Kitap Okumayı Zevkli Hale Getirmenin 10 Yolu

Kitap hayatımıza giren önemli alışkanlıklardan birtanesidir. Yada öyle olmalıdır. Güzel bir romanla maceralara atılabilir, yada geçmişin karanlık sokaklarını aydınlatabilirsiniz kitapla. Bilgiye ulaşmanın bir tuş kadar basit bir eylem ile yapıldığı günümüzde, okur sayısı her geçen gün azalmaktadır. Bir roman, dizi filmine dönüştürüldüğünde izlemek daha basit gelir insana. Yada bir bilgiye ulaşmak için Google yeterlidir. Böyle kolaylıklardan sonra kitap okumak zor ve sıkıcı gelebilir. Bizlerde sizler için bir araştırma yaptık, severek kitap okumak için püf noktalar nelerdir..

Kitap okumayı zevkli hale getirmenin yolları nelerdir? Kitap seçimini neye göre yapmalıyız? Kitap okumaya nasıl zaman ayırmalıyım? Nasıl bir ortamda kitap okumalıyız? işte size kitap okumayı zevkli hale getirmenin 10 yolu ..

Loş ve Sessiz Bir Ortam


 

Kitap okumak için en önemli unsurlardan bir tanesi mekandır. Çevrenizde görebilirsiniz; kimi insanlar otobüste, durakta, sahilde kitap okumaktadır. Kitap okumayı sevenler için ortam pek önemli değildir gibi görünsede aslından tam manası ile yaşayarak okumak için sessiz bir ortam ve loş bir ışık sizin için ideal bir ortam olacaktır.

Kitap Okuma Saatleri


 

Kendinize bir okuma saati belirleyin ve hergün o saatte belirli bir zaman aralığında kitap okumaya çalışın. Bir süre sonra bu alışkanlık, iple çektiğiniz saatlere dönüşecek. Küçük bir uyarı yapmak gerekirse uyumadan hemen önce kitap okumak çok yaygın olsa da iyi bir yöntem değildir. Çünkü kısa bir süre sonra yarı uyku hali ile okuduğunuzdan hiç bir şey anlamadığınızı fark edeceksiniz, yada hiç farketmeden uyuya kalacaksınız.

Müzik Dinleyerek Okuma


 

Bunu her kitap için önermesekte güzel bir aşk romanının altında sözsüz bir fon müziği siz o maceranın içine çekecektir. Ama unutmayın müziğin sözsüz olmasına dikkat edin eğer sözler olursa hangisine dikkat kesileceğinizi şaşırabilirsiniz.

Konsantrasyon


 

Konsantrasyon kolay sağlanan bir şey değildir. Dünyadan kendinizi soyutlayarak yaptığınız işe odaklanmak o işi en iyi şekilde yapmanızı sağlar. Şüphesiz kitap okumak için de önemlidir. Dünya dertlerinizi bir kenara bırakıp kendinizi kitaba verdiğinizde göreceksinizki artık o bir kitap değil yeni bir hayat.

Bir Şeyler İçin


 

Kitap okurken bir şeyler yemek pek önerilmese de kahve ve çay gibi insana rahatlatan içecekler kitapla birleştiğinde ayrı bir tat verir. İçtiğiniz çay yada kahve hem size rahatlatırken hemde beyni uyararak konsantrasyonunuzu arttırır.

Geçmişe Dönün


 

Bazen kitabın ilerleyen sayfalarında ”e bu nasıl böyle oldu” yada ”bu da kimdi?” diyebilirsiniz, işte ozaman orayı geçmektense geçmiş sayfalara dönmeniz ve o olayı yada kişiyi araştırmanız size ayrı bir zevk verecektir.

Önemli Yerleri Unutmayın


 

Her kitapta size güzel gelen kelimeler yada önemli bilgiler vardır. Eğer kitap sahibi iseniz o yerlerin altını çizmeniz yıllar sonra o kitabı açtığınızda o bölümleri gördükçe sizi mutlu eder ve o günlere döndürür.

Kitap Seçimi


Her insan kendisini ve nelerden hoşlandığını ve ne kadar bilgiye sahip olduğunu bilir. Eğer yeni yeni kitap okumaya başlayan biriyseniz, en sevdiğiniz türlerde kitap okumaya başlayın. Yabancı ve anlamın bilmediğiniz kelimelerin çoğunlukta olduğu kelimeler ilk zamanda sizi kitap okumaktan soğutabilir.

Önsözü Okuyun


 

Her kitabın bir önsözü vardır ve bir çoğumuz önsözü okumadan geçeriz. Önsöz genellikle yazarın düşüncelerinden, kitabı neden yazdığından ve kitapta neler bulduğundan bahseder. Eğer önsözü okursanız; yazar önsözle size farklı ve daha zevkli bir okuma penceresi açabilir.

Korsan Kitap


 

Korsan kitap Edebiyat dünyasına vurulan bir darbedir. Hangi kitap olursa olsun, korsan bir kitap aldığınızda, emin olun sadece o kitaba zarar vermezsiniz. Kitap fiyatları istisnaların dışında günümüzde makul seviyededir. Böyle bir ortamda korsan kitap tam manası ile bir hırsızlıktır. Korsan kitap alarak bu suça ortak olmayın…

 • Kitap seçimini neye göre yapmalıyız? Kitap okumaya nasıl zaman ayırmalıyım? Nasıl bir ortamda kitap okumalıyız? işte size kitap okumayı zevkli hale getirmenin 10 yolu ..
 • Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için   Kitap okumayı zevkli hale getirmek için, öncelikli olarak okumayı sevdiğiniz tarzı belirlemeyle başlayabilirsiniz.  Kas 10 , 2016.
 • Sömestr tatili geldi de çattı Yolculuk var..Kimi ailesinin yanına kimi tatile Bizde bu yolcu kervanındayız. Yolumuz ise çook uzun dostlar çook..
 • kravat baglamanin yeni moda 6 yolu . kredi karti sifresi calinmasin istiyorsaniz okuyun . kriptografi sifreleme. kristallendirme nedir kristallendirme nasil yapilir.
 • İşte tatil kitaplarını mecburiyetten çıkarıp, keyifli hale getirmenin yolları …  hala çok zor; ve bu güzel havalarda oyun oynamak varken, okumak çok da can sıkıcı hale gelebiliyor.
 • Bu yüzden otobüs yolculuğunu seçtik biz..Fakat nasıl geçer bu 18 saat?Gelin bir kaç tüyo vereyim size. Biz 9.30'da yola çıkacağımız için tüyolarımı da bu yönde veriyorum.
 • Kitaptan sıkılıp kitabın sonunu getiremiyorsanız, kitap okumayı zevkli hale getirmenin yolu sizlerle…  3 Müzik Dinleyin. 4 Kendinize Özel Kitap Okuma Saatleri Seçin.
 • Anasayfa > Eğlence ve Yaşam > Yolculuğu Zevkli Hale Getirmenin 10 Yolu .  O zaman dergi gazete okuyun Sizi bir s Yazıyı Oku . Şubat 6, 2016 Paylaş.
 • Okumayı Verimli Hale Getirme 'nin Yolları 2. Okur köşesi 26.04.2013 15:41.
 • Kanımca kitap okumak için en güzel saatler akşam 7 10 ve sabah 8 11 arasıdır.  gibi; belirli noktalara uyarsanız, kitap okumayı çok daha zevkli hale getirebilirsiniz.
 • Aradığınız Kitap idefix 'da.