Kodlama Artık Müfredata Konuyor!

Bilindiği üzere son yıllarda Bilişim Teknolojileri dersi adı altında teknoloji ile ilgili içerikler öğrencilere aktarılmaktaydı. Yeni gelen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı teknoloji dersi müfredatına kodlama eğitimini de ekleyecek. Kodlama eğitimi 5 ve 6’ıncı sınıflarda zorunlu olacak. 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli ders olarak bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin içeriğine ilave edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yapılan bildiriye göre, “Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ile ortak bir çalışma başlattı. Çalışma; 5 ve 6. sınıflarda zorunlu, 7 ve 8. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan “bilişim teknolojileri ve yazılım dersi”nin içeriğinin güncellenmesini kapsıyor” ifadelerine yer verildi.

Konu ile alakalı 8 Mart’ta gerçekleşen büyük toplantıda var olan müfredat programı, bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital vatandaşlık ve bilgisayar bilimi konularına ait mevcut öğretim programının tekrardan güncellenmesi, bu konuların milli öğretim programında öğretilmesi konuları etraflıca konuşuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın ortak kararı almasıyla, bu kodlama eğitiminin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programında daha ayrıntılı bir şekilde yer almasına karar verildi. Bu bağlamda Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ortak bir çalışmaya imza attı. Ortak çalışma 5 ve 6’ıncı sınıflarda zorunlu olacak. 7 ve 8’inci sınıflarda ise çoktan seçmeli ders olarak okutulan ‘bilişim teknolojileri ve yazılım dersi’nin içeriğinin güncellenmesini kapsayacak. Yapılan açıklamada, kodlama eğitiminin tüm öğrencilere bilgisayar ve internet okuryazarlığının yanı sıra, algoritmik düşünme kabiliyetini kazandırmasının hedeflendiği belirtilerek konuşmasına ekledi.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir