Kolay Uyumanızı Sağlayacak 3 Öneri

Özellikle günümüz dünyasına bakıldığında, uyku sorunu insanların temel problemlerinden biri ve çoğu insomniaya kadar gidebiliyor. Uyku sorununu aşabilmek ise çok farklı bir durum. Psikolojik sorunlar, stres ve gündelik sıkıntılar derken bir anda yatağa girip düşünmeye başladığınızda, düşüncenin de düşünceyi açmasıyla oluşan durumda; saatler hiç şüphesiz geçiyor ve siz bir güne daha yorgun uyanıyorsunuz. Yorgun uyandığınız günde ise agresiflikler ve birtakım düzensizlikler sizleri sadece mutsuz değil, aynı zamanda huzursuz hale de getirebiliyor. Bu yazımızda, sizlere kolay uyumanız için 3 öneri sunacak ve olabildiğince doğru yöntemlerle; daha rahat, huzurlu uyanmanızı sağlamayı hedefleyeceğiz.

  • Telefonunuzu Uzaklaştırın

Yataktayken özellikle telefonun ışığının saatlerce sizi dinç tutması, beklenebilecek en doğal olaylardan bir tanesi. Akıllı telefonların beyaz ışıkları bilimsel olarak kanıtlanmış bir uyandırma sekansına sahiptir. Bu durum hem gözlerinize karanlıkta zarar verir hem de sizi saatlerce uyanık tuttuğundan ötürü bir güne daha yorgun uyanma tehdidi baş gösterir. Bu sebepten, rahat bir uyku uyumak için öncelikle telefonunuzu kendinizden uzak tutmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece, hem telefonunuzla uğraşmaksızın saatler geçirmeyebilir hem de gözlerinize haddinden fazla zarar vermeyebilirsiniz.

  • Güzel Şeyler Düşünün

Bu hayatta, olumlu pek çok şey var ve bugün de ölmediğinize şükretmeniz; bugün de bu yazıyı okuyacak bir bilgisayara sahip olduğunuz için teşekkür etmeniz gereken bir hayat var. Dolayısıyla, rahat bir uyku için güzel şeyler düşünmek de elzem. Uyurken, dertleri ve sorunları bir kenara bırakıp olabildiğince iyiyi ve hedeflerinizi düşünmek, sizleri hem mutlu uyutur hem de sabah mutlu bir şekilde uyanmanızı sağlar. Deneyin, farkı göreceksiniz.

  • Yatağa Uyumak İçin Girin

Yatağa dizi izlemek için girmek, yatakta uyuyakalabilmenize olanak sağlar ancak bu durum, yarım yamalak bir uykunun sizinle olmasına yol açacaktır. Bu sebepten, yatağa olabildiğince uyumayı hedefleyerek girmeli ve nihayetinde o hedeflediğiniz uykuya ulaşabilmelisiniz. Yatakta hedefleriniz farklıysa, bilinciniz uyur durumdayken bile o hedefe kilitli kaldığından, uykunuzu yarım almanızı sağlayacak ve sizi sabaha yorgun bir biçimde uyandıracaktır. Zira, bilinciniz hala hedefe kitli ve uyanıktır. Dolayısıyla, yatağa uyumak için girmeniz; rahat bir uykunun yanında, kolay uyumanızı da sağlayacak etmenlerden bir tanesidir ve hedeflediğiniz uykuya emin olun kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kolay Uyumanızı Sağlayacak 3 Öneri

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi Vikipedi’ye hoş geldiniz.


Vikipedi projesinin, 2003’te hayata geçen Türkçe koludur. Kurulduğu günden itibaren , internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir. Vikipedi, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir ansiklopedidir. Bu site viki teknolojisini kullanır, yani dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, -çok az sayıdaki korumalı sayfa dışındaki- tüm sayfalarda ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. Yapılması gereken tek şey sayfanın üstünde bulunan “Değiştir” veya “Kaynağı değiştir” düğmelerinden birine basmaktır. Bu düğmeler, sayfayı değiştirmenizi ya da sayfaya ekleme yapmanızı sağlar.

Türkçe Vikipedi, diğer tüm dillerdeki Vikipedilerle birlikte, kâr amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı ‘nın tescilli markasıdır. Vakfa ait Vikipedi’ye kardeş projeler de mevcuttur. Vikipedi’de ve kardeş projelerde, cesur olup sayfalara katkıda bulunmanız teşvik edilmekte ve istenmektedir. Siz de bilginizi bu ortaklaşa çalışma ortamında paylaşın.

Her maddede bulunan bağlantılar sizi diğer ilgili maddelere ve ek bilgilere yönlendirecektir. Vikipedi’nin yazı düzenleme kurallarına uygun olmak ve kabul edilebilir bir standartta olmak kaydıyla, bilgi eklemeniz, referans vermeniz, alıntılar eklemeniz memnuniyetle karşılanacaktır. Bilgi eklerken ya da sayfayı geliştirirken yanlışlıkla Vikipedi’yi bozacağınızdan korkmanıza gerek yoktur, çünkü diğer Vikipedistler hemen size tavsiyede bulunacaklar veya gerekiyorsa bariz hataları düzelteceklerdir. Ayrıca, Vikipedi Ansiklopedi Yazılımı “MediaWiki”, editör kaynaklı hataların kolayca geri alınabilmesini sağlayacak şekilde özenle tasarlanmıştır.

Vikipedi, esas olarak herkesin katkıda bulunabileceği sürekli genişleyen bir site olduğu için, nitelik olarak basılı başvuru kaynaklarından önemli şekilde ayrılır. Özellikle eski maddelerin daha anlaşılır ve dengeli olmasına karşın yenileri eksik, hatalı, ansiklopedik olmayan bilgilerle veya katkıda bulunmuş olan kişinin öznel yargılarıyla oluşturulmuş olabilir. Kullanıcılar, doğru bilgiye ulaşmak ve hatalı bilgilerin farkına varmak için bunu göz önünde bulundurmalıdırlar. Öte yandan, Vikipedi dinamiktir ve sürekli günceldir. İçeriğinin hazırlanması ve güncellenmesi sadece dakikalar veya saatler alır. Bütün bu hazırlama ve güncelleme işlemleri basılı ansiklopedilerde olduğu gibi aylar, hatta yıllar sürmez.

Eğer henüz yapmadıysanız, sizin birkaç dakikanızı ayırarak Vikipedi nedir, ne değildir sayfasını okumaya davet ediyoruz. Böylece Vikipedi’yi nasıl kullanacağınızı veya katkıda bulunacağınızı öğrenebilirsiniz. Ana konularla ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar!

Ayrıca bakınız: Vikipedi:Hoş geldiniz

Vikipedi ile ilgili daha kapsamlı bilgi edinebileceğiniz Vikipedi maddesi.
Yardım ile ilgili sayfaların ve iletişim yollarının bulunduğu içindekiler sayfası.
Site hakkında duyurular için duyurular sayfası.

Kolay Uyumanızı Sağlayacak 3 Öneri Özet Bilgiler

 • Uyumanızı kolaylaştıracak ipuçları! Kolay Uyumanızı Sağlayacak 10 İpucuKolay  9131 Ocak, 16:49. Uyuyan Sevgilinin Saçını Kesme Şakası. 3231 Ocak, 14:42.
 • biri uyumadan en az üç saat önce yemek yemeyi kesmektir.  Bu süt uyumaya yardımcı olacaktır.  ve uykuya kolay geçiş sağlamak için bir zaman olduğunu hatırlayın.
 • Yapması çok kolay olan nefes egzersizi, uykuya dalamama sorununuzu 60 saniyede giderebilir.
 • Bence uykusuzluk sorunundan yakınıyorsanız işe öncelikle uyku düzeninizi tekrar sağlayarak başlayın.  Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.
 • Yatak odanızı kaliteli uyku için düzenleyin. Televizyon, telefon ve benzeri bütün elektronik aletleri odanızdan çıkartın. İyi bir uyku için en ideali, sessiz, karanlık
 • Ancak bunlara bulaşmadan öneri almanın da bir yolu var.  Ancak bir filmi izleyip beğendikten sonra benzer filmleri bulmak o kadar da kolay değil.
 • Uykuya daha kolay dalabilmek için nabzı düzenleyici nefes egzersizlerinden yararlanılabilir: Akciğerlerinizin dolduğunu hissederek burnunuzdan nefes alın.
 • Uyku problemlerini çözen ve iyi uyumanızı sağlayan saksı çiçeklerine mutlaka bir göz atın.  Paşa kılıcı çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır , fazla özene gerek yoktur.
 • Kolay uyumanın yolları. Yatakta dört dönüyor, uykuya dalamıyor  Bitkiler ve aromatik yağlar, yaydıkları kokular sayesinde sinir sistemimize ulaşarak sakinleşmemizi sağlıyor .
 • Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 5 öneri .  Gerekli durumlarda hiç uyumadan bir sonraki günü ayakta geçirebildiğimizi biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir