Madem Dünya Dönüyor! Dünya’nın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz?

Dünya’nın dönüşünü neden hissetmiyoruz? Gezegenimiz, atmosferi ve üzerindeki her şey devamlı dönüyor. Ekvatordaki dönüş hızı saatte yaklaşık 1675 kilometre, yani tam şu anda, saniyede 465 metre gibi bir hızda seyahat ediyorsunuz, fakat eğer kutuplardan birine yakınsanız bu hız biraz daha düşüyor. O halde bunu neden hiçbirimiz hissetmiyoruz? Cevap, Dünya’nın hareketinin yapısında yatıyor.

Sarsıntısız bir şekilde sabit hızda ve rakımda seyahat eden bir uçakta olduğunuzu düşünün. Emniyet kemerinizin tokasını çözdünüz ve koridorda yürüyorsunuz; uçağın hareketini hissedemezsiniz. Sebebi basit; çünkü siz, uçak ve içindeki diğer herşey, aynı hızda seyahat ediyorsunuz. Bu sebeple, uçağın hareketini algılamak için, dışarıdaki bulutlara bakmanız gerekir.

Aynısı Dünya’nın dönüşü için de geçerlidir. Gezegenimiz kendi etrafında bir tam dönüşünü 23 saat 56 dakikada tamamlar, ve neredeyse tamamen sabit bir oranda aralıksız şekilde döner. Bu hareketi hissetmenin bir yolu yüzünüzde rüzgarı hissetmektir, fakat Dünya’nın atmosferinin de bizimle aynı hızda seyahat ettiğini unutmamak gerekiyor.

Eğer Dünya hızını değiştirecek olsaydı bunu kesinlikle hissederdik. Çok hoş olmayacak bu durum, gezegen ölçeğinde aniden frene basmak gibi olurdu (buna karşın atmosfer saniyede 465 metre hızla dönmeye devam eder ve gezegenin yüzeyini süpürürdü). Yani; tıpkı bir uçağın değişmez hareketini hissedemediğimiz gibi, devasa uzay yolculuğumuz da neredeyse tamamen sabit hızla gerçekleştiğinden normal olarak sezilemez.

Peki, Dünya neden bu kadar sabit bir şekilde dönüyor? Çünkü, onu durduran bir şey yok. Güneş Sistemi’nin çöken bir toz bulutundan oluştuğu ve ortasında maddenin yoğunlaştığı, dışa doğru genişleyen düz bir diske dönüştüğü zaman; sistem içerisindeki her şey bu dönüşe sahipti. Güneş ve etrafımızdaki tüm gezegenler, onların uyduları ve sistemimize dağılmış her şey, eylemsizlik yüzünden milyarlarca yıl sonra bile dönüyorlar.

Buna müdahale etmek için, dıştan gelen dengesiz bir gücün uygulanması gerekir. Basitçe, bütün bu arbade içerisindeki nesnelerin bazı diğer nesneler ile çarpışması ve bu yolla ortak dönüşün düzensizliğe çevrilmesi gerekir.

Şimdilik, daha önce söylediğimiz gibi, gezegenimizin dönüşü neredeyse değişmez bir hızda gerçekleşiyor. Eğer kesin konuşacak olursak, Ay’ın yerçekiminin biraz sürüklemesi yüzünden Dünya çok hafif şekilde yavaşlıyor. Gezegenimizin gelgit dalgalarını çekiyor ve gelgit sürtünmesine neden olarak Ay’ın yörüngesine enerji bırakıyor.

Bunun sonucu olarak, bazen saatlerimize fazladan bir saniye eklememiz gerekiyor çünkü Dünya’nın dönüşü her gün saniyenin binde ikisi kadar yavaşlıyor. Yine de, hızdaki bu değişimin son derece küçük olmasından dolayı, Dünya hâlâ sabit bir hızda dönüyormuş gibi hissediyoruz. Diğer bir deyişle, hiç olmuyormuş gibi hissediyoruz.

148,940,000 km 2 kara

361,132,000 km 2 su

Dünya; , Güneş Sistemi ‘nde Güneş ‘e en yakın üçüncü gezegendir . Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Şu an için üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir .

Katı ya da ‘kaya’ ağırlıklı yapısı nedeniyle üyesi bulunduğu yer benzeri gezegenler grubuna adını vermiştir. Bu gezegen grubunun kütle ve hacim açısından en büyük üyesidir. Büyüklükte, Güneş Sistemi’nin 8 gezegeni arasında gaz devlerinin büyük farkla arkasından gelerek, beşinci sıraya yerleşir. Tek doğal uydusu Ay ‘dır. Yeryüzü, Yerküre, Mavi Gezegen ya da Latince adıyla Terra olarak da anılır.

Madem Dünya Dönüyor! Dünya’Nın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz? Özet Bilgiler

  • Dünya dönüyor biz üzerinde yaşıyoruz ama döndüğünü farketmiyoruz.  cisimleri de çok uzak olması dolayısıyla kıyaslama yapamadığımızdan Dünya ’ nın dönüşünü hissetmeyiz .
  • Dünyanın döndüğünü neden hissetmeyiz ? Dünya Ekvator'da saatte 1670, Türkiye'de ise 800 kilometre hızla dönmektedir. Buna rağmen dünyanın döndüğü hissedilmez .
  • Dünya ’ nın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz ? Ekim 18th, 2015 Ozan Zaloğlu Fizik, Madde&Enerji 1 comments.
  • Dünya ’ nın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz ? Fizik 22 Haziran 2016.  Peki, Dünya neden bu kadar sabit bir şekilde dönüyor ? Çünkü, onu durduran bir şey yok.
  • Dünyanın Dönüşünü Neden Hissetmiyoruz ? Yazar Bqloo . 24 Haziran 2016.  Peki, Dünya neden bu kadar sabit bir şekilde dönüyor ? Çünkü, onu durduran bir şey yok.
  • Cahil Aydınlara Soru: Madem AKP Kötü, Pis, Kaka, Ozaman Kime Oy Vereceğiz?  dünya dönüşünü neden hissetmiyoruz .
  • dünya dönüyor mu veya dönüyorsa biz neden hissetmiyoruz ? Hatta madem dünya yuvarlak o zaman güney yarım  dönüşünü gerçekleştirmesi olduğunu ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir