yaptırdıklarını belirten Adanır, “Milattan önce 800 yıllarında Yunanlı gemiciler olan Argonotlar kaptan Yason ile beraber Gürcistan’a altın ticareti için giderken Giresun Adası’na uğrarlar ve bu öykü toplumlar tarafından hiç bir vakit unutulmaz.” dedi.

Adanır, Giresun Adası’nda bu tarihi vakanın en önemli turizm hareketlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Milattan önce bölgeye gelen ilk Türkler olan Saka Türkleri’nin Argonotlarla karşılaşma anı canlandırılıyor. Tabii ki önce birbirinden korkuyor iki millet ama daha sonra da beraber altın postu arıyorlar, beraber yemek yiyorlar. Dolayısı ile da bu coğrafyada yaşayan halkların biribirleriyle dostluk içinde yaşayabilmesinin bir kapısını açıyor Altın Post.”

Fransa’dan tatil için geldiği Türkiye’de adayı ziyaret eden Ercan Büyükbaş da anlatılanlardan etkilenip, adayı görmek istediklerini belirterek, “Gördük ve etkilendik. Bize anlatılan kadar güzel, Amazon ve Herkül ile tarih canlanmış, onlarla fotoğraf çektirdik, çocuklarımız da ilgi gösterdi. Gelmeyenlere burayı tavsiye ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir