Kombi Su Basıncı Ne Olmalı?‏

Kombi kullananların en çok sorduğu sorulardan biri de “Kombi su basıncı ne olmalı?“‘dır. Isınma sisteminin artık kombiler üzerinden yapıldığı şu dönemde, kombi bakımları ve kombi ile ilgili bilinmesi gereken püf noktalar fazlasıyla var. Bunlardan en önemlisi kombi su basıncı ayarıdır. Kombiyi gerektiği gibi kullanabilirsek hem doğalgaz fatura tararrufu yapabilir, hemde kombi arızalarının önüne geçebiliriz.

Peki, Kombi su basıncı ne olmalı? Hangi basınç değerlerinin altına düşmemeli? Kombim 0,5 su basıncı seviyesinin altındaysa ne olur? sorularınızın tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kombi Su Basıncı Ne Olmalı?‏

Kombi üzerinde bulunan su basıncı göstergesini kullanarak, güncel su basıncı değerlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Kombi su basıncı değeri normal şartlarda 1,5 değeri seviyesinde olmalıdır. Eğer 0,5 değerinin altında ise, kombinizin arıza lambası yanmaya başlar ve bu uyarı lambasını gördüğünüzde acil olarak su takviyesi yapmalısınız.

Kombi Su Basıncı Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Püf Noktalar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kombi su basıncı barı normal değeri olan 1,5 göstergesinde olması gerekmektedir. Bazen eksik su bazende fazla su tehlikeli olabilir.

* Eğer su basıncı barınız 0,5 değerinin altında düştüğünde su takviyesi yapmak zorundasınız. Eğer buna rağmen su takviyesi yapmazsanız, kombinin verimli çalışmaz ve arızaya yol açabilir.

* Normal şartlarda su basıncı değerleriniz 1,5 olmalıdır. Bazen 2 değerine kadar yükselebilir buda normal bir değer olarak kabul edilir.

* Eğer kombi su basıncı değeriniz 3 yada 4 değerlerinde ise kombi genleşme tankında sorun olduğunu varsayabilirsiniz. Bu havasının azaldığını ve hava eklenmesi gerektiğine işarettir. Su basıncı oranı 3 yada 4 değerlerinde kalırsa, kombiniz doğal olarak fazla suyu tahliye eder ve kombinin altından su aktığını görebilirsiniz.

Kombi Hakkında Diğer Tavsiyelerimiz

* Yukarıda belirtilen sorunlarlar devamlı başınıza geliyor ise, kesinlikle kullandığınız kombi markasının yetkili sevislerini arayarak yardım almalısınız.

* Soğuk kış aylarında verimsiz bir kombi ile çok sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu da fazla fatura ve az ısınma demektir. Fazla fatura ve verimsiz bi kombiyle karşı karşıyaysanız, önünüzde iki seçenek var. Kombinizi yetkili servislere tamir ettirebilir yada kombinizi yenileyebilirsiniz.

* Kombi bakımlarınızı her yıl düzenli olarak yaptırmanızda yarar var. Kombi bakımı geciktirilebilecek bir durum değildir.

* Kombinizin markasına göre sorumlu yetkili ana servis bayilerine bakım yaptırmanız yararlı olacaktır.

Basınç, bir yüzey üzerine etkide bulunan dik kuvvetin , birim alana düşen miktarı. Katı , sıvı ve gazlar ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye bir kuvvet uygularlar. Kuvvetin kaynağı ne olursa olsun birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç , bütün yüzeye dik olarak etki eden kuvvete de basınç kuvveti denir.

Basınç Gradyan Kuvveti

  • P : Basınç
  • F : Kuvvet
  • S : Alan

  • Peki, Kombi su basıncı ne olmalı ? Hangi basınç değerlerinin altına düşmemeli?  Kombi su basıncı değeri normal şartlarda 1,5 değeri seviyesinde olmalıdır .
  • Kombi Su Basıncı kaç barda olması gerektiği çok sık yapılmadığı için en çok sorulan sorular arasındadır. Kombide basınç ayarının 1 ile 2 bar arasında olması gerekmektedir.
  • Peki kombi basıncı neden düşer? Bir çok nedeni olsa da en sık yaşanan durum kalorifer tesisatının bir yerden patlamasıdır.  Bu sebeple kombi su alır ve su basıncı yükselir.
  • Kombi basıncı neden düşer kombi su basıncı sürekli düşüyor kombi su eksiltiyor kombi suyu eksilmesi kombi basıncı kaçta olmalı kalorifer suyu eksiliyor azalıyor.
  • ForumBu Bölümde Ara. Kombi Kaç bar Olmalı .  yüksek basınç için ise 1.7'ye kadar normal dedi, daha yükselirse bu defa su tasfiyesi yapıyoruz.
  • kombide kaçak var. Kombilerdeki Su Basıncı Neden Düşer?  4 Zemin katta olan ve kaçak olan tesisatlar bunlarda da su sürekli toprağa akar ve kaçağı farkedemeyiz.
  • Eca confeo plus basınç : 1.5 Bar olması gerekiyor. Ekranın Üzerindeki düğmeye bastığınızda kombimizde kaç bar su olduğu gözükmektedir.eger 1.

One Comment