Kış Lastiği Takma Zorunluluğu Olan İller

2012 yılında yayınlanan bir genelge ile tüm Türkiye’de hafif ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlara getirilen kış lastiği takma zorunluluğu, 2013 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile 54 ildeki otomobillere de getirilmiştir.

Kış lastiği takma zorunluluğu olan iller; Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük ve Düzce’dir.

Hangi illerde kış lastiği değişimi daha çok tercih ediliyor?

Yaşanan iklimin ve nüfus yoğunluğunun da etkisi ile kış lastiği pazarının en büyük olduğu il başkent Ankara’dır. Ankara’dan sonra sayabileceğimiz diğer iller Erzurum, Kayseri, Bursa ve Van’dır.

Kış lastiklerinin değişimi hangi dönemlerde yapılmalıdır?

Türkiye’de kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık-1 Nisan dönemi içinde geçerlidir. Ancak kış lastiklerinin değişimi mümkünse Kasım ayı içinde yapılmalıdır.

Kış lastikleri güvenlik açısından neden önemlidir?

Kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesi otoyol koşullarını da değiştirir. Soğuk hava koşullarında yaz lastikleri daha çabuk sertleştiği için tutunma kabiliyetleri kış lastiğine göre çok düşüktür. Kış lastikleri, yapısal özellikleri itibariyle hava sıcaklığının 7 derecenin altında olduğu zamanlarda kuru asfalt, kar ve buzda daha iyi tutunma ve dolayısıyla daha güvenli sürüş imkânı sağlar.
· Kış lastikleri özel karışımı sayesinde ağır kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur ve sürüş emniyeti sağlar.
· İçeriğindeki yüksek silika oranıyla ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.
· Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde %25’e varan avantaj sunar.
· Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşer. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk gelmektedir.
· Karlı bir yüzeyde 45 km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiği ile 12 metreye düşer.
· Kış lastikleri, hava koşullarına uyumlarına göre iki farklı şekilde markalanır: M&S (Mud&Snow – Çamur ve Kar) ve Snowflake (Yoğun kar). M&S markalaması, çamurlu ve/veya karlı zeminlerde daha iyi performans gösteren lastiklerin yanaklarında bulunur.
· Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle kış lastiklerinin 4’lü set olarak kullanılması gerekir.
· Kullanılmayan lastiklerin kuru, serin, güneş ışığı almayan ortamlarda güvenli bir şekilde saklanması gerekir.
· Araç sahipleri tarafından kış lastikleri, ek bir maliyet olarak algılanmamalıdır; çünkü tek setle tüm yılı geçirdiklerinde lastikler, normalde olması gerekenden çok daha fazla yıpranıyor. Oysa yaz ve kış şartlarına uygun özelliklerdeki 2 set lastikle, bu süre birkaç katına çıkabilir. Öte yandan, kış lastiklerinde standart lastiklere göre ufak bir fiyat farklılığı söz konusudur, bu da kış şartlarına uygun emniyetli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanıyor. Aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında 10-15 TL fiyat farkı bulunuyor. Bu fiyat farkının karşılığında elde edilen kış koşullarındaki emniyetli sürüş rahatlığı ise tartışmasız daha önemlidir.

  • da etkisi ile kış lastiği pazarının en büyük olduğu il başkent Ankara’dır.  Türkiye’de kış lastiği takma zorunluluğu , 1 Aralık 1 Nisan dönemi içinde geçerlidir.
  • Özel araç sahipleri yani binek otomobiller için kış lastiği takma zorunluluğu yoktur.
  • Emniyet Genel Müdürlüğünün yayımladığı genelgeyle, başta İstanbul olmak üzere 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.
  • kış lastiği , genelgeyle kış şartlarının ağır geçtiği illerde otomobiller için de zorunlu hale geldi.  de dahil olmak üzere tüm araçlar kış lastiği takma zorunluluğu getirildi” dedi.
  • Otomobillerde Kış Lastiği Zorunlu oldu diye düşünülmesi neden olan haber.  kış şartlarının ağır geçtiği 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.
  • Kararnameye göre kış lastiği kullanım zorunluluğu olan araçlar öncelikle yük ve yolcu taşıyan "A" türü yetki belgeli ticari araçlardır.
  • 1 Aralık ile 1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu vardır. 519 tl cezası olan bu zorunluluk ile yiyebileceğiz ceza yerine lastik almanız daha mantıklı görünmektedir.
  • Dikkat! cezası 77 lira! Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelgeyle, kış şartlarının ağır geçtiği 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.
  • Hangi şehirlerde otomobilerde de Kar lastiği takma zorunluluğu var,Hangi İl ’ler mecburi kış lastiği kullanacak,İşte otomobillerde bile kış lastiği takılması zorunlu olan 54 ilimiz..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir