Kızlık Zarı Dikimi Nedir, Komplikasyonları Nelerdir?

Kızlık zarı bir organ olmayıp vücut fonksiyonu olarak da bir işlevi mevcut değildir. Bebeklik döneminden başlayıp ergen olana kadar vajina içerisine mikropların girmesini engellemektedir. Erkek bebekte genital duvarlar birleşip testisin içinde bulunan deriyi oluşturur. Kız bebekte ise genital duvarlar ayrılarak iç ve dış dudakları oluşturur. Küçük kız çocuklarında iç tarafa değişik cisimler sokup oluşabilecek enfeksiyonlara engel olması görevini görmektedir. Bu gibi zamanlarda oluşacak enfeksiyonların rahim ve tüpler kanalı ile birlikte batına doğru çıkması erişkine oranla çok daha basittir. Bu sebeple kızlık zarı dış etkilere karşı kadının genital bölgesini koruyan bir engel olup bu amaçla yaratılmıştır. Özellikle kızlık zarı diktirme Ankara ilinde konusunda uzman jinekologlar tarafından yapılmaktadır.

Kızlık zarı mukoza yapısında olup çocukluk çağında daha serttir. Ancak ergenlik dönemiyle birlikte östrojen hormonu salgısıyla esneklik kazanmaktadır. Kızlık zarının tam ortasında adet döneminde kanın ve vajina akıntısının dışarıya atılması için bir delik bulunmaktadır. Genelde kızlık zarı ortasındaki deliğin biçimine ve yapısına göre isimlendirilmektedir. Biçimi, esnekliği her kadında değişiktir. Bazı kadınlarda mikroperfore denilen ufak bir delik halindeyken bazı kadınlarda yok denecek kadar ince bir çizgi halindedir.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi için 2 farklı yöntem uygulanmaktadır. Birinci yöntem kalıcı olan kızlık zarı dikimidir. Kalıcı kızlık zarı diktirme Ankara klinik ve hastanelerinde flep yöntemiyle yapılmaktadır. En erken olarak işlemden bir ay sonra cinsel ilişki gerçekleşmelidir. Bu süre içinde de iyileşme tamamlanmış olmaktadır. İlişki sırasında kızlık zarı dikimi işlemi yapıldığı kesinlikle anlaşılmamaktadır. Bir diğer yöntem ise geçici kızlık zarı dikimidir. Bu yöntem de ilişkiden birkaç gün önce yapılmaktadır. Burada çok ince dikiş materyalleri kullanılmaktadır. Bu yapılan dikişler vajina içinde görünmeyecek biçimde saklanmaktadır. Bu işlem sonrasında ilişkide hiçbir şekilde dikişler fark edilmemektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Girilen Cinsel İlişki Sırasında Vajinada Genişlik Hissedilir Mi?

Kızlık zarı dikimi yapıldığı zaman yalnızca adet kanamasının olacağı kadar ufak bir açıklık bırakılıp gerisi tamamen kapatılmaktadır. Özellikle kalıcı kızlık zarı dikimi sırasında (flep) vajina girişi daraltılmaktadır. Bu sebeple vajinada herhangi bir genişlik hissedilmemektedir. Buna bağlı olarak da birlikte olunan kişi bunu asla anlayamaz.

Kızlık Zarı Esnek Olan Kişilerde Kızlık Zarı Dikimi Yaptırabilir Mi?

Kızlık zarı esnek olan kişiler ilk cinsel ilişkiye girdikleri zaman kanama olmayabilmektedir. Çünkü esnek olan kızlık zarları çok incedir. Bu sebeple de ilk ilişkide esneyerek açılmaktadır. Kanama olmaması açılma olmadığı olarak değerlendirilmemelidir. Bu sebeple bu tip zarlarda da açılan yere kızlık zarı diktirme Ankara polikliniklerinde işlem uygulanabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra özellikle ilk 2 hafta günde 3 kez pansuman yapılmalı, doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Kızlık zarı dikimi sonrası duş almanın bir sakıncası yoktur. Ancak çömelerek veya oturarak banyo yapmak yasaktır. Bununla birlikte kızlık zarı diktirme Ankara uzman doktorları tarafından kontrol edip izin verene kadar havuza ya da denize girilmemelidir.

Dikim işlemi sonrası ortak kullanılan tuvaletlerde enfeksiyon olmaması adına hijyene özen gösterilmelidir. İşlem sonrası alaturka yani çömelmeli tuvalete değil alafranga tuvalete oturulmalıdır. İşleminden sonra ilk 1 hafta boyunca dar kot pantolonlar ya da dar iç çamaşırları ile dar kıyafetler giyilmemelidir. Kızlık zarı dikimi işleminden sonra seyahat etmek de herhangi bir sakınca yoktur. Ancak uzun süreli aynı koltukta oturmak vajinal bölgeyi nemli tutacağından seyahat sırasında dikişlerin nemli kalmamasına ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir