Mevsim Çarkı Nedir?

Mevsim çarkı nedir ve mevsim çarkına göre hangi sebze ve meyve hangi mevsimde yenmeli sorularının cevabını haberimizde bulacaksınız.Böylece mevsiminde yediğiniz doğal ve hormonsuz ürünlerle daha sağlıklı bir yaşam süreceksiniz.

Mevsim çarkı; hangi meyve ve sebzenin hangi mevsimde yenmesi gerektiğini gösteren döngüdür.

Her mevsimin kendine has meyve ve sebzeleri vardır. Sağlık açısından her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir.

Günümüz teknolojisi her ne kadar mevsimine göre sebze yeme anlayışını değiştirmiş olsa da, sağlık açısından beslenme listesini mevsime göre ayarlamak daha doğru olacaktır.

Mevsimi dışında yenilen sebzeler doğal ortamda yetişmez, çok lezzetli olmazlar ve gereğinden fazla fiyata satılır. Güzel görünümlerini sağlamak için hormonlarla desteklenirler ki bu da sağlık açısından sakıncalıdır.

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede insanların bir numaralı destekçisi olan sebzeler, içlerinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırırken, içerdikleri antioksidan bileşenler sayesinde vücudun hastalıklara karşı direncini arttırırlar.

Slow Food tarafından hazırlanan mevsim çarkı;

Her bitkide olduğu gibi meyveler de dalından koparıldıktan sonra zamanla yaşamsal faaliyetlerini sürdüremez hale gelir. Meyvelerin topraktan raflara kadar gelmesi için günümüz şartlarında uzun bir yolculuk yapması gerekmektedir.

Doğal meyvelerin bu uzun yolculuğa karşı daha dayanıklı olması için çeşitli koruyucu maddelerle desteklenmesi ya da daha az zamanda, daha fazla üretim yapılması amacıyla çeşitli hormonlar enjekte edilmesi insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

Bu gibi zararlı maddeler içeren meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Meyvelerin sağlıklı olanlarını seçmenin basit birkaç yöntemi vardır. Meyve seçiminde güvenilirlik açısından mümkünse ambalajlı/etiketli ürünlere öncelik verilmelidir. Bu, meyvelerin kim tarafından, ne şekilde yetiştirildiği konusunda fikir verir.

Meyvelerin kendilerine ait özellikleri vardır. Katkısız olan meyveler kendi özel şeklinin dışına çıkmaz. Örneğin çilek,herkesin bildiği gibi orantılı üçgen şekli, kırmızı rengi, standart büyüklüğü ve kendine ait kokusu vardır. Gerekenden fazla büyük olması, ucunun kare olması gibi anormallikler, tüketiciye kendisinin doğal olmadığı mesajını verir.

Yavaş Gıda (Slow Food) Nedir?

Yavaş Gıda veya İngilizce’deki ifadesiyle Slow Food 1986’da Carlo Petrini tarafından başlatılan uluslararası bir harekettir. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığına fast food karşı alternatif olarak geleneksel ve yerel yemek ve yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden hareket, Yavaş Hareketi’nin bir parçasıdır.

Bir organizasyon anlamında ilkin İtalya’da Arcigola organizasyonunun öncülüğünde Roma’da açılan McDonald’s karşı 1986’da başlatılmıştır. Türkiye’deki temsilcisi ve Uluslararası Slowfood Bilim Kurulu Üyesi Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Rıdvan YURTSEVEN’dir.

Mevsim Çarkı Nedir?

Mevsim, Dünya ‘nın eksen eğikliğinin etkisiyle beraber, Güneş çevresindeki yıllık hareketi sonucu Dünya üzerinde yaşanan birbirinden farklı, ortalama hava durumu koşullarına verilen isimdir. Eylüle kadar kuzey yarım küre , güneye göre Güneş’e daha dönüktür ve daha çok Güneş tarafından ısıtılır. Bu durum 23 Eylül-21 Mart arasında tersine döner. Böylece kuzey yarım küresindeki mevsimlere 21 Marttan başlayarak aşağıdaki gibi isim verilmiştir: İlkbahar, 21 Mart-22 Haziran; yaz, 22 Haziran-23 Eylül; sonbahar, 23 Eylül-22 Aralık; kış, 22 Aralık-21 Mart. Güney yarım küresinde mevsimlerin sırası tersine olup, ilkbahar 23 Eylül de başlar.

Mevsimler Dünya’nın kendi dönüşünün, Güneş’in etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden göğe bakıldığında Güneş dünyanın her yerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

“Kuzey-kışı” döneminde dünyanın güney yarım küresi Güneş’e doğru yöneliktir ve Kuzey yarım küresi daha az Güneş ışığı alır. “Güney-kışı” döneminde ise Dünya’nın Kuzey yarım küresi Güneş’e yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde yaz başladığı zaman Güney yarım küresinde kış başlar.

Mevsim Çarkı Nedir? Özet Bilgiler

  • Kardeş Bitkiler. Kompost. Mevsim Çarkı . Otlar. Saman Balyasında Yetiştiricilik.  Mevsim Çarkı . 18 Ocak 2017.
  • dolaşırken standda Slow Food ekibi tarafından hazırlanan Mevsim çarkını görmemle aradığım şeye kavuşmuş oldum.  Siz de mevsim çarkına bu linkten ulaşabilirsiniz.
  • Bahçe. Mevsim Çarkı . 30 Mart 2016. Paylaş.
  • 1 2 Ve 3.sınıflar Da Kullanılabiklir renkli Mevsim Çarkı dosyası, Çeşitli Eğitim Kaynakları bölümünde bulunmaktadır. Mevsim Çarkı Eğitimhane, Mevsim Çarkı indir.
  • Geçen aylarda arkadaşımın evinde gördüm mevsim çarkını .
  • Temmuz: Aşağıda mevsim çarkında da gördüğünüz gibi en bol iki ayımız: ‘’Temmuz ve Ağustos’’!  Slow Food ekibi tarafından hazırlanan mevsim çarkı .
  • Anasayfa > Sınıf İçi Materyal > Etkileşimli Ürünler > Mevsimler ve Aylar Çarkı .  Bu ürüne hiç yorum yapılmamıştır. Bugünün Hava Durumu Çarkı .
  • Mesleğimin ilk yılında henüz 2009 Eylül ayında atanmışken yeni duyduğum bir yarışmaydı "Proje Tabanlı Beceri Yarışması".
  • Konu: Geri: mevsim çarkı Çarş. Mayıs 23, 2007 2:19 pm. mevsim çarkı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir