Kotlardaki Küçük Düğmeler Ne İşe Yarar?

Kot pantolondaki küçük düğmeler ne işe yarıyor? Günlük hayatta sıklıkla tercih ettiğimiz kıyafetlerin başında kot pantolonlar gelir. Hayatımızı kolaylaştıran bu pantolonların köşelerindeki küçük düğmeler hiç dikkatinizi çekti mi? Hiç düşündünüz mü kot pantolonlarda gördüğümüz minik düğmeler ne işe yarıyor? diye. Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Kot pantolonlar ve kot kumaştan yapılan giysiler hayatımızın bir parçası.

Bazen spor giyinmek bazen de şık bi kombin için giydiğiniz kot pantolonlarda küçük bir detayı fark ettiniz mi? Küçük metal düğmeler.

O minik düğmelerin neden kot pantolonların vazgeçilmezi olduğunu hiç düşündünüz mü?Cevabınız süs için ise yanılıyorsunuz. Çünkü o parçacıkların çok hayati bir görevi var.

Kottaki ceplerin hemen yanına basılan minik metal parçalar, yalnızca görüntü güzel olsun diye değil pantolonların kopabilecek dikişlerini sağlamlaştırmak için takılıyor.

Bu zımbaların ismi Rivet. O sebeple özellikle farklı parçaların birleştiği köşe noktalarına basılıyorlar.

O parçaların önemi o kadar büyük ki şu kadarını söyleyeyim size, o zımbalar olmasaydı kot pantolon olmazdı. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim.

Cevap için 1870’li yıllara gidiyoruz.

O yıllarda bu butonlar San Francisco’da çalışan maden işçilerinin giydiği kotlarının eskimesini önlemek için yapılmış. Önlüklerini butonlara takan işçiler kotlarını koruyabilmişler.

O gün bugündür de kot pantolonlarında dikişlerin sağlamlaşması amacıyla görsel güzelliklerde sağlayarak pantolonlara takılıyor.

Düğme, giyecek, yorgan vb.nin bazı yerlerine ilikleyici veya süs olarak dikilen kemik, metal, sedef gibi sert maddelerden yapılmış küçük tutturma aracı.

“Gömleğin düğmesi”

  • Çevrilmek veya üzerine basılmak yoluyla bir elektrik akımını açan, kapayan, herhangi bir makineyi işleten veya durduran parça:

“Radyonun düğmesi.”

  • Hayvan bilimi Üst deri altındaki kıkırdak ve yağdan oluşmuş düğme biçimindeki çıkıntı:

“Kalkan balığının düğmeleri.”

  • Kotlardaki düğmeler ne işe yarar .  ve o küçük metaller hayati önem taşıyor.
  • Published on Apr 28, 2016. kottaki küçük zımbaların bilmediğimiz işlevi.  Kulaklıkla İlgili 6 İşe Yarar İpucu Duration: 6:08. YAPYAP 1,314,141 views.
  • Subscribe Subscribed Unsubscribe 798 798. Kottaki Küçük Düğmeler Ne İşe Yarar !.
  • Evin içinde oradan oraya uçuşan, poşeti alır almaz kopardığımız ne işe yaradığı belli olmayan parça.  Bir nevi kilit mekanizmasıdır bu küçük tırnaklar.
  • Kot pantolondaki küçük düğmeler ne işe yarıyor? Günlük hayatımızda genellikle tercih ettiğimiz kıyafetlerin başında kot pantolonlar gelir.
  • Küçük metal düğmeler . O minik düğmelerin neden kot pantolonların vazgeçilmezi olduğunu hiç düşündünüz mü?Cevabınız süs için ise yanılıyorsunuz.
  • Son Pismanlik Neye yarar . Bu Dans Küçük Dil Yutturur!! Öne çıkan. Küçük Kızların Tehlikeli Oyunu.
  • Kot Pantolonlardaki Küçük Cebin Sırrı : Dünyanın Enleri ?  kottaki küçük zımbaların bilmediğimiz işlevi. Tags: Kottaki küçük düğmeler ne işe yarar kot düğme zımba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir