LPG üretiminde Artış Devam Ediyor!

Geçtiğimiz aylarda yaptığımız haberler ışığında LPG artışı hızla devam ediyor. LPG üretimindeki bu artış son günlerde göze fazlasıyla çarpıyor. Bu sene Ocak ayında LPG üretimi toplamda geçen seneye oranla yüzde 55,82 artarak 83 bin 122 tona yükseldiği belirtildi.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) bu sektördeki aylık raporunu açıkladı. Bu rapora göre rafinerici lisans sahibi olanların ocak ayında toplamda LPG üretimi için geçen senenin aynı ayına göre yüzde 55,89 artarak 83 bin 122 tona çıktığı açıklandı.

LPG üretimindeki artış sürerken ithalatında azalma gözlendi. Geçen senenin aynı ayına göre yüzde 6,5 azalarak 257 bin 155 tona geriledi. Ocak ayı itibariyle LPG ithalatında ise en çok yapanlar sıralaması Cezayir, Rusya, ABD, Kazakistan, Norveç, Fransa ve Ukrayna şeklinde oldu. İhracat verilerinde Türkiye’de ise aynı dönemde yüzde 3.3 gerileyerek 33 bin 792 ton olurken, ihracat yaptığımız ülkeler sırasıyla İsviçre, Mısır, Tunus ve Kuzey Kıbrıs şeklinde oldu.

Toplam baza bakıldığında LPG pazarının yüzde 75,6’sı otogazın oldu. Geriye kalan payları ise 20.9 TPL alırken yüzde 3.5’ini de dökme LPG’nin olduğu açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir