Kurban Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi “Kurban nasıl kesilir” sorusu herkesin aklına geliyor. Kurban keserken dikkat edilmesi gereken hususlar ve kurban kesmenin usulleri ise çok önemlidir. Kurban keserken okunacak dua hangisidir ve Kur’an ve Sünnete göre kurban nasıl kesilmelidir konulu haberimizi okuyacaksınız.Ayrıca sorularla kurban bayramı hususunda bilmeniz gereken her şeyi haberimizin detayında bulacaksınız.

 Kurban keserken dikkat edilmesi hususlar nelerdir?

1- Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. Boğa, tosun gibi büyük baş hayvanların kolay kesilebilmesi için çengele asılması caizdir. Boğazı çukurun kenarına getirilir. İki ön ve bir arka ayakları, uçlarından bir araya bağlanır. Üç kere bayram tekbiri okunur. Sonra, bismillahi Allahü ekber diyerek, deveden başka hayvanın, boğazından kesilir. Bismillahi derken, h’yi belli etmek gerekir. Belli edince, Allahü teâlânın ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. h’yi açıkça belli etmezse, Allahü teâlânın ismini söylediğini düşünmek gerekir. Bunu da düşünmezse hayvan leş olur, yenmez. Bismillahirrahmanirrahim demek de caizdir. Fakat evlâ olanı, (Bismillahi Allahü ekber) demektir.

2- Besmele çekilince, hemen kesmek şarttır. Besmele çektikten sonra bıçağı bilerse, Besmeleyi tekrar etmesi gerekir. Besmele çektikten sonra, hayvan yerinden kalkarsa, yatırdığı zaman tekrar Besmele çekmesi gerekir; fakat bir kelime söylemek, bir lokma yemek ve bir yudum su içmek gibi az bir ara vermenin zararı yoktur. Besmele çektikten sonra, elindeki bıçağı bırakıp, başka bir bıçak alsa, Besmeleyi tekrar çekmesi gerekmez.

3- Bir hayvan için Besmele çekildikten sonra, onu bırakıp başka bir hayvan kesilecek olsa, Besmeleyi tekrar çekmek gerekir.

4- Arka arkaya birkaç hayvanı boğazlayacak kişinin, hepsi için ayrı ayrı Besmele çekmesi gerekir; fakat hayvanları, üst üste yatırıp kesecek olsa, bir Besmele kâfidir. Bir hayvanı iki kişi kesse, ikisinin de Besmele çekmesi gerekir.

5- Besmele unutulursa zararı olmaz. Kasten Besmelesiz kesmek haramdır.

6- Hayvanın boğazında yemek, nefes borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört damardan üçü bir anda kesilmelidir.

7- Şafii’de, yemek borusuyla nefes borusu kesilirse kâfidir. Ancak gırtlak düğümü baş tarafında kalmalıdır. Gırtlak düğümünün tamamı vücut tarafında kalırsa, kesilen hayvan yenmez.

8- Kurban kesenin, kıbleye karşı dönmesi sünnettir.

9- Erkek ve kadın Müslümanın, cünübün, delinin, bunağın, çocuğun ve sarhoşun Besmeleyle kestiği hayvan yenir. Ehl-i kitabın [Hristiyan veya Yahudi’nin] kestiği de yenir. Fakat ehl-i kitaba kurban kestirmek mekruhtur. Dilsiz ve sünnetsizin, hayvan kesmesi mekruhtur.

10- Solak bir kimsenin, sol eliyle kurban kesmesinde mahzur yoktur. Temiz işleri yaparken, sağdan başlamak sünnet-i zevaiddir, yani müstehabdır. Bir özürle soldan başlamak mekruh olmaz. Yani sol elle kesilen hayvan ve kurban yenir.

11- Bir ihtiyaç varsa, kurbanı bayıltıp kesmek caizdir. Başını bir kerede koparıp kesilen de yenir; fakat öyle kesmek günah olur. Hayvanı ensesinden kesmek haramdır; ama eti yenir.

12- Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caizdir.

Sual: Büyük hayvanı kurban ederken arka ayağından traktör veya vinç vasıtası ile asarak kesmek hayvana eziyet vermek sayılır mı?

CEVAP:

Böylesi daha uygundur.

Sual: Almanya’da kurbanları müslüman kesiyor, gayrı müslim yüzüyor. Böyle yüzülmüş kurban etini yemek caiz midir?

CEVAP
Yenmesinde mahzur yoktur. İmam-ı Rabbani hazretleri, gayrı müslim, bir şeye elini sürünce, o şeyin pislenmeyeceğini bildiriyor. Kitab ehli olan gayrı müslimlerin, Besmele ile kestiklerini yemenin de caiz olduğunu açıklıyor. Fakat zaruretsiz yememek iyi olur.

Sual: Hayvanı boğazlarken, Meri, Hulkum ve Evdac damarlarını kestikten sonra, hayvanın canı çıkmadan bir başkası besmelesiz olarak kafasını keserse, bu şekildeki kesim caiz mi?

CEVAP:

Öyle yapmak uygun değil, besmele ile de olsa uygun olmaz. Fakat eti yenir.

Sual: Kurban kesene ücret olarak kurbanın eti ve derisi verilir mi?

CEVAP:

Kurban kesene ücret olarak kurbanın eti ve derisi verilmez. Derisini, evde dağarcık, mest, sofra, seccade gibi şeyler yapıp kendisi de kullanır. Derisi, eti satılırsa, parası fakire sadaka verilir.

Sual: Abdestsiz kurban kesmek caiz midir?

CEVAP
Sahih olur. Hatta mecbur kalınsa, cünüp kesilse de sahih olur. (Fetava-i Hindiyye)

Kurbanda hayvanı şişirmek caiz midir?

Sual: Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caiz midir?

CEVAP
Caizdir.

Hayvan keserken Besmele çekilir mi?

Sual:
Hayvan keserken (Bismillahirrahmanirrahim) denmez mi? Denirse hayvan yenmez mi?
CEVAP
Besmele, Bismillahirrahmanirrahim söylenince de, kesilen hayvan yenir. Evla, yani daha iyi olanı (Bismillahi Allahü ekber) demektir. (İbni Abidin)

Kurban Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kurban, İslami bir terim olarak Arapça ‘dan Farsça ’ya oradan da Türkçe ‘ye geçmiş bir sözcük olup, her türlü adağa kurban dense de İslamda özellikle Kurban Bayramı ‘nda Allah adına kurban kesme eylemini tanımlar. Kurban bayramında kurbanın geçerli olması için kurbanı kestiren kişi veya kişiler, bakmasa bile kesilirken kurbanın yanında olmalıdır. Eğer kesilen bölgede herkesin maddi durumu iyi ise kurban kabul olmaz, gereksiz tüketimden dolayı israf ve günaha girer. Kurban bayramında kesilen kurban üçe taksim edilir. Üçte biri yoksullara, diğer üçte biri ziyarete gelen eşe, dosta ikram edilir, geriye kalan kısmı ise kişinin ailesine bırakılır. Kesilen bölgede çok yoksul varsa tamamı fakirlere dağıtılmalıdır. Eğer bölgede kurban eti dağıtılacak yoksullar yoksa kurban kesimi günahtır.

Kurban Nasıl Kesilir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Özet Bilgiler

  • Ana Sayfa Yasam Kurban Nasıl Kesilir ? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar .  Kurban keserken dikkat edilmesi hususlar nelerdir? 1 Önce diz boyu çukur kazılır.
  • Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken hususlar . Kurban Bayramına 1 gün kala kurban kesecek vatandaşlar Kurban Nasıl Kesilir ? sorusunun yanıtını merak ediyor .
  • Sual: Kurban keserken dikkat edilecek hususlar nelerdir?  ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. h’yi açıkça belli etmezse, Allahü teâlânın ismini söylediğini düşünmek gerekir .
  • Kurban keserken bu kesimin dini vecibeye uygun olması için dikkat edilmesi gereken bazı şartlar vardır.Dini ölçülere göre Kurban kesimi dört aşamadan ibarettir.
  • dikkat edilmesi gereken hususlar 2008 06 07T15:37:10+00:00 Kurban ve Adak No Comment.
  • Kurban kesme işlemi sırasında hayvana nasıl muamele edilmeli?  Kurban keserken bu kesimin dini vecibeye uygun olması için dikkat edilmesi gereken bazı şartlar vardır.
  • sertuah 20 Eylül 2011 Kurban Kesimi ve Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 2011 09 20T06:22:41+00:00 İslami Dini Konular No Comment.
  • Kurbanın hikmeti, kimler kurban kesebilir ? gibi konulardan sonra bu yazımızda kurban keserken dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız inşaAllah.
  • Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar . Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir