Kızlar stres, erkekler hava atmak için oynuyor

Kızlar stres, erkekler hava atmak için  oynuyor

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile çocukların sosyal ilişkilerini ve zihni becerilerini geliştiren saklambaç, körebe, seksek, ip atlama, beş taş gibi geleneksel sokak oyunlarının yerini tablet ve akıllı telefonlardaki dijital oyunlar aldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kızların daha çok vakit öldürmek, erkeklerin ise arkadaşlarına karşı hava atmak, üstünlük kurmak için oyun oynadığını ifade etti.

ERKEKLERİN MERAKI ÜSTÜNLÜK OYUNU

 BTK’dan yapılan açıklamada, cinsiyetin oyun oynama alışkınlıklarını etkilediği ifade edildi. Açıklamada şu şekilde denildi: “Erkek öğrencilerin, kız öğrencilerden daha ciddi bir şekilde bilgisayar oyunlarının etkilerine maruz kaldığı görülmüştür.

Erkekler daha çok aksiyon-macera, strateji, spor ve çevrimiçi şiddet içerikli oyunları tercih ederken, kızlar eğitimsel soru-cevap ve zeka oyunlarını tercih etmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, ‘Oyun oynamanın en sevdiğiniz yönü’ sorusuna kızlar ‘zaman öldürmek’ ve ‘stres atmak’ yanıtlarını verirken, erkek öğrenciler ise ‘kendi oyuncu karakterimi oluşturmak ve düzeyini yükseltmek, kendimi ötekilerinden üstün hissetmek ve oyunlarda seviye satarak para kazanmak’ şeklinde yanıt vermişlerdir. Erkekler, dijital oyunlar vasıtası ile sanal kimlikler inşa etmekte, bu durumun problemli kimliklerin oluşmasına neden olabileceği düşünülmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir