Kışın Mutlaka Yenmesi Gereken 10 Önemli Yiyecek!

Kış aylarında ilaç kullanmak çözüm değil. Önemli olan hastalığa yakalanmadan ve ilaç kullanmaya gerek kalmadan bağışıklık sistemini güçlendirip hastalık riskini en aza indirmektir.Bunun içinde en doğal ve en basit yol doğru bir şekilde beslenmektir. İşte kışın hastalanmamak için yenmesi gereken 10 besin.

DOMATES


Domates her ne kadar yaz mevsimi sebzesi ise de kışın sıcacık bir domates çorbasına kim hayır diyebilir. Bu nedenle önerimiz yazın hazırladığınız ve derin dondurucuya attığınız domatesleri kışın kullanmanız. Domates kalp hastalıkları riskini azaltır.

ELMA


Antioksidan gücü vardır. C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Bir dahaki sefere elma yerken süper sağlıklı bir besin yediğinizi unutmayın ve keyfini çıkarın.

BALKABAĞI


Balkabağı olmadan sağlıklı kış besinleri listesi olamaz. Her çeşit vitamin açısından zengin olmasının yanısıra özellikle A vitamini deposudur. Balkabağı çok sağlıklıdır ve kış ayları boyunca sizi soğuktan koruyacak her çeşit minerali barındırır.

NAR


Çarşıdan aldınız bir tane eve geldiniz bin tane. Nar tüketen kişiler vücutlarının ihtiyacı olan tüm vitaminleri nardan aldıkları için bağışıklık sistemleri güçlenir, daha sağlıklı insanlar olurlar.

HAVUÇ


Bu tür köklü sebzelerle bu kış çok güzel çorbalar yapabilirsiniz. Havuç tatlı bir besindir ve son derece sağlıklıdır. Ayrıca liflidir. Kışın etrafınızdaki herkes hastayken sizin sağlıklı kalmanızı sağlayacak yegane besindir.

ŞALGAM


C vitaminiyle dolu köklü bir bitkidir. Sadece kışın değil her mevsim yemeniz gereken bir besindir. Her çeşit kanser riskini azaltır ve son derece lezzetlidir.

KESTANE


İçeriğinde bulunan B grubu vitaminleri (b 12 hariç) sinir ve sindirim sitemini korurken yüksek lif içeriği tokluk hissini oldukça arttırıyor.

LİMON


Bir limonda günlük almanız gereken C vitamini miktarının yüzde 100’ünden fazlası var. Ayrıca limon iyi kolesterolü yükseltiyor ve kemikleri güçlendiriyor. İçindeki flavanoidlerin kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor ve vücutta iltihap oluşmasını önlüyor.

BALIK


Hem protein hem de iyi bir selenyum ve çinko kaynağı. Selenyum özellikle hücre yaşlanmasını önlüyor ve kalp sağlığını koruyor. Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan atılmasına katkıda bulunan omega 3; en çok somon, uskumru ile ton balığında bulunuyor. Haftada 2-3 defa balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

BADEM-CEVİZ


Badem ile ceviz antioksidan özelliğe sahip olan E vitamini içeriyorlar. Bu özellikleri sayesinde de bağışıklığın korunmasında önemli bir rol üstleniyorlar. Tok tutma özelliği olan ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar diyetlerde de sıkça kullanılıyor. Her gün 2 bütün ceviz veya 10 adet çiğ badem yemenizde fayda var.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir