Korkutan Açıklama: Marmara Depreminde 300 Bin Bina Yıkılır!

Bilim adamlarından İstanbulluları korkutan açıklama geldi. İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, olası Marmara depremi için “En az 7,2 büyüklüğünde deprem bekliyoruz” dedi. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp de “7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir, 100 bin vatandaşımız yaşamını yitirebilir” diye konuştu.


Bilim Akademisi Üyesi ve İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, ve Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, bir televizyon kanalında, olası Marmara depremi ve sonuçlarına ilişkin soruları cevapladı.

Marmara’da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof. Görür, “Kırılacak parçaya da bağlı. Orta Marmara Çukuru’ndan Adalar’a kadar gelen kol 110 kilometre uzunluğunda. O kırılırsa 7,3 gibi deprem bekliyoruz” dedi.”Bu bakımdan bir önceki deprem kadar yıkım etkisi yaratabilir” diyen Görür sözlerini şöyle sürdürdü:”Çok ciddi çok büyük deprem bu. Diğer bir olasılık da Adalar’ın güneyindeki fay parçası kırılırsa o da 60 kilometre uzunluğunda. O en fazla 7.0 büyüklüğünde, diğer faylar da 6.0’lar seviyesidedir.”

TSUNAMİ OLUR MU?

Prof. Naci Görür, olası Marmara Depremi’nde büyük bir tsunami oluşabileceğini söyledi. Görür şunları söyledi:”Okyanuslarla kıyaslanırsa, o kadar olmasa da Marmara’da da tsunami görüşmüştür. Son depremde de oldu. Değirmendere ve çevresi su altında kaldı. İTÜ olarak çalışmalarda Tuzla açıklarında 17 bin sene önce denizaltı heyelanı tespit ettik. Burada da 10 metrelik tsunami dalgaları oluştu.”

“100 BİN KİŞİ ÖLEBİLİR”

Mimar-mühendis Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ise İstanbul’daki yapılaşmaya dikkat çekerek, 100 bin kişinin ölebileceğini dile getirdi. Alp, “İstanbul’un yapıları depreme hazır değil. Çeşitli araştırmalara dayanarak edindiğim bilgilere göre, 7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir, 100 bin vatandaşımız yaşamını yitirebilir. Bizim düşünemediğimiz olaylar yaşanacak” dedi. (Habertürk)

1999 Gölcük Depremi, İzmit Depremi, Marmara Depremi ya da 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 1999 sabahı, yerel saatle 03:02’de gerçekleşen, Kocaeli / Gölcük merkezli deprem . Richter ölçeğine göre 7,5 Mw büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.

17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesi ‘nde, Ankara ‘dan İzmir ‘e kadar geniş bir alanda hissedildi. Resmi raporlara göre, 17.480 ölüm, 23.781 yaralı oldu. 505 kişi sakat kaldı. 285.211 ev, 42.902 iş yeri hasar gördü. Resmi olmayan bilgilere göre ise yaklaşık 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000’e yakın yaralı olmuştur. Ayrıca 133.683 çöken bina ile yaklaşık 600.000 kişiyi evsiz bırakmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremden değişik düzeylerde etkilenmiştir. Bu nedenle Türkiye ‘nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. Deprem gerek büyüklük, gerek etkilediği alanın genişliği, gerekse sebep olduğu maddi kayıplar açısından son yüzyılın en büyük depremlerinden biridir. Depremin Türkiye’nin önemli bir sanayi bölgesi olan Marmara Bölgesi’nde meydana gelmiş ve çok geniş bir coğrafyayı etkilemiş olması, ülkede büyük sıkıntılara neden olmuştur.

  • Dr. Naci Görür, olası Marmara depremi için 'En az 7,2 büyüklüğünde deprem bekliyoruz' dedi.  Bu büyüklükteki bir depremde İstanbul'da 300 bin bina yıkılabilir .
  • Dr. Ahmet Vefik Alp, " 300 bin yapı yıkılabilir , 100 bin vatandaşımız yaşamını yitirebilir" dedi.  Marmara 'da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof.
  • Dr. Ahmet Vefik Alp de "7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir , 100 bin   Marmara 'da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof.
  • AnaSayfa » bizden haberler » gündem » özel haberler » Marmara Depremi İçin Korkutan Rakamlar: 300 Bin Bina Yıkılır , 100 Bin Kişi Ölür.
  • Ahmet Vefik Alp de "7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir " diye konuştu.  Marmara 'da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof.
  • Dr. Ahmet Vefik Alp de “7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir , 100 bin   Marmara ’da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof.
  • Marmara Denizi'ndeki haraketliği değerlendirirken önemli açıklamalarda bulundu.  30 bin bina yıkılır . Prof. Dr.
  • Dr. Ahmet Vefik Alp de '7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir , 100 bin   Marmara 'da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof.
  • Alp de, "7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir , 100 bin   Marmara 'da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir