Kolera Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kolera hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir konularını içeren haberimizi okuyacaksınız.Kolera hastalığı belirtileri ve tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık. Ayrıca kolerandan korunma yolları ve kolera hakkında ayrıntılı bilgi için metnimizin devamı sizler için çok faydalı bilgiler içermektedir.

Kolera; Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır.

1817′de Japonya’da, 1826′da Moskova’da, 1831′de Berlin’de, Paris’te ve Londra’da salgınlar yapmıştır. Sonrasında Londra’dan göçmenlerle Kanada’ya ulaşan salgınlar birçok insanın ölümüne neden olmuş, ve ardından 1892 yılında Hamburg’da salgın yapmıştır.

Tarihte ülkemizdeki en büyük kolera salgını 1912-1913 Balkan Savaşları sırasında yaşanmıştır, ordu personeli ve muhacirler arasında ciddi zayiata sebep olmuştur.

Kolera Hastalığı Tedavisi

Ölüm riski çok yüksek olan ve bugün hâlâ binlerce insanın ölümüne yol açan koleranın tedavisi aslında fazlasıyla basittir. “Oral rehidrasyon tedavisi” (ağızdan sıvı tedavisi) olarak da adlandırılan tedavi ile kolera hastaları kısa sürede sağlıklarına kavuşabilirler. Bu tedavide, kaybedilen su ve elektrolit (sodyum, potasyum, klor, bikarbonat) kaybını yerine koyabilmek ve normal beslenemeyen hastaya enerji sağlayabilmek amacıyla, hastaya vücudun normal sıvı-elektrolit dengesine eşdeğer (izotonik) bir tür tuz ve glikoz karışımı içirilir. Herhangi bir şey içemeyecek durumda olan daha ağır hastalara (toplam hastaların yaklaşık %10-20’si) ise karışım damardan verilir. Durumu çok ağır ve acil olan hastalara ise tetrasiklin ve tetrasiklin benzeri antibiyotiklerle antibakteriyel tedavi uygulanır.

Antibakteriyel ilaç tedavisi

Erken dönemde ağızdan uygulanacak etkin bir antibakteriyel ilaç ile 48 saat içinde Vibrio cholerae basillerinin yok edilmesi, dışkı hacminin %50’ye varan oranlarda azaltılması ve ishalin durdurulması mümkündür. Hangi ilacın seçileceğini hastalığa yakalananların dışkı örneklerinden yalıtılan V. cholerae suşunun hangi antibakteriyel(ler)e duyarlı olduğu belirler.

Salgın Sebebi Olan V. Cholerae Suşlarının Genellikle Duyarlı Olduğu Antibakteriyel İlaçlar Şunlardır:

 • Tetrasiklin grubunda: tetrasiklin, doksisiklin
 • Nitrofuran grubunda: furazolidon
 • Makrolid grubunda: eritromisin
 • Trimetoprim-sulfametoksazol (kotrimoksazol)
 • Florokinolon grubunda: norfloksazin

Kalıcı dişlerinin tamamını henüz çıkarmamış (genellikle 8 yaşından küçük) çocuklara yönelik tedavide tetrasiklin, düşük olasılıkla da olsa dişlerde kalıcı renk bozukluklarına yol açmak gibi bir yan etkisi olduğu için, tercih edilmeyebilir.

Koleraya Karşı Alınabilecek Önlemler

Her şeyden önce su kaynaklarının ve içme suyunun temiz olması çok önemlidir. Eğer kullanılacak suyun temizliğinden şüphe varsa, suyun önce kaynatılıp sonra kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Dışkıların hijyenik bir biçimde yaşama ortamından uzaklaştırılması, düzgün bir kanalizasyon sistemi çok önemli bir faktördür. Pişmemiş yiyeceklerin yenmemesi, çiğ gıdalardan uzak durmak ve özellikle çiğ balık ve kabuklu deniz ürünlerinin tüketilmemesi koleraya karşı korunmak için önemlidir.

Kolera Aşısı

Her ne kadar bazı ülkelerde kolera aşıları mevcut olsa ve uygulansa da (Dukoral, Mutacol vs.), bu aşıların hastalığa karşı güçlü bir bağışıklık geliştirdikleri söylenemez. Geçmişteki kolera aşılarından daha iyi bir bağışıklığa neden olsalar ve daha az yan etki barındırsalar da, bu aşılar hâlâ ideal seviyeye ulaşamamıştır ve bu yüzden de birçok ülkede kullanılmamaktadır. İdeal bir kolera aşısı için yapılan araştırmalar hâlâ devam etmektedir.

 

Kolera Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kolera, Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır .

1817′de Japonya’da, 1826′da Moskova’da, 1831′de Berlin’de, Paris’te ve Londra’da salgınlar yapmıştır. Sonrasında Londra’dan göçmenlerle Kanada’ya ulaşan salgınlar birçok insanın ölümüne neden olmuş, ve ardından 1892 yılında Hamburg’da salgın yapmıştır.

Tarihte ülkemizdeki en büyük kolera salgını 1912-1913 Balkan Savaşları sırasında yaşanmıştır, ordu personeli ve muhacirler arasında ciddi zayiata sebep olmuştur.

Le Petit Journal Dergisi Balkan Savaşları sırasında yaşanan kolera salgınını kapağına taşımıştır.

Kolera Hastalığı Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir? Özet Bilgiler

 • Kolera ; vibrio kolera adlı bakterilerin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmeleriyle gelişen bir bulaşıcı hastalıktır .
 • ve nasıl tedavi edilir konularını içeren haberimizi okuyacaksınız. Kolera hastalığı   ve bugün hâlâ binlerce insanın ölümüne yol açan koleranın tedavisi aslında fazlasıyla basittir.
 • Kolera kolay tedavi edilebilen bir bakteriyel hastalıktır ve kirli sulardan vücuda girerek ince bağırsağa yerleşir. Kolera tedavi edilmeze ölümcül olabilir.
 • Kolera hastalığı nedir , belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olur?  Kolera , vibro cholerae isimli bir bakterinin sebep olduğu ince bağırsak hastalığıdır .
 • Kolera Hastalığı Nedir ? Hastalığın ilk olarak Hindistan’da çıktığı biliniyor ve git gide büyüdüğü görülüyor.
 • Kolera hastalığı nasıl bulaşır?  Hastalığın ilk belirtileri görüldükten sonra hastaya hemen sıvı verilir ise hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olabilir.
 • Kolera , Vibrio kolera adlı bir bakteri tarafından oluşturulan ishalli ve ağır bir hastalıktır .  Krup nedir, Krup nasıl tedavi edilir ?  Anal Stenoz Makat Darlığı Nedir ve Tedavisi .
 • Kolera ; vibrio kolera adlı bakterilerin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmeleriyle gelişen bir bulaşıcı hastalıktır .
 • Kolera Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Herşeyden önce hastalığı kaptığından şüphelenen kişi en kısa zaman içerisinde doktora başvurmalıdır.
 • Kolera hastalığı nedir , kolera hastalığı nasıl bulaşır, kolera bulaşma yolları, koleradan korunma yolları, kolera tedavisi , kolera hakkında bilgiler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir