Meyvelerin Bilinmeyen Faydaları

Hepimiz nerdeyse her gün meyve yiyoruz. Bazılarını sevdiğimiz için, bazılarını faydalı olduğu için yiyoruz. Peki bütün meyvelerin neye faydalı olduğunu biliyor muyuz? İşte meyvelerin hiç bilmediğiniz özellikleri

Şeftali


Yaz aylarında yediğimiz bu meyvenin faydalarını bilen çok insan yoktur. Şeftalinin faydaları saymakla bitmez. Şeftali, böbrek ağrıları çekenlerin dermanıdır, çünkü büyün taşlarını düşürür. Bunun yanında böbrekleri temizler, idrar söktürmede oldukça etkilidir. Tam bir temizleyici görevindedir.

Portakal


İçerdiği birçok vitaminden dolayı, bütün kış hastalıklarını ve gripleri önler. Zaten bir kış meyvesidir. Vücuttaki yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Tansiyonu olanların en büyük yardımcısıdır. Kanserin birçok çeşidini önlemekte önemli rol oynar. Öksürüğü oldukça azaltır.

İncir


Reçeli çok lezzetli olan bir meyve. Ama faydaları ondan daha güzel. İncir, kış aylarında vücudu hastalıklara karşı dirençli kılar. Vitaminleri saymakla bitmez. Enerjimizi iki kat arttırır. Vücutta iltihabı olanlar kesinlikle bolca yemelidir.

Elma


Vücuttaki kanı ve böbrekleri temizler. Yüksek kolesterölü olanların yardımcısıdır. Diyabeti kontrol altına alır. Baş ağrısına çok iyi gelmekle birlikte, sindirimi kolaylaştırır.

Sarmısak


Birçoğumuz tadını ve kokusunu sevmese de sarmısak, vücudumuza en faydalı besinlerden biridir. İlaç olarak herkes tarafından kullanılır. Sarmısak, bütün hastalıkların korkulu rüyasıdır. Tansiyonu ve kolesterölü dengede tutar. Vücuttaki bütün mikropları öldürür.

Çilek


Yaz meyvelerinin vazgeçilmezi. Hem en güzel meyvelerden, hem en lezzetlilerinden. Bunun yanında en faydalılarından. Dişlerin ve diş etlerinin en büyük yardımcısıdır. Ateşinizi anında düşürür. Sigara içilen bir ortamda, yenilen çilek bütün sigara etkilerini azaltır.

Kiraz


En önemli ağrıkesici meyvedir. Kan şekerini düşürmede çok önemli rol oynar. Antioksidan etkisiyle vücuttaki bütün zehirli maddeleri atar. Sadece zehirli maddeleri değil, vücuttaki bütün mikropları temizler.

Karpuz


Yaz sofralarının, balkon keyiflerinin vazgeçilmezi. Faydaları saymakla bitmez. Nerdeyse sıvı bir madde olduğu için, sık sık idrar atılmasına, bunun sebebiyle vücuttaki kötü maddelerin hemen vücuttan atılmasını sağlar. Vücudun sıvı ihtiyacını karşılar. Kan şekerini dengede tutar.

Domates


Yemeklerimizin, salatalarımızın olmazsa olmazı. Onun kabukları ve çekirdekleri bağırsaklara oldukça fayda sağlar. Kereviz suyuyla birlikte tüketilirse, faydası iki kat artar. Doktorlar, her sabah bir bardak domates suyu içilmesini tavsiye ediyor.

 

Meyvelerin Bilinmeyen Faydaları

Meyve ya da yemiş, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir. Olgunlaşma esnasında çiçeğin ovaryumundan başka, diğer kısımları genellikle dökülür ve ovaryum olgunlaşarak meyveyi teşkil eder. Ovaryumu meydana getiren karpeller , meyve kabuğu haline ve ovaryum içindeki tohum taslakları da tohum haline döner. Döllenme meydana gelmeden meyve teşekkülüne partenokarpi, böyle meyvelere de partenokarp meyve denilir.

Meyveleri basit meyveler, küme meyveler ve bileşik meyveler olmak üzere üç kısma ayırmak mümkündür. Basit meyveler bir çiçeğe ait bir tek ovaryumun gelişmesiyle meydana gelir. Agregat meyveler, bir çiçeğe ait birbirinden ayrı ovaryumlardan, mesela böğürtlen , çilek gibi; bileşik meyveler ise birden fazla çiçeğe ait ovaryumların bir bütün olarak gelişmesiyle meydana gelir, mesela dut ve incir de olduğu gibi.

Meyveyi teşkil eden meyve kabuğu , üç kısımdan meydana gelmektedir. Dıştan içe doğru dış kabuk , orta tabaka ile iç kısımdır ve çoğunluk sertleşmiştir .

Basit meyveler, kuru ve etli meyveler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Fındık , buğday , ayçiçeği , keçiboynuzu kuru meyvelere örnek verilebilir. Etli meyveler de üzümsü ve eriksi olmak üzere ikiye ayrılır. Üzümsü meyvelerde dış kabuk ince ve zarımsıdır. Orta ve iç kısım etlidir. Bu tip meyvelere üzüm , portakal , limon , kabak örnek gösterilebilir. Eriksi meyvelerde ise iç kısım sertleşmiştir. Erik , kiraz , şeftalide olduğu gibi.

Meyvelerin Bilinmeyen Faydaları Özet Bilgiler

  • ELMA Kanı ve böbrekleri temizler, Cilde parlaklık ve güzellik verir, Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir, Kolesterolü düşürür
  • Kuru Meyvelerin Bilinmeyen Faydaları . Tweetle. Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmiyor.Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç konu ile ilgili
  • Kuru meyvelerin bilinmeyen faydaları . Sağlık açısından kuru meyveler de son derece önemlidir. Antioksidan kuru meyveler , sinir sistemini korur, enerji verir ve nice faydası var.
  • Kuru meyvelerin bilinmeyen faydaları . Kuru kayısı Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi, kansızlığı önler.
  • Kuru Meyvelerin Bilinmeyen Faydaları . Bir yada iki kelime olarak arama yapın.  İşte bunlardan bazıları kuru kayısı kuru erik , kuru elma, pestil, dut hurma ve incirin faydaları .
  • Bilim adamları hurmanın düzenli yenilmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bu meyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğunu
  • Bilim adamlarına göre bol meyve yemek, hafızayı canlandırıp sinir hücrelerini geliştiriyor.  Meyvelerin bilinmeyen faydaları . Sağlık 08.08.2015 17:31.
  • Peki bütün meyvelerin neye faydalı olduğunu biliyor muyuz?  9Şeftali. Yaz aylarında yediğimiz bu meyvenin faydalarını bilen çok insan yoktur.
  • Domatesler sebze değil meyvedir .Dünyanın en popüler meyvesi sayılabilirler.  Avokado ve bal kabağı meyve değil sebzedir. Muz aslında bir meyve değil bir bitkidir.
  • Kuru meyvelerin bilinmeyen faydaları . Özellikle kış aylarında tüketilen kuru meyvelerin faydaları saymakla bitmiyor.Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç konu ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir