Kurtlar Vadisi Pusu Vamık ile Azra’nın Hikayesi!

Vamık ile Azra’nın hikayesi nasıl? Kurtlar Vadisi Pusu’da Murali baba Vamık ile Azra’nın aşkından bahsetti. Peki Vamık ile Azra kimdir? Aşkları neden dillere destan olmuştur? İşte Vamık ile Azra’nın hikayesi;


Vamık ile Azra, aşk mesnevileri içerisinde kahramanlarının birbirine kavuştuğu tek hikayedir.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Murali baba isimli bilge karakter, yanına gelen Yusuf ile Azra’ya Vamık ve Azra’nın aşkından bahsetmişti.

Peki Vamık ile Azra kimdir?

Çin hükümdarı Talmus, bir çok kez evlenmesine rağmen bir türlü çocuk sahibi olmamış. Talmus daha sonra resimlerden görüp beğendiği turan şahının kızı ile evlenir. Ve bu evliliğin ardından bir erkek çocuğu olur. Çocuğun adını Vamık koyarlar. Vamık çok yakışıklı bir çocuk olarak büyür. Vamık’ın bu yakışıklılığı dilden dile yayılır.

Gazne hükümdarı Şaban’ın dünyalar güzeli kızı Azra da bir gün nedimeleri ile sohbet ederken, Vamık’ın özelliklerini duyar. Ve duyar duymaz da Vamık’a aşık olur. Yani Azra, Vamık’a daha görmeden vurulur.

Lakin Azra, Vamık’ın nerede olduğunu bilmez. Ve ona ulaşmanın yollarını arar. Nihayetinde dadısının aklına bir yöntem gelir. Ve şehzade Vamık’a ulaşmak için dönemin en iyi ressamına resimlerini yaptırır. Daha sonra resimleri ticaret gemileriyle dört bir yana gönderir.

Çin padişahının oğlu Vamık ise bir gün sahilde gezerken kıyıya demirleyen bir ticaret gemisindeki mürettebatı misafir eder. Ve gemidekiler teşekkür anısı olarak ona bir armağana verirler. Bu armağan; Azra’nın yaptırdığı resimlerden başka bir şey değildir. Vamık resimdeki sureti görür görmez ona aşık olur. Yani Azra duyarak, Vamık ise resimde görerek aşık olurlar.

Uzun düşsel bir yolculuğun ardından ve bir çok engelin ardından iki aşık sonunda birbirine ulaşırlar. Hikayenin nihayetinde de birbirine aşık olan bir çok kişi Vamık ile Azra gibi birbirine kavuşurlar.

Vamık ile Azra Mesnevisinin yazarı Kimdir?

Vamık ile Azra Mesnevisini Bursalı Lâmi’i Çelebi kaleme almıştır. Lâmi’î, 5981 beyitlik Vâmık u Azrâ mesnevisini, Kanunî Sultan Süleyman’ın emriyle yazmaya başlamış ve altı ayda bitirmiştir. XVI. yüzyılda Manisalı Camî ve Bursalı Lamiî Vamık u Azra mesnevisi kaleme almıştır. Lamiî, 5981 beyitlik mesnevisini, Fars şairi Unsurî’nin aynı adı taşıyan eserinden esinle­nerek yazılmıştır. Camî’nin mesnevisi de olay örgüsü bakımından Lamiî’nin mesnevisiyle aynıdır. Mesnevinin olay örgüsü, iç içe girmiş pek çok maceradan oluşur. Lâmi’î’nin bu eserinden, Latîfî dışında, bütün kaynaklar söz etmişler ve Türk Edebiyatı’nın meşhur Vâmık u Azrâ mesnevisi olduğunda birleşmişlerdir.

Kurtlar Vadisi Pusu, yapımcılığını Pana Film ‘in üstlendiği, daha önce 15 Ocak 2003 tarihinde yayına girip 97 bölüm sürmüş olan Kurtlar Vadisi dizisinin devamı niteliğindeki Türk , aksiyon , mafya ve derin devlet dizisi.

19 Nisan 2007’de Show TV ‘de yeniden gösterime farklı isimle giren Türk , aksiyon , mafya ve derin devlet dizisi olan Kurtlar Vadisi Pusu ilk 3 sezon boyunca aralıksız Show TV ‘de gösterilmiştir. Ancak 4. sezonda Star TV ‘ye transfer olmuş ve bir sezon yayınlandıktan sonra anlaşmasını bozarak 5. sezonda atv ‘ye transfer olmuştur. 6. sezonda TNT ‘ye geçti. TNT kanalının kapanması sebebiyle 7. ve 8. sezonda atv ‘de yayınlandı. 9. ve 10. sezon Kanal D ‘de yayınlandı. Tekrar bölümleri 360 ‘ta yayınlanmaktadır.

Dizi, serinin ilk dizisi olan Kurtlar Vadisi ‘nin 2.sezonu başladığından bugüne kadar her seferinde perşembe günü yayınlanmıştır. Kurtlar Vadisi Pusu’nun yayınlanacağı günden bahsedilirken “Kendi gününde, kendi saatinde.” tabiri kullanılır.

  • Kurtlar Vadisi Pusu ’da Murali baba Vamık ile Azra ’ nın aşkından bahsetti.  Vamık ile Azra , aşk mesnevileri içerisinde kahramanlarının birbirine kavuştuğu tek hikayedir .
  • www .boylesiyok. com .
  • Bu olaylar çok geniş bir coğrafyada geçer. Vamık u Azra ’ nın özeti şöyledir  Derin vadileri , aşılmaz dağları aşarlar, uçsuz bucaksız çölleri, engin denizleri geçerler.
  • Kurtlar Vadisi Pusu dizisi konu ve genel hikayesi .  Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin konusu, kısa özeti. Dizide ne anlatılıyor.
  • Bu haberimizde Kanal D'de yayınlanan Kurtlar Vadisi Pusu Hikayesi Oyuncuları Konusu Fragmanları Bölümleri foto galerileri hakkında bilgiler bulacaksınız.
  • sunulmuyor ama tonla da başarı hikayesi var.  bulamadan Azra ’yı kendisine sarılır bir halde buldu.  Oldukça keyifli, heyecanlı ve bol şakasıyla Kurtlar Vadisi Pusu 274.
  • Başrollerinde Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban gibi oyuncuların oynadığı ve TNT'de yayınlanan Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin konusu, genel hikayesi .
  • Kurtlar Vadisi Pusu İlk Yeni Bölüm TRT’de.  Yıllarca reyting rekorları kıran dizi, yenilenen ve sürükleyici hikayelerle güncel konulara değinmesiyle beğeni topluyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir