Milyonlarca Lira Bankada Unutuldu!

Bankada unutulan paralar için son gün ne zaman? Para unutulur mu demeyin! Çünkü ortaya çıkan resmi raporlar milyonlarca lira para unutulduğunu gösteriyor. Öyle ki son 10 yılda işlem yapılmayan banka hesaplarında yaklaşık 120 milyon lira var. Siz de bankada paranızı unutmuş olabilirsiniz. Haberimizi okuyun ve tek tıkla unuttuğunuz para var mı öğrenin! Çünkü unutulan paraların zaman aşımı için son tarih yaklaşıyor.

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan 627 bin 885 bin hesap var. Bu hesaplardaki para miktarı ise duyanları şaşırtıyor! Tam 120 milyon lira.

Türkiye’deki bankalarda yaklaşık 120 milyon lira zaman aşımına uğramak riski ile karşı karşıya… Evet yanlış okumadınız tam 120 milyon lira. Peki bu paralar nerede unutuldu. Ve paraların sonu ne olacak?

Bankacılık Kanunu’na göre bankalardaki mevduat, katılım fonunda 10 yıl boyunca duran ve hiç bir işlem yapılmayan para zaman aşımına uğruyor. Ve o miktar TMSF’ye devrediliyor.

2015 sonu itibari ile zaman aşımına uğrayan ve bankaların TMSF’ye ön bildirim yaptığı hesap sayısı 627 bin 885. Bu hesaplardan 436 bin 792’si mevduat, 3 bin 82’si katılım fonu hesapları, 188 bin 11’ini de alacaklardan oluşuyor.  Ve bu paraların toplam miktarı 120 milyon lira.

Hesaplarda unutulan paraların miktarı ise dudak uçuklatıyor. Raporlara göre unutulan en yüksek hesap bakiyesi 250 bin dolar. Evet evet bir hesapta unutulan ve 10 yıldır hiç bir işlem yapılmayan paranın miktarı 250 bin dolar. En düşük meblağ ise 1 liranın altında.

Unutulan hesaplar sadece vatandaşa ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler hatta devlet kurumlarının bile bankalarda unutulmuş hesabı var.

Zaman Aşımı İçin Son Gün 15 Haziran

Zaman aşımına uğrayan hesabınız olup olmadığını Mayıs 2016 sonuna kadar, Türkiye Bankalar Birliğinin “www.zamanasimi.org/tbb” İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz. Hesap kapatmak için ise 15 Haziran 2016 tarihine kadar ilgili bankanın şubesinde kimlik kartı ile başvurmanız gerekiyor. Başvuru yapılmayan hesaplardaki paralar ise yasa gereği zaman aşımına uğramış olacak ve miktarlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilecek. Bankada unutulan paraları sorgulamak için tıklayın

Samsun ‘da Garanti Bankası tarafından kullanılan eski Osmanlı Bankası şubesi.

Bir Garanti Bankası ATM ‘si.

Garanti, , 1946 yılında, Ankara’da kurulmuş banka. 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla 107,0 milyar ABD Doları’na ulaşan konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumundadır.  

Kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet gösterir. Garanti Bankası aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında kurduğu ortaklıklarıyla entegre finansal hizmetler de verir.

2014 yılının ilk yarısı itibarıyla Garanti Bankası’nın yurt içinde 984, Kıbrıs’ta 6, Lüksemburg ve Malta’da birer olmak üzere yurt dışında 8 şubesi bulunmaktadır. Ayrıca, Londra, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilciliği bulunur. Çok kanallı dağıtım ağıyla, üstün teknolojik altyapıya sahiptir. 4.000 Paramatik, ödüllü Çağrı Merkezi, mobil, internet ve sosyal platformlarda 19.000’den fazla çalışan, 12,6 milyondan fazla Garanti müşterisinin her türlü finansal ihtiyacına cevap vermektedir.

Garanti Bankası, kârlı ve sürdürülebilir büyüme stratejisine sahip bir bankadır. İnsan kaynağı ve teknolojik altyapıya sürekli yatırım yapar. Müşteri odaklı hizmet anlayışıyla, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda yaratıcı ürün ve hizmetler geliştirir.

Garanti Bankası’nın yönetiminde iki güçlü kurum yer almaktadır. ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. eşit ortaklık ilkesiyle hareket ederler. Garanti Bankası’nın hisseleri Türkiye’de, depo sertifikaları ise İngiltere ve ABD’de işlem görmektedir. Bankanın, Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı 2014 yılının ilk yarısı itibarıyla . 2014 verilerine göre bankanın net kârı 3 milyar 200 milyon 248 bin liradır.Bankanın aktif büyüklüğü ise 218 milyar 918 milyon 504 bin TL’dir.  Bankanın, Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı 2014 yılının ilk yarısı itibarıyla %49,95’tir.

  • Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplardaki 93 milyon TL devletin oldu. Hesabında 250 bin dolar unutan var.
  • Bankada unutulan paralar için son gün ne zaman? Para unutulur mu demeyin! Çünkü ortaya çıkan resmi raporlar milyonlarca lira para unutulduğunu gösteriyor.
  • Bu hesapların mevduat, emanet ve alacaklar 10 yıl içinde aranmadığı takdirde hak iddia edilemiyor.
  • Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili yapılan çağrılar fayda etmedi, mudiler yaklaşık 65 milyon lirayı yine bankalarda unuttu .
  • Son 10 yılda Türkiye`deki 14 bankada , 124 bin 59 hesap sahibinin hesaplarını unuttuğu ortaya çıktı.
  • 3DKonut | Haberler | Gündem Haberleri | Bankalarda Milyonlarca Lira Unutuldu .  Yüz binlerce mudinin unuttuğu 601 bin 158 hesapta, 93 milyon lira kaldı.
  • Her yıl binlerce vatandaş bankada biriken sigorta şirketlerindeki paralarını unutuyor . 2016 yılında 125 binden fazla sigortalı, sigorta şirketlerinde toplam 28.8 milyon lira para bıraktı.
  • Milyonlarca lira bankalarda unutuldu . 17 02 2008 19:52.  Son 10 yılda Türkiye`deki 14 bankada , 124 bin 59 hesap sahibinin hesaplarını unuttuğu ortaya çıktı.
  • Bankalarda milyonlarca lira unutuldu . Unutula paralar eğer geri alınmazda TMSF'ye devredilecek.  Yüz binlerce mudinin unuttuğu 601 bin 158 hesapta, 93 milyon lira kaldı.
  • Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarla ilgili yapılan çağrılar fayda etmedi, mudiler 95 milyon lirayı yine bankalarda unuttu .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir