Malatya’ya Hızlı Tren!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Mersin ve Hatay limanlarını Malatya’dan gelecek hızlı trenle bağlayacaklarını söyleyerek müjde verdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile bir ön görüşme yapıldığını ifade eden Tüfenkci, en kısa zamanda ihaleye çıkılacağını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, MÜSİAD Malatya Şubesi tarafından düzenlenen ‘Dost Meclisi Toplantısı’na davet edildi. Toplantı MÜSİAD Malatya Şubesi Konferans Salon’unda gerçekleştirildi. Yoğun ilginin olduğu toplantıda Malatya ekonomisini kalkındırmak için atılması gereken adımlar masaya yatırılarak konuşuldu. Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, , Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Mehmet Balin, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda iş adamı toplantıya katıldı.

İşadamlarının da bulunduğu toplantıda konuşan Tüfenkci, Malatya ekonomisinin daha fazla büyümesi açısından önemli limanlara bağlanması gerektiğini ifade ederek ‘ Malatya limanlara yakın bir şehir değil, bunun için Malatya’yı önemli limanlara bağlamamız gerekiyor. Bu noktada İskenderun ve Mersin limanları arasında hızlı teren hattını hayata geçirmemiz lazım. Bununla ilgili Ulaştırma Bakanlığımızla bir ön görüşme yaptık. İnşallah önümüzdeki günlerde proje ihalesini yaptırabilirsek Malatya için çok önemli bir kazanım olacak. Bu, birtakım ham maddeleri Malatya’ya daha ucuza getirmemizi ve Malatya’da ürettiklerimizi de hızlı bir şekilde pazarlara ulaştırmamızı sağlayacak. Bununla ilgili önümüzdeki dönemde inşallah daha büyük çalışmalar yapacağız” dedi.

Bakan Tüfenkci, konuşmasını bitirirken Malatya’daki işsizliği göz önüne alarak istihdam yaratılması için de adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir