Lösemi Tedavisinde Umut Veren Gelişme!

ABD’ li bilim adamları, hastaların vücutlarından alınan T hücrelerinin genetiğini değiştirerek tümörleri tanıyarak yok etmelerini sağladı. Kan kanserinin (lösemi) tedavisinde kullanılmasını amaçlayan bu bilimsel araştırma tıp dünyasında “olağanüstü” bir gelişme olarak kaydedildi.

Kanserli hücrelerin yayılmasını önlemek ve yok etmek için vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanan bu tedavi yöntemi, aynı zamanda hstalığın tekrarlanmasını önleyici olarak da etki ediyor. Washington’ da Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği (AAAS) toplantısında sunulan araştırmanın neticeleri umut vaat edici olarak nitelendirildi. En fazla 5 ay ömrü kaldığı öngörülen hastalar üzerinde yapılan tedavinin sonucunda, hastaların yüzde 90′ ından fazlasının iyileştiği görüldü.

T hücrelerinin genetiği değiştirilerek uygulanan bu yöntemin üzerinde denendiği akut lösemi (ALL) hastalarının yüzde 90′ ı ve kronik lösemi (KLL) hastalarının ise yüzde 80 ‘inden fazlası tedaviye cevap verdi. Bu hastalarının yarısında 2 yıla kadar tamamen iyileşme saptandı.

Bu araştırmanın detaylarının bu yıl içinde yayınlanması bekleniyor.Ancak bilim insanları bu sonuçlar konusunda ihtiyatlı olmak gerektiğini belirterek her hastanın tedaviye cevap veremeyebileceğini,
T hücre tedavisinde katedilecek uzun bir yol olmasına karşın elde edilen başarının kanser tedavisine yeni bir nitelik kazandırdığı belirtiliyor.

Akut lenfoblastik lösemi hastalarında yüzde 90’dan fazla iyileşme tespit edildi. Hodgkin dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi (KLL) hastaları üstünde yapılan iki farklı klinik denemede de hastaların yüzde 80’inden fazlasının tedaviye cevap verdiği saptandı. Bu buluş dünyada büyük derecede yankı uyandıracak gibi görünüyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir