Kış Lastiği Uygulaması Kapsamında Lastiğini değiştirmeyen sürücüler ne ceza alacak?

Kış Lastiği Uygulaması Kapsamında Lastiğini değiştirmeyen sürücüler ne ceza alacak?

Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık itibariyle başladı. Peki kış lastiği uygulaması nedir? Lastiğini değiştirmeyenlere ne kadar ceza kesilecek?

Türkiye’de soğuk havalar ve özellikle karlı havalar tesirini göstermeye başladı bile. Bu sene Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık 2016’da başlayacak. Uygulamaysa önümüzdeki sene Nisan ayının 1’ince bitecek.

Kış Lastiği Uygulamasının Cezası

Lastiğini değiştirmeyen sürücüler 602 Türk Lirası ceza alacak. Geçtiğimiz sene uygulamaya uymayan sürücülere 1 Milyon 951 bin 119 Lira ceza kesildi.

Kış lastiği uygulaması nedir?

Kış uygulamasında kullanılan lastiklerin, yaz lastiklerine kıyasla derinlikleri daha fazladır. Desen ve doluluk oranları az olmakla beraber kar, su, buz ve balçık gibi maddelerin rahatlıkla dışarı çıkması için lastiklerin doluluk oranı azdır. Lastiklerin dişli bir yapısı bulunmakta. Bu nedenle çamurlu, buzlu ve karlı yerler başta olmak üzere kış şartlarındaki yüzeylerde daha kolay hareket edilir. Kış lastiklerindeki özel karışım sebebiyle de soğuk havalara karşı dayanıklı olur.

Ayrıca rahat bir şekilde zincir takılması için özel olarak kış şartlarına uygun üretilirler.
Kış şartlarında oluşabilecek kazalara ve tersliklere karşı bu uygulamaya uygun lastik kullanılması mecburi kılınmıştır. Şayet bu uygulamaya uygun davranmayan sürücüler olursa, onlara 602 Türk Lirası para cezası kesilecek.

 

Kış Lastiği Uygulaması Kapsamında Lastiğini değiştirmeyen sürücüler ne ceza alacak?

kış lastiği uygulaması hangi araçlar için geçerli, kış lastiği uygulaması hususi araçlara zorunlu mu, kış lastiği otomobillere zorunlu mu, kış lastiği hangi araçlara zorunlu, kış lastiği uygulaması yönetmeliği, kış lastiği zorunluluğu 2017, kış lastiği uygulaması hangi illerde, kar lastiği cezası 2017

Kış Lastiği Uygulaması Kapsamında Lastiğini Değiştirmeyen Sürücüler Ne Ceza Alacak? Özet Bilgiler

  • Kış lastiği taktırmayan sürücülere ise cezai işlem uygulanacak .  Sürücüler araçlarına kış lastiği taktırmak için sıraya girerken lastik ustaları da yoğun mesai harcadı.
  • Kar lastikleri ne zaman takılmalıdır cezası nedir? Hususi araçlar ceza alır mı? 1 Aralık 2016 tarihi itibariyle ülkemizde motorlu taşıtlar için kış lastiği uygulaması devreye giriyor!
  • sürerken araçlar için kış lastiği uygulaması gündemde.  kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği sayılıyor.  birlikte kış lastiği takmayanlara yeni yılda bir çok ceza gelecek.
  • Kış Lastiği Uygulamasına kısa süre kaldı.  Uygulama ise önümüzdeki yıl Nisan ayının 1’ince sona erecek.  Lastiğini değiştirmeyen sürücüler 602 Türk Lirası ceza alacak .
  • Uygulama 1 Nisan tarihine kadar devam edecek.  şu günlerde tüm sürücüler kış lastiklerini tercih etmeli” dedi.  Kış lastiği takma zorunluluğu ticari araçlar için geçerli.
  • Kurallara uymayanlar yola devam edemeyecek ve 571 iira ceza alacak . Kış lastiği uygulaması geçtiğimiz senelerde zorunlu hale gelmişti.
  • Türkiye’de hava durumunda kar etkisini yavaş yavaş göstermeye başlarken, sürücüler kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak sorusunu soruyor.
  • Kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibari ile başladı. Fakat kış lastiği takmadan hala trafiğe çıkan sürücüler uygulanan ceza miktarının ne kadar olduğunu merak ediyorlar.
  • Peki, kış lastiklerinin kullanımı için belirlenen son gün ne zaman?  İşte kış lastiği uygulaması ile ilgili merak edilen detaylar haberimizde…
  • Başkanı Cevdet Civelek, 1 Aralık tarihi itibari ile başlayacak olan kış lastiği uygulaması kapsamında ticari araçların mutlaka kış lastiklerini taktırması gerektiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir