Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar, Vücudumuza Faydaları ve Zararları Nelerdir, Hangi Besinlerde Kreatin Bulunur?


Bilimsel araştırmalar besin desteklerinin kullanımı söz konusu olduğunda belki de en önemli faktörün doğru zamanlama olduğunu söylemektedir. Eğer belli bir amacı olan bir sporcuysanız, karbonhidrat tüketim zamanınız, aldığınız supplementin etkisini arttırabilmekte ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırabilmektedir. İşin bir diğer boyutu da, satın aldığınız besin desteklerinin işe yaradığını ve paranızın boşa gitmediğini görmektir. Bu yüzden doğru Kreatin almak kadar doğru zamanda kullanmak da çok önemlidir.

Kreatin kırmızı et ve balıkta bulunuyor. Bir kilogram ette 1 gr kreatin bulunuyor ama spor yapan birinin günde 5-6 gr kreatine ihtiyacı vardır. Bu miktarı et yiyerek alamayacağı için kreatin desteği alması şart olacaktır. Sporcular, kas kütlesini geliştirmek isteyenler ve stresli bir çalışma yaşamı olanlar kreatin kullanarak performanslarını artırabilirler. En iyi kreatin alma yöntemi karbonhidratlarla alınır. Su ile veya üzüm suyu ile kullanılması da tavsiye edilir. Bütün besin takviyeleri gibi kreatin de doğru vakitde ve doğru oranda kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde etkili olur ve istenen sonuç elde edilir.

Kreatin spordan önce ve spordan sonra alınabileceği gibi, istenen herhangi bir zamanda alınabilir. Kreatin karaciğer, böbrekler ve pankreasta doğal olarak üretilir ve kan akışı ile kaslarımıza taşınır. Kas ve dokularda depolanan kreatin, ani oluşan enerji ihtiyacını karşılar. Kreatin vücut dayanıklılığını artırır, yağ yakımına da katkı sağlar. Ayrıca kreatin kas hücrelerinde su tutumunu artırır ve kasların daha hacimli olmasını sağlar. Kreatinin en etkili kullanım yöntemi bir ay kullanıldığında 2 hafta ara vermektir. Doğru ve yeterli miktarda kullanımı istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar, Vücudumuza Faydaları ve Zararları Nelerdir, Hangi Besinlerde Kreatin Bulunur?

Omurgalılarda doğal olarak oluşan ve kas hücrelerine yağları indirgeyerek enerji desteği sağlayan organik bir asittir .

Kreatin vücutta; L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin aminoasitlerinden; böbrekte, karaciğerde ve pankreasta sentezlenir. Biyosentezden sonra iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer dokulara taşınır. Kreatin bu dokularda en büyük enerji depolayıcı form olan Kreatin fosfat halinde metabolize olur.

Toplam kas kütlesini tahmin etmede kullanılır.Günlük kreatin atım miktarı yaklaşık 1-2 gr/gün kadardır.sporcular ise günde 3-5-8 gr arası kreatin alarak performanslarını artırabilirler.Kaslarda kreatin fosfat maddesinin kullanilmasinin sebebi ise var olan ATP molekullerinin gerekli enerjiyi yalnizca yarim saniye karsilayabilecek duzeyde olmasidir.Kreatin fosfat molekülünün miktarı ise ATP’nin yaklaşık 20 kati kadardır.

kreatin neden yükselir, kreatin fiyatları, kreatin kilo aldırırmı, kreatinin nedir kan tahlili, kreatin kullananlar, kreatin yan etkileri, kreatinin saçlara faydası, kreatin kullanım şekli

Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar, Vücudumuza Faydaları Ve Zararları Nelerdir, Hangi Besinlerde Kreatin Bulunur? Özet Bilgiler

  • tarafından üretilebildiği gibi dışarıdan bazı besinlerin tüketimi ile de vücuda alınabilir.  Sevili Cem kreatin nedir ve kreatin ne işe yarar yazımızı beğenmene sevindim.
  • Kreatin nedir ne işe yarar ?  Görevi kaslarda bulunan ATP(enerji) depolarını doldurmak ve efor gerektiren durumlarda kas kuvvetinin sürekliliğini sağlamaktır.
  • kullanılmaktadır.Bu tarz takviyeler steroidlerden ziyade doğal ek besin kaynakları olarak nitelendirilir.Doğal takviye besinlerden birisi de kreatinlerdir.  Kreatin ne işe yarar ?
  • Kreatin Ne İşe Yarar ve Kreatin Nasıl Kullanılır? Yazar: Yasin Çetin.  Yani kaslarımız da bulunan ATP’nin (enerji) daha uzun süreli kalmasını sağlar.
  • Kreatin nedir ?  Kreatin Gerçekten İşe Yarıyor mu?  Kreatin kullanmayı düşünüyordum, yazıda aradığım birçok şeyi buldum , teşekkürler.
  • • Kreatin ne işe yarar ?  Kreatin hakkındaki genel kanı; tıpkı diğer besleyici takviyelerde ve anabolizanlarda olduğu gibi böbrek ve karaciğere zarar verdiğidir.
  • Kreatin gerçekten işe yarıyordu ve pek çok insan bunu fark etti.  Vücuttaki kreatinin %95’i kaslarda bulunur .  Kreatin Ne İşe Yarar ? Kaslarımız enerjisini ATP'den alır.
  • Kreatin ne işe yarar ? Yağsız kas kütlesi artışı, protein sentezi artışı, güçte dayanıklılık ve anaerobik performans artışı dediğimizde aklımıza gelecek ilk şey kreatindir.
  • Creatine Zararları . Kreatin doğal olarak vücutta bulunan ve kaslarda yoğun bulunan bir kimyasaldır.  Creatine Zararları nelerdir ? Böbrek rahatsızlığınızı etkileyebilir.
  • Kreatin Nedir ve Nasıl Kullanılır?  Kreatin Ne İşe Yarar ? Kreatin doğal olarak kaslarda bulunan bir kimyasaldır.  Hangi Besinlerde Bulunur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir