Kışa Hazırlanırken Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Kış ayları beraberinde şiddetli soğuk havaları da getirdiği için bağışıklık sistemini kötü yönde etkileyebiliyor. Soğuk havalar bağışıklık sistemine etki ettiği için grip, nezle, mide üşütmesi gibi hastalıklar ortaya çıkıyor. Bunlara ek olarak en önemli hastalık ise eklem ve kas ağrıları oluyor. Vücudunuzu iyi korumadığınız zaman soğuk özellikle kemik, eklem ve kaslara zarar veriyor. Romatizmal ağrılar ortaya çıkıyor. Kış aylarında bu tür hastalıklardan korunmak için doğanın bize sunduğu vitamin ve mineral deposu meyveleri sıkça tüketmemiz gerekiyor. Kışa hazırlanırken tüketilmesi gereken 10 besin bulunuyor. Bu 10 besin özellikle bağışıklık sistemine direk etki ederek güçlenmesine neden oluyor. Herkesin bildiği portakal, mandalina gibi meyvelerin yanında sizi kışa hazırlayacak ve soğuklarda hastalıklara karşı koruyacak diğer sebze, meyveleri sizler için araştırdık. Kış aylarında hangi meyveleri tüketmeliyim? Kış aylarından tüketilmesi gereken besinler nelerdir? sorularınızın cevabı bu yazımızda..

Portakal


C vitamini deposu olarak bilinen portakalı maalesef çoğu kişi sadece hastalandığı zaman tüketmekle kalıyor. Ama kışa güçlü bir şekilde girmek ve hastalıklara karşı dirençli olmak istiyorsanız günde 1 bardak taze sıkılmış portakal suyunu tüketmeniz gerekiyor. Portakal suyu asırlardır bilinen soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıklarında etkili bir meyvedir.

Mandalina


Bir kış meyvesi olan mandalina en az portakal kadar faydalı bir meyvedir. Mandalinada C vitamini açısından oldukça zengin içeriğe sahip bir meyvedir. Mandalina sadece c vitamini açısından değil de içerisinde bulundurduğu lif, proteinler ile de zengin bir meyvedir. Mandalina tüketen kişiler sadece kışa hazırlanmayacak kanser gibi ciddi hastalıkların oluşumuna da engel olacaktır.

Havuç


Sebze türü olan havuç bin bir derde deva olan besinler arasında bulunmaktadır. Havuç da c vitamini içeren besinler arasında yer almaktadır. Havuç da bulunan asıl sizi kışa hazırlayacak vitamin ise A vitamindir. A vitamini deposu olan havuç sadece kış soğuklarından sizi korumayacak cildinize canlılık, kalbinize koruma sağlayacaktır.

Ayva

Ayva özellikle yapısı gereği bulundurduğu yüksek lif oranı ile kışa hazırlanırken size büyük destek olacaktır. Ayvanın çekirdeği ezilip yenildiği zaman soğuktan meydana gelen hastalıklarda fayda sağlamaktadır. Örneğin öksürük sorununa en iyi gelen doğan yöntemler arasında ayva çekirdeği tüketmek yer almaktadır.

Balık


Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için et ürünlerini tüketmek gerekir. Et türleri arasında en faydalı olan ise balık etidir. Balık içerisinde bulundurduğu omega yağları ile soğuk havaya karşı direnç, beyin gelişimi, çocuk gelişimi gibi durumlarda büyük fayda sağlamaktadır. Denizden babası dahi çıksa yiyen kişilerin beyin gelişimi ve zeka seviyesi korunur. Bu durum yaşlılıkta ortaya çıkan unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

Nar


Nar temizlenmesi zor olsa da ekşimsi tadı ile en çok tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Narın en bilinen koruyucu özelliği ise kalbi ve bağışıklık sistemini korumasıdır. Nar özellikle kalp ve damar hastalıklarında günümüz doğal yöntemler ile tedavide kullanılan önemli bir meyvedir.

Elma


Yeşil, kırmızı ve sarı renkte bulunan elma lif açısından yüksek bir yapıya sahip olduğu için antidoksan etkiye sahiptir. Elmanın bazı meyveler gibi asıl yararlı vitaminleri kabuğunda bulunmaktadır. Çoğu kişi mide sindiriminde sorun çıkar diye alma kabuğunu tüketmemektedir. Ama uzmanlar özellikle elma kabuğunu iyice yıkayıp tüketmeyi öneriyor.

Limon


Yine bir c vitamini deposu olan limon kış aylarında sofranın vazgeçilmezidir. Limon çorbalara, çaya sıkılıp tüketildiği zaman tat vermekle kalmaz sizi soğuk havalara karşı güçlendirir. Ayrıca limonu elinize yada yüzünüze sürerek soğuk havalarda oluşabilecek cilt çatlaklarına karşı cildinizi koruyabilirsiniz.

Ceviz


Ceviz her gün bir avuç tüketildiği zaman vücuda doğal bir enerji verir. Direnci güçlendirdiği için sağlığınızı korur ve kışa sağlam girmenize yardımcı olur.

Lahana


Lahana içerisinde yüksek oranda demir bulundurur. Doğal bir demir kaynağı olan lahana kış hastalıklarına karşı direncinizi etkin bir şekilde yüksek tutar.