Kozmetik Sektörüne Yeni Düzenleme!

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasıyla kozmetik sektörüne yeni düzenlemeler geliyor. Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürünlerinin tüketimi ve kullanımıyla ilgili bir kılavuz hazırladı. Kılavuzun içeriğinde tüketilen ürünlerin içindekiler listesinden kullanılan ibarelerine kadar yenilikler bulunuyor. İşte detaylar..

Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürünlerinin kullanımıyla ilgili yeni bir kılavuz hazırlayarak değişiklikler yaptı. Bu kılavuzun içinde, ticari olarak kullanılan isimlerde doğal ve organik ibareleri artık kullanılmayacak. Organik olarak adlandırılan ürünlerin içindeki organik bileşenler de ürünün üzerinde listelenerek yazılacak.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Osman Arıkan Nacar’ın teyit etmesiyle yürürlüğe giren kılavuz, tüketicileri kozmetikler hakkında bilgi sahibi etmek, kozmetik ürünlerin hatalı kullanımından kaynaklanabilecek tehlikelerin önüne geçmek ve güvenli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırlandı.

Hazırlanan kılavuza göre, kozmetik ürünlerin ambalajlarında yer alan bilgiler silinemeyecek şekilde olacak ve kolayca okunabilecek. Ayrıca ürünler imalatçı hakkında bilgiler içerecek. Kozmetik ürünlerin ambalajında, herhangi bir hastalığı tedavi etme yada önleme, teşhis etme yada bir fizyolojik fonksiyonu düzeltme, düzenleme veya değiştirmeye ait ibare veya görsellerin yer almaması dikkatlerden kaçmadı.

Kozmetik, doğan veya organik ürün özelliği (sertifikalı olup ilgili kuruluşun logosunun olması) eğer taşımıyorsa, ticari isminde “doğal” veya “organik” ibaresi kullanılamayacak. Kozmetik ürünün ticari isminde, tüketiciyi yanıltacak ibarelere de asla yer verilmeyecek. Kozmetik ürünlerin organik bileşenler içermesi halinde, “içindekiler” listesinde organik bileşenler belirtilerek tüketiciler bu konuda bilgilendirilmiş olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir