Merkel uyardı: ‘Yanarız’ !

Almanya’nın Başbakanı Merkel, mülteci problemiyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Angela Merkel, mülteci sorunuyla ilgili ‘ Türkiye ile uzlaşma sağlanamaz ise Yunanistan bu yükü kaldıramaz’ diyerek sitemlerini dile getirdi. İşte konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar..

Almanya’nın devlet radyosu MDR’Ye Başbakan Angela Merkel bir konuşma yaptı. Fransa’nın AFP adlı haber ajansının haberine göre Merkel, göçmenlerin Balkanlarda toplanmasını ve bunun önlenmesinin hatta rotanın kapatılmasının sürdürülebilir bir çözüm olmayacağını belirtti.

Angela Merkel’in yaptığı konuşmadan bir kısım şu şekilde: ‘Tek taraflı kararlar alarak bu sorunu çözemezsiniz. Türkiye ile anlaşmayı başaramazsak, Yunanistan bu yükü (göçmenler) daha fazla kaldıramaz.” diyerek Avrupa Birliği ve BM’yi uyardı.

Bir başka yandan DHA’nın haberine göre ise, zirveden çıkan önerileri “sığınmacı krizinde dönüm noktası” olarak nitelendiren Başbakanlık Bakanı Peter Altmaier, Türkiye devletinin sığınmacı krizindeki tavırlarının bir çok Avrupa ülkesinden daha fazla Avrupalı olduğunun altını çizdi.

Altmaier, Die Welt gazetesine Türkiye ile yapılan pazarlıkta gelinen nokta ile ilgili soru üzerineş: ‘Zirve bir dönüm noktasıydı. İlk kez bizim insani taleplerimizden vazgeçmeden mülteci krizini çözmek için gerçek bir şans oluştu. Kasım ayından itibaren Türkiye’den Yunanistan’a gelen sığınmacıların sayısında düzenli olarak azalma yaşandı. Ekim ayında günde 7 bin sığınmacı gelirken, Şubat’ta bu sayı 2 bine geriledi. Mart’ta ise bu sayı bin 400 civarında. Bu gerileme sadece kış şartları nedeniyle yaşanmadı. Son aylarda yapılanlar meyvesini vermeye başladı.’
ifadelerini kullandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir