Konut Sektörü’nde Fazi Uyarısı!

Son yıllarda en büyük yatırımların olduğu konut sektöründe gergin zamanlar yaşanıyor. KONUTDER Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas konut kredileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Altan Elmas konut kredilerine getirilen faizlerin sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. İşte detaylar..

KONUTDER asıl adıyla Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Altan Elmas, konut faizlerinin sektöre etkisini anlatacak ifadeler kullandığı görüldü. Altan Elmassektördeki faizin yükselmesinin süreci olumsuz etkilediğini belirtti ve yatırımcılar bazında bakıldığında kendilerinin bu faizlerin düşmesinden yana olduklarını söyledi.

Altan Elmas, faizlerin artmasının konut sektörüyle kalmayıp, bütün yatırım sektöründe olumsuz bir tabloya yol açtığını söyledi. Yatırımcılar olarak faizlerin düşmesi konusunda hemfikir olduklarını işaret eden Elmas, “Faizlerin, düşük seviyede yürümesini hatta mümkünse sıfır olmasını isteriz” dedi.

Altan Elmas, konut kredisi faizlerinin 2015 itibariyle yavaş yavaş yükseldiğini belirterek şunları söyledi:”Bu yükseliş, konut satışlarını etkileniyor. Faizler, özellikle ikinci elde konut alım satımını ve konut stokunu etkiliyor. Yani bitmiş konutun satılmasında konut kredisi faizleri çok etkili. Bizim gibi birinci el üreticiler bir şekilde konut kredisi faizlerinin yükselişini yansıtmamaya çalışıyoruz. Bir şekilde bankalarla anlaşarak bunu telafi etmeye çalışıyoruz ama ikinci elde bu söz konusu değil. Bu da bir miktar konut satışlarının yavaşlamasına sebebiyet verebiliyor. Konut satışlarında azalma var. Faizler yüzde 1,10’u geçti hatta 1,20’lere kadar var. Bu da bütün Türkiye’ye olumsuz yansıyacak bir miktar.’ ifadelerini kullandı. Elmas, sözlerini bitirirken aynı zamanda ev satışlarının bu sene 1 milyon 350 bine kadar çıkabileceğini öngördüklerini belirtti.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir