Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolu

Bugün Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolunu açıklıyoruz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bu konuda bir yönetmelik çıkarmış ve bankalardan aidat almadıkları bir Kredi Kartı çıkarmasını istemiş bunu zorunlu tutmuştur. Ancak bu kartlarda taksit ve puan uygulaması bankanın keyfiliğine bırakıldığı için tüketici tarafından bu vasıftaki kartlar pek tercih edilmemiştir. Yargıtay 13. Daire emsal kararı ile 10 yıl geriye dönük olarak Kredi Kartı aidatları geri alınabilmektedir. Bu yöntem için zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu karar eski, iptal edilmiş kartlar içinde geçerlidir. Yapılması gereken bankaya gidip ekstreleri talep etmektir. Bankanın vermeme durumu yoktur, aksi bir durumda Tüketici Hakem Heyetine başvurulursa bu belgeler yine alınacaktır. Hakem Heyetlerinde bu davalar en çok 3 ay sürmektedir. Yargı kararı açıktır ve bankanın ileri süreceği Kredi Kartı sözleşmesindeki tüketici imzası bu kararla geçersiz kılınmıştır.

Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolu:

1 – Öncelikle bankaya giderek ya da telefonla bunu talep etmek kararı bilen ve iyi niyetli olan bankalar sorun çıkarmadan ödeme yapmaktadır.

2 – Bankanın kartı aldığınız şubesine ve genel müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmak.

3 – Bu aşamada yargıdan önceki son çare olarak kartın iptalini istemek geliyor ki çoğu aidat bu aşamada iade ediliyor.

4 – Hakem Heyetlerindeki hazır dilekçe ile başvuruda bulunmak.

5 – Hakem Heyetlerinde çok büyük olasılıkla tüketici kazanıyor banka itiraz etse de karar değişmiyor.

Bu süreçle 10 yıl geriye dönük olarak tüm Kredi Kartı aidatlarını geri alabilirsiniz. Hatta iptal edilmiş Kredi Kartlarının bile.

Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolu

Kredi kartı, bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM ‘lerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Genel uygulamada dönemsel borç tutarının belirli bir oranı asgari ödeme tutarı olarak belirlenir. Müşteri en az bu tutar kadar ödeme yaptığında kalan borç tutarına banka tarafından belirlenmiş olan alışveriş veya nakit avans faizi aylık olarak işletilir.

Kredi kartı kullanarak alışveriş yapan bireyler alışveriş yaptığı mağazaya değil, kredi kart hizmeti almış olduğu bankaya borçlanmaktadır. Banka ve finans kuruluşları kredi kartı hesap kesimini müşteriye, otuz günlük bir süre içerisinde sunmaktadır. Ayrıca bu dönem boyunca kart ile yapılan harcamaları hesap bildirim cetveli ile kartı kullanan müşteriye bildirmektedir. Hesap bildirim cetveli gönderimi sonrası, müşteriye tanınan ödeme süresi yaklaşık on gündür. Bu süre sonunda ödenmeyen kredi kartı borcu için banka ya da finans kuruluşu günlük olarak gecikme faizi uygulaması başlatır.

Kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandıran çok önemli bir araç olmakla birlikte, vadesinde ödenmeyen borçlara faiz yükü binmesi ve üstüne faiz tutarının %15’i kadar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve %5 Banka Sigorta Muameleleri Vergisi eklenmesi kredi kartı borcunun çığ gibi büyümesine yol açabilmektedir.

Türkiye’de kredi kartlarına dair her türlü faaliyet BDDK tarafından denetlenmektedir. Türkiye’deki tüm bankalar ve finans kuruluşları tarafından sunulan kartların faiz oranları ve faiz hesaplama yöntemleri BDDK resmi web adresinde güncel olarak yayınlanmaktadır.

kredi kartı aidatı nasıl geri alınır, kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi, kredi kartı aidatı yasal mı 2016, kredi kartı aidatı geri alma 2016, kredi kartı aidatı 2016, kart aidatı almayan bankalar, kredi kartı üyelik ücreti iptali, kredi kartı aidatı yargıtay kararı

Kredi Kartı Aidatını Bankalardan Geri Almanın 5 Yolu Özet Bilgiler

 • Harcadıkça kazandıran kredi kartı Bonus'a hemen başvur
 • Cepteteb Şubesiz Bankacılık TEB CEPTETEB Avantajlı Kredi Kartı
 • tüketicilerin başvurduğu ve başarılı olduğu kredi kartı aidatını geri almanın beş yolu   Kredi Kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!!
 • KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMANIN 5 YOLU Kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde ‘yıllık üyelik ücreti’
 • Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu .  Kredi Kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!!
 • mahkemelerde tüketici lehine karar çıkmasına rağmen uygulamalarını sürdüren bankalar geri adım atacağa benzemiyor.  Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu .
 • Birçok banka , yıllık kredi kartı aidat bedellerini müşterilerine göndermeye başladı.  İşte, tüketicilerin başvurduğu ve başarılı olduğu kredi kartı aidatını geri almanın beş yolu
 • Tüketiciyi kızdıran aidatta geçen yıl geri adım atılmıştı. İşte aidatı geri almanın 5 yolu .  Oysa tüketicilerin kart aidatından dolayı banka da kredi kartını kullandırarak mal ve
 • Tüketiciyi kızdıran aidatta geçen yıl geri adım atılmıştı. İşte aidatı geri almanın 5 yolu .  Kredi Kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!!
 • KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMANIN 5 YOLU İşte, tüketicilerin başvurduğu ve  Kredi Kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!!
 • mahkemelerde tüketici lehine karar çıkmasına rağmen uygulamalarını sürdüren bankalar geri adım atacağa benzemiyor.  Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu .
 • Avantajlı Banka Kredisi Fırsatı! Bankaları Karşılaştır Anında Başvur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir