Kredi kartı şifresi çalınmasın istiyorsanız okuyun!

Kredi kartı şifresi olarak en çok hangi şeyleri giriyoruz? Cüzdanı kaptırdıysanız kart bilgileriniz ne kadar tehlikede farkında mısınız?

Geçenlerde internette bir başlık gördüm, şaka gibiydi. Herkesin bildiği gibi pin kodları 4 digit yani 4 haneden oluşuyor. Peki bu 4 haneli rakamları nasıl seçiyoruz ona bakalım.

Pin kodunu banka ve telefonlarda çok sıklıkla kullanıyoruz. Bunu yaparken de sıklıkla en kolay hatırlayacağımız 4 haneli rakamları giriyoruz. Araştırmaların gösterdiğine göre kendi ya da aile bireylerinin doğum tarihleri en sık kullanılanlardan. Ayrıca telefon numaralarının ilk ve son 4 haneli rakamları da çok sık kullanılıyor.

Bu bilginin de cüzdan da olma ihtimali yeterince yüksek. Bu konuyla ilgili Datagenetics tarafından bir araştırma yapılmış.

Araştırmaya göre 0-9 rakamları arasında olası 10.000 kombinasyon var. Pin kodunu bu olasıklar içinden siz olsaydınız nasıl seçerdiniz? Sorusu üzerine de bir araştırma yapılmış. Doğrusunu isterseniz pin kodu güvenliğiniz ile ilgili olarak araştırma üzerinden sizi biraz korkutmayı umuyoruz. Böylece şifrenizi kaptırma oranınızı ne kadar düşürmeyi başarırsak bizim de bir katkımız olur.

Araştırmamıza dönecek olursak 4 haneli 0000’dan 9999’a kadar şifreler analiz edilmiş ve en çok 1234 şifresinin kullanıldığı tespit edilmiş.

Bu şifreden sonra %6 ile en çok kullanılan şifre 1111.

İşin içine girdikçe araştırmacılar daha da ilginç bir şeyle karşılaşmış. 10.0000 kombinasyonun %26.83’ü 20 kombinasyondan oluşuyor.

En popüler kullanımlara ait yüzdeler bu şekilde.

Ama daha ilginç bir şey daha var. İncelemede dikkat çeken şifrelerden birisi de 2580. Bu rakamları telefon klavyesi üzerinden bakarsanız alt alta yerleştiğini görürsünüz. Bu da kullanımın nedenini sanırım açıklıyor.

Evet merak ettiğinizin farkındayım ve en az kullanılan pin kodu şifre listesini de paylaşıyorum

Şifre güvenliği ve tam analiz için bu makaleye ilham veren kaynağa buradan gözatabilirsiniz.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir