Küçük Prens’ten Hayata Dair 10 Muhteşem ve Anlamlı Söz

Küçük Prens’in hayata dair 10 muhteşem ve anlamlı  sözlerini sizlerle paylaşıyoruz. Efsane kitaplar arasına girmiş Antoine de Saint-Exupéry ‘in hafızalarımız kazınmış eseri Küçük Prens’in etkileyici ve güzel sözlerini haberin detayında bulacaksınız.

Eğer kelebekleri tanımak istiyorsak…


Eğer kelebekleri tanımak istiyorsak bir kaç tırtıla katlanmak gerekir.Fakat tırtıl sayısına çok dikkat edilmelidir!

Gerçek bir bilge olmak hiç de kolay değil!


Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.Gerçek bir bilge olmak hiç de kolay değil!

Çölü güzelleştiren…


Çölü güzelleştiren bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.

Sana ait olanı bu kadar önemli yapan…


Sana ait olanı bu kadar önemli yapan,onun için harcadığın zamandır.Gün batımını bile beklemek gerekiyor!

İnsanların artık…


İnsanların artık hiçbir şeyi anlamaya vakitleri yok. Onlar her şeyi tüccarlardan satın alıyor. Ama dost satan tüccar olmadığı için artık insanların dostları yok.

İnsanların tüfekleri var ve avlanırlar…


İnsanların tüfekleri var ve avlanırlar. Bu çok can sıkıcı. Onlar tavuk da yetiştirirler. Bu onların ilgilendikleri tek şeydir.

Peki insanlar nerde?


”Peki insanlar nerde?” dedi küçük prens. ” İnsan kendisini çölde çok yalnız hissediyor.”
”İnsanların içinde de öyle hissedersin.” dedi yılan.  ”Arada pek fark yoktur.”

Eğer benim atkım varsa…


Eğer benim bir atkım varsa, onu boynuma dolayabilirim ve ya alıp götürebilirim. Ama sen yıldızları asla yerinden söküp alamazsın!

‘Senin gezegenindeki insanlar” dedi Küçük Prens.


‘Senin gezegenindeki insanlar” dedi Küçük Prens.
”Tek bir bahçeye beş bin gül dikiyorlar ama yinede aradıklarını bulamıyorlar…”
”Evet bulamıyorlar ” diye yanıtladım onu.
”Halbuki,aradıkları tek bir gülde ya da bir yudum suda olabilir.”
”Haklısın” dedim.Bunun üzerine küçük prens şöyle dedi:
”Ama gözler gerçeği görmez ki.Yüreğiyle aramalı insan.”

“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki.

 

“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

Küçük Prens’ten Hayata Dair 10 Muhteşem ve Anlamlı Söz

Küçük Prens , Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943’te yayımlanan masal.

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü ‘ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır. Kralın gezegeni otorite tutkusunu, sanatçının gezegeni, kendini beğenmişliği ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği, sarhoşun gezegeni, umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteğini, işadamının yaşadığı gezegen, amaçsız sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeni anlamsız ve sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu, coğrafyacının yaşadığı gezegen ise bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışını sembolize eder.

Yazar, New York ‘ta bir otel odasında kaleme aldığı hikâyenin çizimlerini de yapmıştır. Exupéry hem çizimleri hem de hikâyeleri bir çocuk kitabı gibi kurgulamış olsa da, bu kitap onun moderniteye ve II. Dünya Savaşı ‘nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma eleştirisini ifade ettiği bir kitap olarak da değerlendirilir.

Yazarın ilhamını kendi başından geçen olaylardan aldığı düşünülür. Bir pilot olan Exupéry, 1935 yılında bir hız rekorunu denerken, Sahra Çölü’nün ortasına düşmüştü. Ayrıca karısı Consuelo’nun Küçük Prens gibi bitmek bilmeyen arzuları ve korunma arzusu olduğu, Küçük Prens’in gezegeni gibi volkanlarla dolu El Salvador’da yaşamıştı.

Hikâye ilk defa 6 Nisan 1943’te hem Fransızca hem İngilizce olarak yayımlandı. Günümüzde 210 ayrı dil ve lehçeye çevrildi. Türkçe’de 15 farklı dilde çevirisi bulunur. Sumru Ağıryürüyen , Fatih Erdoğan , Selim İleri , Azra Erhat , Nihal Yeğinobalı , Tomris Uyar ve Cemal Süreya eseri Türkçe’ye çevirenler arasındadır.

Yazar eseri, dostu Leon Werth’in çocukluğuna adamıştır.

Küçük Prens opera, tiyatro ve şarkılara ilham vermiş, 12 kez sinemaya uyarlanmıştır.

Küçük Prens ve Exupéry’nin resmi Fransa ‘da, 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır. Banknotların üzerine gözle görülemeyecek küçüklükte yazılmış alıntılar işlenmişti.

Küçük Prens telifli olarak Türkiye’de sadece Mavibulut Yayıncılık tarafından basılmıştır. 2015 Ocak ayı itibari ile telifinin serbest kalması ile birlikte 204 yayınevi tarafından basılmıştır.

Küçük Prens’ten Hayata Dair 10 Muhteşem Ve Anlamlı Söz Özet Bilgiler

  • Küçük Prens ’in hayata dair 10 muhteşem ve anlamlı sözlerini sizlerle paylaşıyoruz.  9‘Senin gezegenindeki insanlar” dedi Küçük Prens .
  • Küçük Prens her ne kadar çocuklar için yazıldığı zannedilse de tüm dünya yetişkinlerine armağan edilmiş bir kitaptır.  10 . Hiçbir şey mükemmel değildir.
  • KİTAP Yaşam . Küçük Prens kitabından hayata dair 10 alıntı. Büşra Avcılar — 15/06/2015. 6 1.
  • İnsan olmayı unutturmamayı amaçlayan kitaptan bize nasıl “iyi bir birey” olacağımızı gösteren 10 alıntı.  7. “Peki insanlar nerde?” dedi Küçük Prens .
  • 10 ) Hasan El Benna sözleri ( 3 ) Hasan Gül sözleri ( 4 ) hastalık sözleri ( 1 ) hayat .  sözleri duaları ( 4 ) Nouman Ali Khan sözleri ( 6 ) Nur Hayat Şuara sözleri ( 21 ) Nureddin.
  • En güzel hayata dair güzel sözler ve yaşama dair sözler . Sizler için kısa hayata dair sözler ; Sen Kendini Biliyorsan, Bil Ki Kendini Bilmezlerin Söyledikleri Anlamsızdır..
  • Home / Arka Bahçemiz / Küçük Prens kitabından hayata dair 10 alıntı.  Kimimizin geç tanıştığı kimimizin ise tekrar tekrar okuyup başucundan ayırmadığı bir kitap Küçük Prens .
  • Hayata Dair Sözler (1.536). Hedef ve Amaç Sözleri (97).  Kategori: Hayata Dair Sözler . “Ayakta duracak halin yokken, hayatta duracak nedenlerin varsa, korkma düşmezsin.
  • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31.
  • hepsi 10 numara . Bir önceki yazımız olan Adem Özbay'dan Aşka Dair 10 Söz başlıklı makalemizde adem özbay, aşk ve aşk sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir